هیلاری و ترامپ؛ شانس اولی بیشتر است

منتشرشده: 29 ژوئیه 2016 در Uncategorized

این لینک صحبت های امروز من در برنامه صفحه 2 بی بی سی در مورد انتخابات آمریکا و شانس پیروزی هر کدام از دو کاندیدای اصلی – هیلاری و ترامپ – است. در این برنامه توضیح دادم که چرا هیلاری شانس بسیار بیشتری از ترامپ برای پیروزی دارد و این امر به صورت مشخص متاثر از نقشه انتخاباتی آمریکا است. مطابق این نقشه 120 رای الکترال متعلق به 9 ایالت رقابتی است. هیلاری کلینتون با احتمال خیلی بالا در شرایط حاضر با 227 رای الکترال از ترامپ با 191 رای الکترال، مسیر ساده تری برای پیروزی را رو به روی خودش می بیند. نامزد پیروز به حداقل 270 رای اکترال احتیاج داد که رئیس جمهور شود.

OveralMap

اگر هیلاری بتواند در فلوریدا که با 29 رای الکترال مهمترین ایالت در بین ایالت های انتخاباتی است، پیروز شود برای پیروزی فقط به یک ایالت احتیاج دارد که حداقل 14 رای اکترال داشته باشد (یکی از ایالت های پنسیلوانیا با 20 رای، اهایو با 18 رای یا کارولینای شمالی با 15 رای). در این صورت او اگر انتخابات را در 7 ایالت  رقابت دیگر هم ببازد بازهم پیروز انتخابات خواهد شد.

FloridaHillary

البته 5 تا ایالت دیگر هم هستند که اگرچه برای دموکرات ها یا جمهوری خواهان، امن به حساب می آیند اما کمپین هیلاری و ترامپ روی آنها تاحدی سرمایه گذاری خواهند کرد. آریزونا و جورجیا ایالت هایی هستند که با افزایش آرای آمریکایی های سفیدپوست لاتین تبار در آنها، دموکرات ها امیدوارند فاصله خودشان را با جمهوری خواهان کم کنند و طی انتخابات سال های آینده آنها را به سبد رای خودشان اضافه کنند (در هر دو ایالت شانس پیروزی دموکرات ها در سال 2016 چندان بالا نیست، دموکرات ها برای سال های آینده روی تگزاس هم نظر دارند). 3 ایالت بعدی شامل ویسکانسین، میشیگان و مینه سوتا را جمهوری خواهان به عنوان شانس انتخاباتی خود می بینند و دلیل آنهم ویژگی شخصی آقای ترامپ از منظر ارتباط با کارگران یقه آبی و فعال در صنایعی مانند صنایع خودروسازی است که به دلیل مخالفت آقای ترامپ با طرخ های تجاری NAFTA و TPP شاید ترامپ بتواند بخشی از آنها را به سمت خود جلب کنند. از منظر این گروه رای، طرح های تجاری منطقه ای آمریکا با کشورهای دیگر باعث شده که شانس آنها برای به دست آوردن شغل کمتر شود. NAFTA میراث بیل کلینتون و TPP میراث اوباماست؛ هرچند همانند دو ایالت قبلی، در این 3 ایالت هم شانس اینکه، روند رای آنها به صورت معنی دار به نفع حزب جمهوری خواه تغییر کند کم است.

هم ترامپ و هم هیلاری، نیم نگاهی به دو ایالت دیگر (به ترتیب ایالت مین Main و ایالت نبراسکا) هم دارند. دلیل این امر قانون خاص آنها در اختصاص آرای الکترال است که به هر دو رقیب این شانس را می دهد حداقل 1 رای الکترال در ایالت هایی که به صورت سنتی به رقیب رای می دهند بدست آوردند.

نکته دیگر بررسی کمپین های انتخاباتی، آرای انتخاباتی در میان 4 گروه رای شامل آمریکایی های سفید پوست، آمریکایی های آفریقایی تبار، لاتین تبارها و آسیایی تبارها است و اینکه نرخ مشارکت آنها چقدر است و به چه میزان به هر یک از دو کاندیدا رای می دهند (در میان این 4 گروه ها اهمیت آمریکایی ها آسیایی تبار از 3 مورد دیگر کمتر است).

این نقشه، نرخ مشارکت در میان این گروه ها و درصد رای آنها به هر یک از 2 کاندیدای دموکرات و جمهوری خواه در سال 2012 را نشان می دهد.

Map2012to2016

اگر فرض کنیم میزان درصد رای ترامپ و هیلاری همانند درصد رای رامنی و اوباما در سال 2012 است، بگذارید ببینیم با افزایش نرخ مشارکت در میان هر یک از این گروه ها، نتیجه انتخابات چگونه رقم می خورد.

ترامپ اگر می خواهد انتخابات را ببرد احتیاج دارد که میزان مشارکت را در میان آمریکایی های سفید پوست که گروه اصلی رای او هستند ( و در میان انها مردان و زنان تحصیل نگرده و بیشتر ساکن مناطق غیرشهری) حداقل به 90 درصد برساند. در سال 2012 این رقم 64 درصد بود که 60 درصد آنها به رامنی و 40 درصد به اوباما رای داند. اگر این اتفاق بیفتد، ترامپ انتخابات را در فلوریدا، پنسیلوانیا، اهایو و ویرجینیا خواهد بود و به 286 رای الکترال می رسد. با اینحال حتی در این صورت اگر فقط 2 درصد میزان مشارکت یا در میان آمریکایی های آفریقایی تبار و یا در میان لاتین تبارها اضافه شود، پنسیلوانیا به سمت هیلاری برمی گردد و او پیروز انتخابات خواهد شد.

xxx

داستان انتخابات و نقشه انتخاباتی آمریکا به همراه استراتژی های انتخاباتی کاندیداها، البته تفاسیر دیگری هم دارد که در این مصاحبه کمتر به آنها پرداخته شد. در مورد آن بعدا مفصل تر می نویسم.

 

دیدگاه‌ها
  1. مه پاش می‌گوید:

    انتخاب بینِ بد و بدتر است… امیدوارم هر کدام که میشوند بدتر از بد نباشند و در مواضع و امورات ایران کمتر دخالت کند

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s