زمین بازی را عوض کن برادر

منتشرشده: 18 جون 2013 در Uncategorized
برچسب‌ها:, ,

احمدی نژاد کاری کرد و سنتی از خود بر جای گذاشت که امروز گریبان خودش را می گیرد؛ سنت رد و طعن و لعن گذشته. اما آیا اگر احمدی نژاد نخواست از ظرفیت خاتمی رئیس جمهور در جهت منافع ملی استفاده کند، روسای جمهوری بعدی هم باید چنین کاری کنند؟ من گمان نمی کنم.

هنوز یک روز بعد از پیروزی حسن روحانی و اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری نگذشته است که احمدی نژاد به عنوان رئیس دولت به دادگاه احضار می شود. دلیل احضار چندان مهم نیست، اما احضار و حساب رسی از او در این شرایط به همان اندازه غیر معمول است که بازخواست نکردن از آقای رئیس دولت در تمام دوران مسئولیتش منطقی نبود. حالا چه شده است که نامه ای به نهاد ریاست جمهوری می رود تا آقای احمدی رئیس جمهور را به دادگاه بکشاند؟

برخی مخالفان احمدی نژاد شاید خوشحال هم بشوند و بگویند که او آنچه را که کاشت درو می کند. اما اگر ما یک جنبش سبزی و یک اصلاح طلب هستیم اتفاقن نباید از این سنت «احمدی نژاد کشی» در این شرایط خشنود باشیم. ما که تمام زخم های انتخابات 88 را و حصر رهبران مان را و زندان یاران صدیق مان را فدای منافع ملی کشورمان کردیم که فکر می کردیم با شرکت در انتخابات کشورمان در امان تر خواهد بود و امکان آزادی بزرگانمان زیادتر خواهد شد نمی توانیم حامی سنت سیاسی باشیم که در ورای خود، نه حساب کشی از صاحبان قدرت در میان است، بلکه فقط بر اساس تصفیه حساب های شخصی است که به چنین تصمیمی می رسد و ما هیچ وقت مدافع این تصفیه حساب های شخصی نبودیم.

ممکن است گفته شود که حساب کشی از قدرتمندان یکی از مهمترین اصول دموکراسی هست، که البته هست. اما اولن آنها که در تمام هشت سال گذشته و دور اول ریاست جمهوری او و دور دوم ریاست وی بر دولت، بر تمام این قانون شکنی ها و خرابی ها چشم فرو بستند صلاحیت و لیاقت رسیدگی و حساب رسی ندارند و دوم هم اینکه حالا که 2 ماه به پایان ریاست جمهوری او مانده چه چیزی قرار است اصلاح شود که پای قاضی و دادگاه به میان می آید؟ أنها که باید احمدی نژاد را مورد پرسش و سئوال و استیضاح قرار می دادند در تمام این هشت سال قدمی بر نداشتند و سئوال هم که کردند تحقیر شدند، حالا یک نفر را فرستاده اند که از آقای احمدی نژاد بپرسد که چرا آن خرابی ها را به بار آوردی؟ و انتظار هم دارند که باور کنیم از همه اینگونه حساب و کتاب می کنند؟

احمدی نژاد بخواهیم یا نخواهیم 4 سال رئیس جمهور و 4 سال رئیس دولت جمهوری اسلامی بود. اگر خیلی جاها اشتباه کرد، که کرد؛ اما احمدی نژاد امروز، احمدی نژاد سال 84 نیست. بزرگ تر شد، بیشتر مسئولیت گرفت و تجربه بیشتری هم بدست آورد. تجربه ای که اگر از درون آن فقط یک بار بتواند به هر دولتی در آینده کمک کند و مشاوره بدهد نباید نادیده گرفته شود و از آنجا هم که زمانی نماد جمهور مردم بود، و برخی او را دوست داشتند باید بماند و البته یاد می گیرد – و یاد می گیرند – که می شود با رقیبت نامهربان باشی، اما رقیب به تو نامهربانی نکند. این سنت نفرین بر گذشته، به خصوص اگر به صورت مستقیم متوجه رئیس جمهور شود را هر زمانی و هر کسی می تواند مانند یک بومرگ برگرداند و حالا که احمدی نژاد یک بار این کار را کرد و همه ما با هم تجربه خسارت بار آن را در هشت سال دیدیم، ما دیگر نباید این اشتباه را تکرار کنیم و اگر هم به عنوان یک اصلاح طلب و یک طرفدار جنبش سبز علیه آن باشیم، اتفاقن اثبات کرده ایم که مهربانی را یاد گرفته ایم؛ فراموش نمی کنیم اما می توانیم ببخشیم.

احمدی نژاد هنوز در میان برخی از ملت های منطقه و مسلمانان به هر دلیل – موجه یا ناموجه – محبوب است. چرا از این ظرفیت او که شاید روزی به کار منافع ملی مان بیاید استفاده نکنیم؟ او و اطرافیانش با خاتمی و دولت قبل نامهربان بودند و مصوبه ای در دولت را که به رئیس جمهور و معاون اول او پس از دوران مسئولیت امکانات دولتی می داد تا در جهت منافع ملی بکوشند به بهانه ای ملغی کردند و خبرش را هم اتفاقن آقای الهام اعلام نمود. چرا دولت جدید بر اساس همان مصوبه به احمدی نژاد امکانات ندهد و از تجربیاتش استفاده نکند؟ هر کسی هر چقدر هم که شر مطلق باشد، باز هم جایی ممکن است برای منافع ملی کشورش از هیچ تلاشی دریغ نداشته باشد. احمدی نژاد و افکار و عقایدش را نمی پسندیم، اما در اینکه او هم – بدون استثنا و مثل هر ایرانی دیگری – دلسوز کشورش است که نباید شک کنیم. به راه و روش او انتقاد داریم، نیت او را در خوانش سرافرازی ایران اما به شیوه خودش را که نباید بی خود و بی جهت رد کنیم.

بسیاری از همین مردم کشورمان در 84 و 88 به او رای داده اند؛ گیرم که در رای 88 او شک و تردید و ابهام داریم – که داریم – اما شادی شکست رقیب، یک شادی پایدار نیست. برای خودمان می توانیم خوشحال باشیم، اما به رقیب مان باید یاد بدهیم که پذیرش قواعد یک بازی منصفانه مستزلم فداکاری و از خود گذشتی است. ما این کار را بکنیم و آن را به یک سنت تبدیل کنیم. سنت استفاده از تک ظرفیت ها، فرصت های کوچک و کم و در عین حال گذرا که زود می آیند و زود هم می روند.

به جای دفاع از چنین کارهایی اما، باید بخواهیم و خودمان هم در این راه از هیچ کوششی دریغ نداشته باشیم که رقبای ما ایرادهای کار ما را بگویند. سرسختانه ما را مورد انتقاد قرار دهند، مجلسی – برآمده از رای واقعی مردم – چشم ناظر عملکرد رئیس جمهور و دولت و سایر ارکان حاکمیتی باشد که اگر جایی اشتباه کرد و به خطا رفت، همان جا وظیفه نظارتی اش را بر جای آورد تا دیگر منتظر پایان هشت سال و یک دنیا خسارت نباشیم که رئیس جمهور را به محکمه و دادگاه ببریم. ما با دفاع از چنین راه و روشی، سیاست در ایران را یک مرحله به بلوغ خود نزدیک تر می کنیم که اگر این کار را بکنیم، برای کشور و آینده اش سرمایه ای ساخته ایم که دیگر هیچ احمدی نژادی پیدا نمی شود تا 4 سال یا 8 سال، بدون نظارت و بی مهابا اشتباه کند و آن وقت یک عده دوره بنشینند که تا دوران ریاستش بر دولت تمام شد برایش نسخه بپیچند و نقشه های معاویه و عمر و عاص را پیاده کنند.

و نکته آخر، در همین یکی، دو روز پس از پیروزی آقای روحانی، شکست خوردگان انتخابات 92 که به نظر من فقط تندروهای رادیکال در گروهک هایی مانند جبهه پایداری و تئوریسین های خشونت پرور و امثال حسین شریعتمداری در کیهان هستند، بانگ و نای محاکمه موسوی و کروبی را سر می دهند. البته روسیاهی به ذعال برای آنها بر جای خواهند ماند و رهبران محبوب ما به زودی زود از حبس آزاد خواهند شد و جنش آشتی ملی مان – آشتی ملت با دولت – برقرار می شود. رئیس جمهور ما باید خود منادی چنین رحمتی باشد. رقبایش را در انتخابات ریاست جمهوری به گفت و گو دعوت کند، پیام چهار و پنج میلیون رای جلیلی و رضایی را با هم ببیند و از مشاوره انها استفاده کند، از احمدی نژاد بخواهد اشتباهاتش را صادقانه به او بگوید تا در آینده تکرار نشود ، میرحسین و کروبی و بانو زهرا را آزاد کند، زندانیان سیاسی را از حبس برهاند و به حاکمیت از بالاترین سطوح تا پایین آن بگوید که آمده است تا مردم را با هم، دنیا را با ایران و ملت را با دولت آشتی دهد. آمده است نسبت ضریب امنیت ملی را مستقیم به رضایت مردم متصل کند و آمده است تا جمهوری اسلامی را برای همیشه بیمه کند. سخت است و راحت نیست. اما هیچ ناممکنی جز خود ناممکن وجود ندارد. ما این را اثبات کردیم، یک نمونه اش جمعه همین هفته بود و نمونه های دیگرش هم می توانند به راحتی از راه برسند که زمین بازی را این ما هستیم که تغییر می دهیم و به جای آرزوی باخت دیگران، آرزوی برد همه مان را می کنیم.

این مقاله را در روز آن لاین منتشر کردم.

ahmadi va rohani

دیدگاه‌ها
 1. vahid می‌گوید:

  در تبلیغات برخی از کاندیداهای شورای شهر به نکاتی جالبی برخوردم. مثلا یکی نوشته بود رتبه 1 کنکورسراسری سال فلان ولی در واقع رتبه 1 منطقه 3 و 50 کل بود یا یکی دیگه نوشته بود نفر سوم المپیاد ریاضی(مدال برنز) در صورتی که در واقع حداقل 15 هست چون از 40 نفر برگزیده در مرحله پایانی کشوری به 14 نفر مدال طلا و نقره میدن و الباقی مدال برنز. اینجور تبلیغات همه جا شایع هست؟ یعنی همه ی واقعیت رو نگن. فکر کنم اوباما هم از این کارا کرده بود در مقدار شغل های ایجاد شده.
  آقای روحانی هم که مدرکشون سال 1999 گرفتن ولی در فیلم تبلیغاتی میگفتن که قبل انقلاب. آقای خاتمی هم که میگن رای به روحانی رای به نظامه!

 2. arashghafouri می‌گوید:

  در تبلیغات سیاسی به این می گویند Card Stacking یعنی شما تمام واقعیت را نمی گویید. بخشی را می گویید که به نفعتان است. همون کاری که قالیباف در مورد مجور حمله و تیراندازی در کوی دانشگاه تهران مطرح کرد. اوباما هم در میزان شغل های ایجاد شده همین کار را می کرد

  • حسین می‌گوید:

   داداش شما که می خواهی منصف باشی و از ظرفیت احمدی نژاد برای منافع کشورمون ساتفاده کنی باید بدونی که روحانی با 200 هزار رای رییس جمهور شد و انتخابات را احمدی نژاد برگزار کرد و همان شورای نگهبان ناظر بود.
   حالا باید بیندیشیم و وجدان خودمان را راضی کنیم در حالیکه تمام صندوق ها اعلام شد 11 میلبون رای احمدی نژاد جابچا شده بود! این بزرگترین خیانت به روال جمهوریت در ایران از ابتدا تا کنون بود که فردی شب قبل انتخابات پیروزی شو اعلام کنه
   این یعنی رای مردم کشک! اما انتخابات امسال باری دیگر یاد آوری کرد که موسوی باید به احمدی نژاد تبریک می گفت و 4 سال صبر می کرد و با عزت خودش را کاندید می کرد. اما با خیانت به مردم و نظام تنها بد نامی واسمون ما آورد و ما رو پیش کشور هایی که تا حالا یه انتخابات هم نداشتن کوچک کرد.
   اما سیاهی به زغال موند

   • arashghafouri می‌گوید:

    روسیاهی به ذعال موند، اما نه برای موسوی، بلکه برای آنها که کاندیداهایی که 40 میلیون رای در سال 88 برای ایران آوردند، یک سری را گفتند فتنه گر و یکی را هم انحرافی نامیدند. 88 داستان متفاوتی دارد و اگر 88 نبود و تاکید موسوی بر رای خود و تاکید اصلاح طلبان واقعی بر پس گرفتن رای، به این راحتی نبود که به قول شما با 200 هزار نفر روحانی در دور اول برنده شود. اگر توجیه منطقی برای حمله به ستادهای موسوی و دستگیری فعالان اصلاح طلب در روز رای گیری (جمعه 22 خرداد 88) و پس از آن داشته باشی من رسمن اعلام می کنم که از نظر شخصی من – در سطح خودم – انتخابات سالم بود و ما اشتباه کردیم. در مورد شورای نگهبان هم همین بس که جنتی از هاشمی ایراد می گیرد که سن و سال ش زیاد است و باید رد صلاحیت شود. همین یکی برای کل شورای نگهبان کافی است. حالا کاری ندارم که جنتی و الهام مستقیمن در سال 88 از احمدی نژاد حمایت کرده بود. نه تنها جنتی و الهام؛ بلکه خیلی های دیگه ….

 3. مجتبی می‌گوید:

  باز هم از طرز نگاهت لذت بردم. گرچه که موافق نیستم این سنت را احمدی نژاد راه انداخت. اتفاقا احمدی نژاد در چهار سال اول، جز موارد معدودی که ظاهرا برای شما خیلی بزرگ به نظر آمده، به دولت قبل کاری نداشت. ولی بعد از چهار سال کوبیدن مداوم از سوی اصلاح طلبان، بالاخره در آستانه انتخابات در مقام پاسخ برآمد و ابتدا کارنامه فعالیتهای خود را ارائه کرد و آن را با گذشته مقایسه نمود، بعد هم در پی فعالیتهای تخریبی انتخاباتی موسوی و کروبی، در مقام پاسخ و حمله برآمد.
  اتفاقا احمدی نژاد وقتی به پیروزی رسید، به شکرانه آن دشمنانش را بخشید. مراسمی برگزار کرد و از خاتمی و کارکنان دولت قبل استقبال کرد. به عنوان شاهد پیشنهاد می کنم لینک زیر را ببینی:
  http://www.shafaf.ir/fa/news/199902/%D8%B9%DA%A9%D8%B3-%D8%A7%D8%AD%D9%85%D8%AF%DB%8C-%D9%86%DA%98%D8%A7%D8%AF-%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D8%A7%D8%AA%D9%85%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%A8%D8%AF%D8%B1%D9%82%D9%87-%DA%A9%D8%B1%D8%AF
  بعد هم همه وزرا اعلام کردند که حاضرند وزرای جدید را برای آشنا شدن با وزارتخانه و دادن اطلاعات لازم یاری کنند و کردند.
  اما در عوض روحانی و تیمش تا امروز به جای عرضه فعالیتهای خود به مردم، فقط و فقط با پروپاگاندا از دولت قبل شکوه و شکایت کرده اند.
  تعجب می کنم که چطور همه چیز را چپه می بینید!!!
  اینهم واکنش احمدی نژاد به خبر ممنوع الخروجی خاتمی:
  «رییس‌جمهوری سابق کشورمان دیروز برای سخنرانی به این مراسم دعوت شده بود. احمدی‌نژاد همچنین گفته است: «محمد خاتمی هشت‌سال در کشور رییس‌جمهور بوده؛ گرچه ما ممکن است در شیوه اداره کشور اختلاف نظر داشته باشیم ولی به‌هرحال فردی رییس کشور بوده و اینکه رییس‌جمهور بعدی بیاید بگوید او ممنوع‌الخروج شده چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟» احمدی‌نژاد با بیان «فکر نمی‌کنم موضوع مطرح‌شده حرف درستی باشد»، گفت: «این درست نیست؛ ما هرچقدر هم اختلاف نظر و اختلاف سلیقه داشته باشیم، بالاخره اصول و خطوطی را رعایت می‌کنیم.»

  او در پاسخ به اینکه «آیا شما قویا این موضوع را رد می‌کنید؟» گفت: «من از شما و از این طرف و آن طرف شنیدم؛ بالاخره خوب است بعضی چیزها رعایت شود، حالا…، من تازه شنیدم این حرف را، این در اختیار رییس‌جمهوری نیست؛ بلکه یک مساله قضایی است و ربطی به رییس‌جمهوری ندارد؛ من تعجب می‌کنم. من قضاوت نمی‌کنم و این چیزی است که ربطی به رییس‌جمهوری ندارد.» احمدی‌نژاد در پاسخ به پرسش دیگری درباره اظهارات اخیر «حسن روحانی» مبنی بر اینکه دولت را با خزانه خالی و انبوهی از بدهی تحویل گرفته است، خاطرنشان کرد: «این را مسوول مربوطه پاسخ می‌دهد و به‌زودی پاسخ داده می‌شود.»»

  • arashghafouri می‌گوید:

   خب اینگونه نبود برادر، روکردن عکس خانم رهنورد خیلی زشت بود که احمدی نژاد انجام داد، بگم بگم های او نادرست بود که بدون اینکه طرف مقابل اجازه دفاع کردن داشته باشد انجام داد (من کاری به هاشمی و ناطق ندارم، صفایی فراهانی را حداقل اما می توانم مثال بیاورم) احمدی نژاد حتی وقتی خاتمی به از ریاست جمهوری به لبنان رفت از استقبال سفیر از رئیس جمهور سابق برآشفت. سیاست احمدی نژادی اینگونه نیست که شما می گویی. مثال ها هم ماشاله زیاد است. من البته مدافع این نیستم که در دولت جدید همه چیز به احمدی نژاد نسبت داده شود و یا او تحقیر شود. به نظر من درست نیست و قبلا هم در این مورد نوشتم. احمدی نژاد قاعده بازی سیاست در ایران را بهم زد و البته این بهم زدن قاعده بازی لزوما بد نبود؛ ای کاش آن را در راه درست استفاده می کرد که نکرد

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s