تا انتخابات یازدهم؛ شعارهای انتخاباتی

منتشرشده: 31 مارس 2013 در Uncategorized
برچسب‌ها:,

بگذارید به برخی شعارهای انتخاباتی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم یک نگاهی بیندازیم. «محور قانون، اجرای قانون و تمکین به قانون» شعار انتخاباتی محمدرضا باهنر است. «ائتلاف برای پیشرفت» را ائتلاف سه نفره ولایتی، حداد عادل و قالیباف انتخاب کرده است. محسن رضایی با ادعای «پیروزی صداقت بر ثروت و قدرت» وارد صحنه می شود. سعیدی کیا می گوید با عنوان «امنیت، آرامش و انسجام ملی – همکاری جهانی در دولت انقلاب اسلامی» کاندیدا می شود. «دولت اعتدال» توسط محمد شریعتمداری پیشنهاد شده است و وزیر پیشین اطلاعات، فلاحیان، «ایجاد کشور پیشرفته اسلامی» را هدف خود می داند. کواکبیان با «دولت اخلاق»، مهرعلی زاده «دولت رفاه» و حسن سبحانی هم «دولت قانون» را پیشانی ستاد انتخاباتی خود می خواهند. در میان کاندیداهای اصلی و حاشیه ای اما دو شعار دیگر هم وجود دارد: «پارس اسلامی» توسط آیت الله خرازی که البته کاندیدایی جدی نیست و «زنده باد بهار» توسط مشائی که با حمایت احمدی نژاد این روزها برجسته شده است.

اگر می خواهید بدانید که چرا 4 سال، احمدی نژاد توانست اصول گرایان را بازی بدهد به همین شعار «زنده باد بهار» توجه کنید و آن را با شعارهای سایر کاندیداها مقایسه نمایید. هنگامی که این سطور را می خوانید کدام یک از شعارهای سایر کاندیداها که در پاراگراف اول نوشتم یادتان مانده است؟ فکر کنم هیچ کدام. اما همه «زنده باد بهار» را به خاطر دارید. نه فقط به خاطر اینکه احمدی نژاد بارها و بارها مطرح کرده است. بلکه به این دلیل که این شعار یک مزیت رقابتی دارد. یعنی از جنس بقیه که همه، شعار قانون، پیشرفت و اعتدال را می دهند نیست. «زنده باد بهار» یک ترم تبلیغاتی است. زنده است، با مناسبات روز می خواند. در یادها می ماند و به دلیل آنکه مدام و خیلی زیاد با آن مخالفت می شود، اتفاقن برد تبلیغاتی اش بیشتر می شود. حالا هی مدام شهرداری تهران، ترسان از لفظ «بهار» این کلمه را از تبلیغات شهری نوروزی اش حذف کند. با صحبت های روزمره مردم که «عید شما مبارک» چه می کند. عبارتی که خود «بهار» است و هر کس که این شعار را برای مشائی و طرفداران احمدی نژاد انتخاب کرده بی شک یک مغر جهنمی دارد.

شعار انتخاباتی، شناسنامه یک کمپین و خلاصه شده برنامه های اجرایی هر ستاد انتخاباتی است. یعنی تمام آنچه که به عنوان یک برنامه 40 یا 50 صفحه ای، یا بیشتر و کمتر، توسط یک کمپین انتخاباتی منتشر می شود – و کسی هم آن را نمی خواند – در همین یک شعار خلاصه می شود.

مهمترین مشخصه یک شعار انتخاباتی این است که مسئله مهم انتخابات را بشناسد و با ساختار زبانی گروه مخاطب خود سازگار نماید. به این شعار تغییر (change) در انتخابات سال 2008 آمریکا توجه کنید. این شعار البته پیشتر هم در انتخابات مورد استفاده قرار می گرفت، اما چرا تا این حد متمایز شد؟ کمپین اوباما مسئله روز را می شناخت؛ یعنی ناامید شدن از دولت محافظه کار بوش و نیاز به تغییر در سیاست های دولت. «تغییر» کلمه ای بود که این انگاره را به مخاطب می داد، بدون هیچ واژه اضافی. در مورد شعارهای انتخاباتی، این پست با عنوان انتخابات و دعوای برند: شعار تبلیغاتی را حتمن بخوانید.

ائتلاف 2+1، یعنی سه گانه ولایتی، قالیباف و حدادعادل از شعار «ائتلاف برای پیشرفت» به عنوان برنامه انتخاباتی خود استفاده کرده است. شاید به این دلیل که آقای ولایتی اعتقاد دارد ایران در هیچ دوره ای به قدرت امروز نبوده است. اگر این صرفن یک ادعای تبلیغاتی باشد، – حالا فارغ از اینکه ادعای درست و حتی خوبی نیست – می توان از آن صرف نظر کرد. اما وقتی با این فرض، شعاری مانند «پیشرفت» انتخاب می شود که یعنی باید راه را ادامه داد، آن وقت دستگاه تبلیغاتی برای توجیه و پروپاگاندا کم می آورد. و این خیلی بد است که یک کاندیدای انتخاباتی به خودش هم دروغ بگوید. حالا دروغ گفتن به مخاطب که این روزها بخشی از تبلیغاتی انتخاباتی در ایران است، اما کاندیدایی که خودش، خودش را گول می زند می تواند رئیس جمهور شود؟ من فکر نمی کنم. ائتلاف 2+1 می خواهد چه چیزی را پیشرفت دهد؟ اقتصاد ملی؟ پول ملی؟ همگرایی ملی؟ وقتی هیچ چیزی برای پیشرفت ندارید آیا می توانید شعار پیشرفت بدهید؟

 آقای باهنر از دولت قانون می گوید و اتفاقن آقای سبحانی یکی دیگر از کاندیداهای حاشیه ای، او هم از دولت قانون می گوید. دم دستی ترین شعار انتخاباتی برای کسانی که هویتشان با بی توجهی به قانون گره خورده است. یک زمان است که رعایت قانون مسئله مهمی در کشور می شود. در سال 76 اینگونه بود. شعار بکری که ستاد خاتمی مطرح می کرد و رای هم گرفت. اما آیا از این به بعد هرکس شعار قانون داد رئیس جمهور می شود؟ هرکس که گفت من تغییر ایجاد می کنم رئیس جمهور می شود؟ حتمن اینگونه نیست. چون در هر انتخاباتی همه، از رعایت قانون می گویند. زمانی این شعار جواب می دهد که رقیب به بی قانونی شهره باشد و کاندیدا هم مظهر رعایت قانون معرفی گردد. آقای باهنر که اساسن رقیبش نه تنها مشایی بلکه اصلاح طلبان هستند که خودشان نماد قانون هستند، چرا فکر می کند با این شعار، یک مزیت رقابتی دارد؟ تازه برای کسی که 8 سال با بی قانونی یک دولت مماشات کرد و دم هم بر نیاورد.

تبلیغات سیاسی و مدیریت کمپین  های انتخاباتی یک پکیج کامل است. از تعیین شعار، انتخاب تاکتیک های حمله و دفاع، تعیین برنامه های اجرایی قابل لمس مانند (شعار جاودان 50 هزار تومانی کروبی یا نفت سرسفره مردم توسط احمدی نژاد، هر شهروند یک ستاد توسط کمپین موسوی و …) همه با هم باید در خدمت اعتبار منبع کاندیدا و برنامه اجرایی تبلیغاتی خود قرار گیرند. این خیلی بد است که متاسفانه هنوز در ایران، کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری تصور می کنند که می توانند شعار انتخاباتی شان را در دم دستی ترین حالت ممکن و در حالی که روی مبل لم داده اند و با 4 تا مشاور گفت و گو می کنند و چای و شیرینی می خورند بدست بیاورند. نتیجه اش می شود شعارهایی که توسط محافظه کاران سنتی در انتخابات مطرح می شود و من نمونه اش را در بالا آوردم. به همین دلیل هم هست که حق دارند وقتی یک شعار ویژه مانند «زنده بار بهار» مطرح می شود، کم بیاورند. در ساختار ادارکی محافظه کاران ایرانی، خلاقیت، فکر کردن، نوآوری و کارآفرینی اساسن جایی ندارد. سالهاست که با رانت زندگی می کنند، مدیر می شوند و برنامه می نویسند. وقت امتحان که می رسد اما درجا می زنند.

پیشنهاد پروپاگاندایی هفته: تکلیف ما را روشن کنید، فتنه قبل از انتخابات است یا بعد از انتخابات

صفحه فیس بوکی «ژانر» را نگاهی بیندازید. پر از ایده های خلاقانه و نکته های پروپاگاندایی است. در یکی از استتوس های فیس بوکی از قول یک بسیجی که در این صفحه به نام «آقا مقداد» معروف است می گوید:

«این آقا مقداد که با توجه به اظهارات اخیر مسئولین گوه گیجه گرفته که آخر، فتنه 92 قبل از انتخاباته یا بعد از انتخابات…برای همین مدتیه میره پایگاه مقاومت،جلسات فتنه شناسی حاج آقا پناهیان.»

بقیه اش را خودتان بخوانید.

جبهه مشارکت: پیمان ما با موسوی ناگسستنی است

اعضای جبهه مشارکت در دیدار با دختران میرحسین موسوی تاکید کردند که بر عهدی که با میرحسین موسوی بسته اند پای بند خواهند بود. اعضای مشارکت در روز بعد از انتخابات در دفتر سیاسی تصویب کردند که نه تندتر و کندتر از مهندس موسوی حرکت نکنند.

رنگ انتخاباتی ستاد مشائی: سبز / شعار: رفع حصر

تیم انتخاباتی مشائی رنگ سبز را به عنوان رنگ انتخاباتی خود انتخاب کرده و قرار است شعار رفع حصر را هم به عنوان بخشی از برنامه تبلیغاتی خود اعلام کند.

ولایتی معلم تاریخ شد

علی اکبر ولایتی که خودش کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم است گفت که این انتخابات مهمترین موضوع در تاریخ ایران است، چون که کشور هیچ گاه به قدرت امروز نبوده است. وزیر امور خارجه دولت های میرحسین موسوی و هاشمی رفسنجانی توضیح نداد که ربط قدرت کشور با انتخابات رئیس جمهوری در چیست.

لنکرانی به قالیباف: تکنوکراتی؟ پس سکولار هم هستی

سخنگوی جبهه پایداری ضمن انتقاد از کسانی که به تکنوکرات بودن خودشان افتخار می کنند گفت کسی که می گوید تکنوکرات است، لاجرم برای اداره کشور به سکولاریزم اعتقاد دارد و نمی تواند مورد اعتماد باشد.

باقری لنکرانی که کاندیدای اصلی جبهه پایداری برای انتخابات است ادامه داد که جبهه پایداری در انتخابات با کاندیدای مستقل وارد صحنه می شود.

باهنر: توبه کردم آقا، توبه

محمدرضا باهنر گفت به عنوان اولین کسی که در عالم خلقت بحث ریاست جمهوری احمدی نژاد را مطرح کرد باید توبه کند. باهنر در تمام سال های گذشته مدعی شده بود که او بود که وزیر اطلاعات خاتمی را مجاب کرده بود تا صلاحیت احمدی نژاد را برای شهرداری تهران تایید کند و تاکید هم داشت که شهرداری تهران دستگرمی احمدی نژاد برای ریاست جمهوری است. برای اولین بار پس از هشت سال، باهنر مدعی شد که این ادعای او جدل سیاسی بود و واقعیت نداشت.

تایید قالیباف و تکذیب لاریجانی

درحالی که قالیباف گفته بود از لاریجانی برای اضافه شدن به ائتلاف 2+1 دعوت شده است، یک عضو هیات رئیسه مجلس گفت که از لاریجانی دعوتی صورت نگرفته است و اگر هم دعوتی می شد معلوم نیست که رئیس مجلس آن را قبول می کرد یا نه. قالیباف البته بعدن خودش هم این دعوت را تکذیب کرد اما گفت که لاریجانی از کف رای برای حضور در ائتلاف برخوردار است. گروه 1+2، تا کنون از میزان کف رای برای حضور در ائتلاف 3 نفره چیزی نگفته است. اما باهنر، نایب رئیس مجلس رای گروه 2+1 را در نظرسنجی ها زیر 30 درصد عنوان کرده بود.

این لینک را هم در توضیح این تناقض ها بخوانید.

خرازی: اگر به من رای دادید، فردا دوره نیفتید که رای من چه شد

محمدباقر خرازی از کاندیداهای حاشیه ای انتخابات ریاست جمهوری گفت که به طرفدارانش گفته که اگر به او رای دادند اما او رئیس جمهور نشد، دوره نیفتند که رای من چه شد. او در عین حال ادامه داد که فقیرترین کاندیدای انتخابات است و شعار خود را «پارس اسلامی» می داند.

پیشنهاد هفته: تیزر قالیباف؛ عکس لاریجانی

این تیزر تبلیغاتی قالیباف را در مورد روسای دولت موقت و جمهور در نظام از بازرگان و بنی صدر تا خاتمی و احمدی نژاد ببینید و به عکسی که برای احمدی نژاد انتخاب کرده اند دقت کنید.

این عکس سایت رجانیوز با عنوان استقبال مردمی از لاریجانی در قم را هم یک نگاهی بیندازید که بیشتر برای تحقیر رئیس مجلس منتشر شده است.

لینک مقاله را در ادامه سلسله مقالات هفتگی ام در مورد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در روزآن لاین بخوانید.

change

دیدگاه‌ها
 1. سید می‌گوید:

  «حالا هی مدام شهرداری تهران، ترسان از لفظ «بهار» این کلمه را از تبلیغات شهری نوروزی اش حذف کند.» این جوسازی و خالی بندی تیم احمدی نژاده و من که تو تهران هستم گواهی می دهم چنین اتفاقی نیافتاده.

  • arashghafouri می‌گوید:

   در اینکه شهرداری چنین قصدی داشت شکی ندارم. در اینکه اجرایی شد – و اساسن امکام اجرایی شدنش وجود دارد – حرف دیگری است که به نظرم امکان پذیر هم نبود

  • محمد می‌گوید:

   ای تهران نشین ای پایتخت به زیر قدمهات :احمدی نژاد اگر تیم داشت که نمی ذاشت همه عالم و ادم علیه اون بشن . با شهردارجونتون خوش باشین

 2. سید می‌گوید:

  به نظرم این شعارها همه مزخرفند زنده باد بهار هم مزخرفتر از بقیه. شعار خوب زنده باد سه سید فاطمی بود که هم ارزش سیاسی بالایی داشت، هم حملات رقیب را دفع می کرد و هم رای ساز بود.

  • arashghafouri می‌گوید:

   همین که احمدی نژاد و مشائی تونستن هوبیت خودشون را به این شعار گره بزنن و شعارشون شنیده می شه یعنی شعار کارکردش را داشته است. ضمن اینکه در راستای استراتژی کلی آنان در ایجاد جو التهاب و مخالفت عامدانه است. در این هم موفق بوده اند

 3. سید می‌گوید:

  اما در ایجاد مقبولیت سیاسی و اجتماعی چه؟ واقعا مردم در شرایط رکود تورمی از دیدن احمدی نژاد و کابینش یاد بهار می افتند یا خزان!

  • arashghafouri می‌گوید:

   هیچ وقت فکر کردی در جایی مثل آمریکا در حالی که فقط 1% جمعیت از طرح های کاهش مالیات جمهور خواهان سود می برند اما نامزد جمهوری خواه مثل رامنی بازهم 47% رای دارد؟ یا در ایران وقتی هاشمی در سال 84 می گوید اگر رئیس جمهور شود تا پایان ریاست جمهوری اش 10 میلیون تومان به هر ایرانی می دهد، اما احمدی نژاد رای می آورد؟ این جادوی ساختار (frame) در تبلیغات سیاسی است. مخالفت با الیگارشی حاکم – به عنوان ساخنتاری که مردم بر اساس آن رای می دهند و شعارهای انتخاباتی به عنوان زبان حامل این ساختار – به اندازه ای قوی هست که هیچ کدام از کاندیداهای اصول گرایان نمی توانند جلوی مشایی مقاومت کنند.

 4. سید می‌گوید:

  قبول دارم حرفت رو با این حال قیاس با رامنی یک اشکال بزرگ داره. اونجا حزب هست و شاید نصف بیشتر اونهایی که به رامنی رای دادند در واقع به حزب رای دادند نه خود رامنی یا شعارهاش. مواضع حزب هم طیف وسیعی از موضوعات تعیین کننده است. مثلا گروهی محافظه کار اجتماعی هستند و به این جهت به جمهوریخواهان رای می دهند و سیاست اقتصادی شون براشون مهم نیست. اما در ایران حزب نیست بنابراین شخص مهمه. الان وضع مطلوبیت سیاست های اقتصادی احمدی نژاد شبیه مطلوبیت سیاست های هاشمی در سال 76 است. یادت نرفته یکی از گاف های ناطق این بود که حساب خودش رو از هاشمی در برابر مردم جدا نکرد. در حالی که حتی کارگزاران که مجری اون سیاست ها بودند در انتخابات نیومدند با هاشمی عکس یادگاری بگیرند. طبق برآوردها حداکثر آرای سیاست های اقتصادی و اجتماعی احمدی نژاد 10 میلیون رای است که حدود یک سوم کل آراست. تقریبا معادل همین هم رای منفی و مخالف داره. می مونه اون یک سوم وسط. حالا اگر اون بتونه این کاری رو که تو گفتی بکنه می تونه رای اون یک سوم رو جذب کنه اما اصلا ظرفیت رسانه ای این کار رو نداره. یعنی احمدی نژاد هیچ رسانه ای جز روزنامه ایران و دو سه سایت کم مخاطب نداره و رسانه های مقابل نمی گذارند دعوا به این شکلی تو گفتی احمدی نژآد دوست داره برای مردم تعریف بشه. یادت نره رسانه است که بسیاری از پندارهای مردم درباره واقعیت ها رو میسازه و احمدی نژاد اصلا چنین توان رسانه ای نداره.

  • arashghafouri می‌گوید:

   احمذی نژاد و هر کاندیدای مخالف دیگری در ایران حزب دارد. اسمش هست «حزب ناراضیان». کارکردش رو تو خودت در رای 10 میلیونی اش گفتی که حالا بیشتر و کمترش رو من اطلاعی ندارم. در عین حال حواست باشه، تبلیغات تلویزیونی کاندیداها یعنی فرصت استفاده از رسانه ها. که من فکر می کنم مشایی بلده چطوری ازش استفاده کنه.

 5. سید می‌گوید:

  واقعا اگر با تبلیغات سنگین اصلاح طلب ها در این 8 سال و محافظه کاران در این 2، 3 سال بتونه این تصویری رو که می گی تو 2 هفته از خودش ترسیم کنه واقعا حقشه رئیس جمهور شه.

  • arashghafouri می‌گوید:

   تبليغات دو هفته اي تلويزيوني مي تونه ساختار عقيدتي يك نفر رو تقويت كنه و اگر اين كار رو بكنه راي گرفتن چندان سخت نيست. مهم اينه كه بدوني چه جوري راي مي ده و در چه صورتي هيچ وقت راي نمي ده. مشايي مي تونه اين كار رو بكنه البته اگر خاتمي كانديدا نشه

 6. آرمان می‌گوید:

  زنده باد بهار

 7. محمد می‌گوید:

  زنده باد سبز بهاری

 8. گیلانی می‌گوید:

  ببخشید توضیح ندادین چرا اون 47 درصد به رامنی رای دادن؟ چرا فردی منافعی در رای دادن به یک کاندیدا نداره باید بهش رای بده؟ میتونست به یه کاندیدای مستقل رای بده

  • arashghafouri می‌گوید:

   اتفاقن در مقاله ام راجع به هاشمی که در پاسخ به سئوال پایینت می گذارم توضیح دادم که مردم لزومن بر اساس تصوری که از منافع شخصی شان وجود دارد رای نمی دهند. بلکه بر اساس ساختار هویتی شان رای می دهند و جاهایی هم ممکن است این با منافعشان در تضاد باشد. این اشتباه بزرگی است که تبلیغتگران سیاسی می کنند و فکر می کنند اگر با دو دو تا چهار تا موضوعی را اثبات کردند می توانند مردم را راضی کنند. حقیقتت اینگونه نیست و تحقیقات زیادی هم در این مورد انجام شده است. ضمن اینکه در ایران ما ممکن است به کاندیدای مستقل از احزاب و جریان های سیاسی رای بدهیم اما در آمریکا که انتخابات کاملن هدایت شده بر اساس تبلیغات رسانه ای و در اختیار دو حزب جمهوری خواه و دموکرات است، تقریبن این امر امکان پذیر نیست.

 9. گیلانی می‌گوید:

  ببخشید اون سوالم در مورد ویدوی پخش شده رامنی و خاتمی که قبل انتخابات ایران و آمریکا پخش شده بود جواب ندادین.
  رامنی نیمی از مردم آمریکا به قانون گریزی و ندادن مالیات متهم کرد و خاتمی هم در مورد مردم آذربایجان جک گفت.

 10. arashghafouri می‌گوید:

  در مورد رامنی که در بالا توضیح دادم چرا با اینحال مردم به او رای دادند. چون فارغ از اتهام رامنی، مردم بر اساس دوگانه جمهوری خواه و همچنین هویت شان رای می دهند. در ایران هم البته حتمن جوک خاتمی در مورد آذربایجان تاثیر بدی داشت، اما رقابتی وجود ندارد که مشاهده شود تا چه حد موثر بود.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s