اثر «بردلی» در نظرسنجی های سیاسی

منتشرشده: 11 فوریه 2013 در Uncategorized

در تبلیغات سیاسی یک واژه ای داریم به نام «اثر بردلی» Bradely Effect، این معنی که اگر شما در معرض یک پرسش نظرسنجی قرار می گیرید به هر دلیل ممکن است به گزینه ای که به آن اعتقاد دارید رای ندهید.  در انتخابات فرمانداری ایالت کالیفرنیا در سال 1982، درحالی که نظرسنجی ها حکایت از برتری «تام بردلی» نامزد آمریکایی آفریقایی تبار داشت، او در نهایت انتخابات را به «جرج دوکمجان» رقیب جمهوری خواه و سفیدپوستش باخت. در تحلیل آن گفته شد که برخی از افرادی که در نظرسنجی ها گفته بودند به «بردلی» رای می دهند؛ در واقع در روز انتخابات به او رای نداده اند و اینکه در نظرسنجی ها گفته بودند «بردلی» را انتخاب می کنند تنها به این دلیل بود که از انتقاد افکار عمومی نسبت به نگاه نژادپرستانه خود بیمناک بودند (در مورد اثر بردلی اینجا را بخوانید. این لینک و این یکی را هم نگاهی بیندازید. در مورد رقابت های ریاست جمهوری در آمریکاست و اینکه ممکن است «اثر بردلی» آرای اوباما را در نظرسنجی ها طی دوره هایی از زمان بیشتر نشان داده باشد. مشکل نظرسنجی های انتخاباتی: آیا برخی از رای دهندگان دروغ می گویند).

این دقیقن چیزی است که در ایران، هم در نظرسنجی های تلفنی و هم در نظرسنجی های در خانه مردم به خصوص در موارد حساس مطرح می شود. هرچند اثر آن در دوران انتخابات البته ممکن است کمتر شود. در ایران «بی اعتمادی» فاکتوری است که باعث ایجاد اثر بردلی می شود. به خصوص وقتی که شما بدانید پرسشگر اطلاعات منزل مسکونی یا شماره تلفن شما را دارد. به همین دلیل است که نظرسنجی هایی که در مکان های عمومی از افراد گرفته می شد – در ایران، ایستگاه های مترو یک مورد است – در برخی موارد نتایج بهتری می دهند. هرچند آنها هم از لحاط علمی سوگیری های خود را مانند انتخاب نمونه بر اساس نظر شخصی دارند.

این را توضیح دادم تا به نتایج نظرسنجی موسسه آمریکایی گالوپ بپردازم که در مورد آرای مردم ایران در خصوص تحریم ها منتشر شده است. مطابق این نظرسنجی به عنوان مثال 63% ایرانی ها خواستار ادامه تحریم ها – حتی با وجود شرایط فعلی – شده اند و تنها 17% مخالف آن هستند. گزارش فارسی را در بی بی سی فارسی بخوانید.

واقعیتش این است که قصد ندارم در درستی یا نادرستی این تحقیق و نتایج آن شک و شبهه بیاورم. نمی توانم به صورت قاطع بگویم که مردم چه نظری دارند اما اینکه گالوپ مدعی می شود نظرسنجی خود را به صورت تلفنی از 1000 شهروند ایرانی بدست آورده است دقیقن ایرادی است که مطابق «اثر بردلی» متوجه آن است. یعنی به عنوان یک سئوال اگر کسی به شما در ایران زنگ بزند و بپرسد که چه کسی در موضوع تحریم ها مقصر است، شما بر اساس فرضیه ای که مطرح کردم با احتمال خیلی بالا، ایران را انتخاب نمی کنید. اما مطابق این نظرسنجی آمریکا 47% و ایران 10% در تحریم ها علیه ایران مقصر هستند (در اینجا: رادیو زمانه هم در همین مورد توضیح داده ام).

این مورد البته لزومن به این معنی نیست که گالوپ آگاهانه و با علم به خطای نظرسنجی خود، آن را تهیه و منتشر کرده است. واقعیتش آن است که انتخاب آرای نمونه امروز یکی از مهمترین بحث های مطرح در نظرسنجی هاست. جیم مسینا، رئیس کمپین انتخاباتی اوباما یکی از ایرادات نظرسنجی های انتخاباتی در سال 2012 را همین آرای نمونه آنها دانسته بود. بیشتر نظرسنجی های انتخاباتی از طریق تلفن های ثابت صورت می گیرد، یعنی تلفن به منزل مردم. در حالیکه امروز با وجود دستگاه ها موبایل خیلی از افراد تلفن منزل ندارند – در آمریکا اینگونه است. وقتی که جیم مسینا از افراد جوان حاضر در جلسه پرسش و پاسخ صبحانه پولتیکو پرسید که چند نفر از شما تلفن ثابت در منزل دارید، حتی یک نفر هم دست خود را بالا نبرد – و کسانی هم که در منزل تلفن دارند خیلی از اوقات روز را خانه نیستند.

obama

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s