تا انتخابات 92؛ مشائی برای احمدی نژاد

منتشرشده: 20 نوامبر 2012 در Uncategorized
برچسب‌ها:, , , , , ,

بلی، ما قصد اجرای مدل پوتین، مدودیف را داریم. حرفی هست؟ این یادداشتی از وبلاگ رئیس جمهور ایرانیان است که از احمدی نژاد «بی صبرانه» می خواهد تا «مدودیف» خود را برای ادامه ریاست جمهوری توسط آنچه که «خط اصیل انقلاب» می خواند معرفی کند و البته چندان سخت هم نیست که بدانیم احمدی نژاد چه کسی را کاندیدای مطلوب خود برای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم می داند؛ اسفندیار رحیم مشائی، رئیس دفتر و پدر عروس خود که رابطه ای جدا نشدنی با یکدیگر دارند (این گزارش طنز را در مورد عروسی پسر احمدی نژاد با دختر مشائی بخوانید).

در طی، دو و سه هفته گذشته دو خبر در مورد اسفندیار رحیم مشائی برجسته شده بود. اولی، گزارش یک نظرسنجی توسط روزنامه ایران در مورد محبوبیت 35 درصدی اسفندیار رحیم مشائی در مناطق 22گانه تهران بود که 8 مرداد 92 منتشر شد و بازه زمانی آن هم مربوط به هفته پایانی مهرماه 91 است (روزنامه ایران البته در مرداد ماه 91 هم از مشائی به عنوان محبوب ترین چهره سیاسی کشور نام برده بود؛ اینجا). مشکل این نظرسنجی اما برخلاف آنچه که برخی ادعا می کنند نه در نمونه آماری، نه خطای نمونه گیری و نه حتی احتمال اشتباه کسانی است که نمونه گیری کرده اند. اینها متغیرهایی هستند که با نتایج مشاهدات یک نظرسنجی نمی توان در مورد صحت یا عدم صحت آنها ابراز نظر کرد؛ اما آنچه که این نظرسنجی را غیرواقعی می کند ادعای تعداد آرای نمونه بین 4500 تا 5000 نمونه در سطح تهران است. فرمول تعیین نمونه در یک جمعیت آماری، برآورد مشخصی دارد و برای تهران، حجم نمونه ای که کل پایتخت را با درنظرگرفتن متغیرهای جنسیتی و سنی نمایندگی کند بین 800 تا 1200 نمونه است. امری که در نظرسازی هایی که به نام نظرسنجی منتشر می شوند به دلیل عدم آگاهی افراد منتشرکننده خبر، در نظر گرفته نمی شوند. آنها گمان می کنند که هرچه تعداد نمونه بیشتر باشد یعنی نمونه گیری بهتری انجام شده است که نه از لحاظ زمانی، نه هزینه های و نه حتی تکنیک های آماری توجیه ندارد. لااقل من 2 مورد سراغ دارم که نظرسنجی های اینچنینی انجام شده بودند و آنها را هم بررسی کردم (هر دو توسط سایت رجانیوز). این گزارش را بخوانید که توضیح داده ام چرا ادعای رجانیوز در مورد پیروزی 63% احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری نادرست است (نظرسنجی رجانیوز 1 اردیبهشت 88 منتشر و از پیروزی 63 درصدی احمدی نژاد گفته بود). در این گزارش هم ادعای رجانیوز در مورد پیروزی جبهه پایداری در انتخابات مجلس را مورد نقد قرار دادم. این دو تا لینک را هم در نقد وبلاگی این نظرسنجی در وبلاگ پایگاه مقاومت بسیج امام حسین (ع) در کهکیلویه و جمعیت فدائیان اسلام بخوانید.

دومین خبر هم در مورد اعلام آمادگی مشائی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری آینده و در جمع مازندرانی های مقیم تهران بود که مدعی می شد برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری آینده «عزم قاطع» دارد و کسی هم نمی تواند جلوی کاندیداتوری وی را بگیرد. این هم احتمالن اشاره ای است به مخالفت شورای نگهبان و شخص آیت الله جنتی که گفته است صلاحیت مشائی برای انتخابات ریاست جمهوری تایید نخواهد شد (مصاحبه مصطفی پورمحمدی را با دنیای اقتصاد بخوانید). در آستانه انتخابات مجلس نهم، خبرهایی از تلاش نزدیکان احمدی نژاد برای فعالیت های انتخاباتی به گوش می رسید و حتی گفته می شد که مشائی قرار است از شهر رامسر – استان مازندران – کاندیدای انتخابات مجلس شود و البته برای ریاست پارلمان در ایران تلاش کند.

برنامه احمدی نژاد و طرفدارانش در انتخابات مجلس البته در ظاهر موفقیت آمیز نبود؛ گرفتن تایید صلاحیت مشائی و پیروزی نزدیک به 150 نفر از طرفداران احمدی نژاد، چندان آسان به نظر نمی رسید و دولتی ها هم ترجیح دادند به جای آنکه انرژی خود را معطوف به انتخابات مجلس نمایند، دو سال دیگر صبر کنند و فقط برای گرفتن تایید صلاحیت مشائی در انتخابات ریاست جمهوری – که از جنبه هایی آسان تر هم هست – سرمایه گذاری کنند. ضمن آنکه آنچه را که احمدی نژادیون در انتخابات مجلس نتوانستند به دست بیاورند، جبهه پایداری که ترکیبی از نزدیک ترین افراد به احمدی نژاد در 7 سال گذشته است با دوشقه کردن جریان اصول گرا بدست آورد. اهمیت جبهه پایداری برای احمدی نژاد در این است که آنها هیچ گاه با اصول گرایان سنتی – طیف لاریجانی و باهنر – به ائتلاف نمی رسند و اگر قرار بر انتخاب کردن باشد حتمن احمدی نژاد – و حتی مشائی – را بر لاریجانی و نمایندگان نزدیک به الیگارشی جریان راست از قبیل قالیباف و محسن رضایی ترجیح می دهند و این موضوع هم در ادبیات جریان مشائی – روزنامه ایران، به عنوان جریان اصلی رسانه ای – و هم در ادبیات جبهه پایداری – وب سایت رجانیوز به عنوان منبع اصلی جنگ روانی – به وضوح مشخص است. در همین صحبت هایی هم که از قول مشائی منتشر شده است، هدف اصلی حمله شخص باقر قالیباف است.

مشائی البته آنچه را که به نقل از وی منتشر شده است رد کرد اما حضور افرادی در آن جلسه از قبیل علی اکبر طاهایی، استاندار مازندران، انتشار وسیع این اخبار در وب سایت های نزدیک به تمام جریان های سیاسی و مطرح شدن مشائی برای کاندیداتوری، که هزینه رد صلاحیت وی را افزایش می دهد و البته احتمالن با واکنش غیر قابل پیش بینی احمدی نژاد هم رو به رو خواهد گردید، در نهایت چندان به ضرر وی تمام نخواهد شد.

بحث کاندیداتوری مشائی برای انتخابات ریاست سال 1392 از پس از اعلام پیروزی احمدی نژاد در سال 1388 آغاز شده بود. احمدی نژاد هم با اعلام انتخاب مشائی به معاونت اولی خود پس از پیروزی قصد داشت این پیام را به سیاسی ها – و البته جامعه – بدهد که آنچه به نقل از وی در مورد تکرار پروژه پوتین –مدودیف گفته شده است چندان بیراه نیست. هرچند با دخالت آیت الله خامنه ای، مشائی نتوانست پست معاونت اولی دولت دوم احمدی نژاد را بدست آورد، اما با انتخاب وی به عنوان رئیس دفتر رئیس جمهور و دادن اختیارات بیشمار به او موجب شد که بحث مشائی به عنوان یک کاندیدای بالقوه برای ریاست جمهوری یازدهم مطرح باشد. به طوریکه پس از ایجاد صفحه ای در فیس بوک با عنوان «کمپین دعوت از مهندس مشائی برای انتخابات ریاست جمهوری«، این خبر ابتدا در پایگاه خبری صراط نیوز و سپس در بسیاری از پایگاه های خبری منتشر شد (اینجا، اینجا، اینجا، اینجا). طرفداران مشائی البته در فیس بوک صفحات دیگری هم دارند: اسفندیار رحیم مشائی و مشائی. هرچند مشکل صفحات فیس بوکی طرفدار مشائی، کمبود محتوا در آن است. اگرچه خبرهای روز مرتبط با مشائی از قبیل حکم دادگاه در مورد شکایت وی از مداحان – حدادیان و منصور ارضی – در این صفحات منتشر می شود اما من لااقل چیزی پیدا نکردم که این صفحات به صورت برنامه ریزی شده به تشکیل گروه های «باز» (Open Groups) و ایجاد فضای گفت و گو با مخاطبان دست بزنند. درست برخلاف صفحات طرفدار قالیباف و حتی محسن رضایی که یک فضای تعاملی در آنها برقرار است (این گزارش را در مورد صفحات فیس بوکی کاندیداها، مشائی و عارف بخوانید).

این ویدئو را ببینید، در مورد برنامه مشائی در اثرگذاری بر فضای رسانه ای از طریق تشکیل روزنامه ها و سایت های مختلف است. اگرچه این برنامه ها که از 2 سال پیش تاکنون انجام می شوند، به صورت عینی موفقیت آمیز نبوده اند و بسیاری از سایت های نزدیک به مشائی حتی فیلتر می شوند (محرمانه آن لاین، تماشانیوز). اما وجود و بروز آنها نشانگر این است که تیم طرفدار مشائی، اگر بخواهد می تواند منابع مالی لازم جهت تولید محتوای رسانه ای را فراهم کند. از جمله وب لاگ های تبلیغاتی حامی مشائی می توان به پایگاه حامیان مهندس اسفندیار رحیم مشائی اشاره کرد که در سال 89 و برای فعالیت در انتخابات مجلس ایجاد شده بود که اکنون دیگر چندان فعال نیست. اما وبلاگ دیگری با عنوان مهندس مشائی، این روزها خبرهای مرتبط با او را خوب پوشش می دهد. از میان لینک های این وبلاگ، گذری بر اندیشه های مهندس مشائی و تحلیلی را که در مورد «مکتب ایران» منتشر شده است حتمن بخوانید. همچنین این یکی، در مکتب انسان کامل. از جمله سایر وبلاگ های حامی مشائی هم می توانم به عمار انحرافی ها، محب الاولیا(اشاره به مشائی)، رئیس جمهور ایرانیان و انعکاس اشاره کنم که در هر کدام از آنها خط رسانه ای مبنی بر حمایت از مشائی که دنباله رو راه احمدی نژاد است مشاهده می شود. این یادداشت را بخوانید؛ در تحلیل انتساب سخنان جعلی به مشایی در مورد کاندیداتوری وی در انتخابات ریاست جمهوری نوشته شده است.

اسفندیار رحیم مشائی در ادبیات مخالفان محمود احمدی نژاد در جناح راست سنتی به عنوان نماد جریان انحرافی نامیده می شود و اگرچه آنها از اواسط دولت اول احمدی نژاد، بنای آغاز مخالفت با وی را گذاشتند اما، هیچ گاه به اندازه 2 سال اخیر، قافیه را برای وی تنگ نکرده بودند. بخش مهمی از این سخت گیری و مخالفت با مشائی، بر می گردد به احتمال کاندیداتوری وی در انتخابات ریاست جمهوری که ریاست دولت توسط او برای جناح راست سنتی غیرقابل تحمل است. جناح راست در عین حال می داند که رد صلاحیت مشائی چندان کم هزینه نخواهد بود؛ ضمن آنکه آنها با توجه به غیرقابل پیش بینی بودن احمدی نژاد از هرگونه واکنش احتمالی او نسبت به رد صلاحیت مشائی هم نگران هستند. شاید به همین دلیل هم هست که در یکی از موارد پیشنهادی اصلاح قانون انتخابات در مجلس، شرط داشتن فوق لیسانس برای کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در نظر گرفته شده است، تا مشائی را که لیسانس مهندسی دارد از حضور در انتخابات باز دارند. دیدگاه های مشائی در مورد مکتب ایران (که رقیب مکتب اسلام نامیده می شود)، تاکید مشائی بر جنبه های تمدنی باستانی در ایران و همچنین عدم طرح هیچ گونه بحثی در مورد آنچه که پس از سال 88 در توصیف مخالفان به عنوان جریان فتنه به کار برده شد، از جمله تلاش های مشائی برای رای آوری در طبقه متوسط تلقی می شود که با همگایی در رای طبقات محروم احمدی نژاد، ریاست جمهوری وی را از منظر محتمل می کند. هرچند وضعیت امروز نابسامان اقتصادی امروز در کشور و وجود کاندیداهای دیگر که به صورت حداقلی در میان طبقه متوسط محبوب تر هستند – از جمله قالیباف – و البته مخالفت الیگارشی حاکمیت در ایران – و در راس آن آیت الله خامنه ای – مسیر ریاست جمهوری را برای وی خیلی سخت خواهد کرد. هرچند که ریاست جمهوری مشائی (یا یکی دیگر از حواریون احمدی نژاد مانند هاشمی ثمره)، آخرین تلاش احمدی نژاد برای حضور در صحنه سیاست در ایران خواهد بود (در اینجا، اینجا و اینجا توضیح داده ام که چرا بازی ریاست جمهوری برای احمدی نژاد، بازی مرگ و زندگی است).

این گزارش در روز آن لاین منتشر شده است.

seratnews.ir

دیدگاه‌ها
 1. سید می‌گوید:

  همیشه فکر کردم که طرح مشایی یک بحث ایذایی بوده برای اینکه کاندیدای اصلی احمدی نژاد تخریب نشه و نسوزه. به چندین دلیل.
  اول اینکه رابطه مشایی و احمدی نژاد رابطه پوتین و مدودف نیست و دوستانی که با دولت از نزدیک کار کرده اند می دانند که مشایی نفوذ بسیار بیشتر بخصوص در هسته دولت و نهاد ریاست جمهوری دارد و طی تمام دولت دهم رئیس جمهور در سایه بوده است. لذا احتمالا ترجیخ می دهد در آینده هم همین موضع را حفظ کند.
  دوم، مشایی دافعه زیادی دارد. یعنی هان طور که میزان محبوبیت مهم است میزان منفوریت هم مهم است و مشایی در این زمینه حتی از اصلاح طلبانی نظیر خاتمی هم جلوتر است و دشمنان بیشتری دارد. (نمونه اش حاج منصور و حدادیان )
  سوم، تیم احمدی نژاد -مشایی بعد از چند تلاش ناکام نظیر برکناری مصلحی دریافته اند که همیشه نمی توانند رهبر را منفعل و یا وادار به حمایت از خود کنند و حتی اگر مشایی با حکم رهبر از فیلتر شورا بگذرد تمام طیف حامیان رهبر بسیار شدیدتر از آنچه در خصوص معین انجام دادند وی را آماج جملات خود قرار خواهند داد
  چهارم، مهمتر از همه مدت هاست مشایی به طور هوشمندانه در مهمترین رسانه زقیب یعنی همشهری اصلا طرح نمی شود و آنها مشغول دیگران هستند.
  از اینها گذشته مدت هاست در ایران در خصوص اینکه کاندیدای اصلی که باید نقش مدودف را بازی کند کیست بحث می شود. احتمالا وی باید شخصی باشد که در میان طبقات پایین و روستاییان و شهرستان نشینان بخوبی شناخته شده باشد (مثل نیک زاد) بتواند به خوبی آرای جبهه پایداری را هم جذب کند (مثل الهام) گوش به فرمان احمدی نژاد و مشایی باشد (مثل حسینی وزیر اقتصاد) البته هر کدام از گزینه ها برخی از ویژگی های لازم را ندارند اما همگی به سهولت از فیلتر شورای نگهبان رد می شوند.

  • آرش غفوری می‌گوید:

   خب حرفت درسته، رابطه احمدی نژاد و مشائی از منظر ذاتی رابطه پوتین و مدودیف نیست اما از منظر شکلی نتیجه مشترک داره. منظور من هم همین بحث شکلیه قضیه است. من هم فکر می کنم که جریان احمدی نژاد حتمن پلان ب هم می تونه داشته باشه. یه نفر که من همیشه روش تو مقاله هام تایکد می کنم هاشمی ثمره است؛ به خاطر همین هم وبلاگ دعوت از هاشمی ثمره برای ریاست جمهوری را در این گزارش اوردم. در عین حال به نظر من حملات جناح راست علیه مشائی که به تعبیر تو بدتر از معین خواهد بود به ضرر مشایی نیست. به نفعشه. همون بازتولید رقابت با نظام. در مورد گزینه هایی هم که گفتی به نظرم نیکزاد و و حسینی شوخی هستند اما الهام می تونه گزینه خوبی باشه

 2. سید می‌گوید:

  خب اگر صدا و سیما و همشهری هم نیکزاد و حسینی رو شوخی می دونستند توپخانه تخریبشون رو به سمتشون نشونه نمی رفتند.مساله اینه که الان همه از پلان ب مطمئنند و فقط کسی نمی دونه که گزینه اش کیه.

 3. arashghafouri می‌گوید:

  تو چرا اینو می گی سید؟ تو سر کلاس تبلیغات سیاسی محسنیان راد بودی. مگه می شه یک کاندیدا را همینجوری هرتی هرتی به ملت قالب کرد. مهمترین وجه تبلیغاتی یک کاندیدا «اعتبار منبع» است که باید از طریق «رهبران افکار» و تئوری «برجسته سازی» تقویت بشه. نه نیکزاد و نه حسینی اینها را ندارند. حسینی که با اون وضعی که برای اقتصاد درست کرده مگه کسی بهش رای می ده؟؟ در ضمن من رابطه اش را با احمدی نژاد نمی دونم اما احمدی نژاد اگه بخواد راهش و برنامه هاش ادامه داشته باشن باید کسی را بعد از خودش بیاره که 100% بهش اطمینان داشته باشه (مدودیف را بعد از پوتین نگاه کن که یه جورایی مخصوصن اواخر ریاست جمهورش اش رقابت پنهانی با پوتین داشت). رئیس جمهوری شوخی نیست. من نمی دونم اطمینان احمدی نژاد به نیکزاد و حسینی چقدر است؟ اما آیا واقعن قابل مقایسه با هاشمی ثمره، مشائی، الهام و حتی محصولی هست؟ من فکر نمی کنم. صدا و سیما و همشهری هم که نیکزاد و حسینی را می زنند، خیلی بهشون توجه نکن. مگه کی هستن اینا؟ آخه فکر کن حسینی با این وضع اقتصاد زدن داره؟؟؟؟

 4. سيد آرش وكيليان می‌گوید:

  ببين منظورم اين نبود كه اينها اصليند صرفا مثال زدم. منظورم اينه كه مشائي گزينه اصلي نيست. احتمالا اونها ده نفر رو مد نظر قرار مي دهند و ثبت نام مي كنند. تعداديشون رد صلاحيت مي شند و تعدادي انصراف مي دهند. با احتمال كمتر از ده درصد مشائي در رقابت مي مونه. اما در حالت واقع بينانه تر دو سه نفر اصلي مي مونند. بعدش بر اساس آرايش رقبا و نظرسنجي ها اون موقع تصميم مي گيرند كانديداي اصلي كي باشه. مدل من اينه كه متفاوت با طرحيه كه تو مقاله نوشتي.

  • arashghafouri می‌گوید:

   من این احتمال تو را در کلیت رد نمی کنم. اما کاندیدای سایه باید یه حدی از اعتبار منبع داشته باشه. حالا هر کی می خواد باشه

 5. سید می‌گوید:

  این شایعه الهام کم کم داره جدی میشه.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s