اوباما برد و تمام

منتشرشده: 7 نوامبر 2012 در Uncategorized
برچسب‌ها:, ,

با نهایی شدن پیروزی باراک اوباما در اوهایو، ریاست جمهوری دوباره وی تایید شد تا هم فاکس نیوز، شبکه تلویزیونی نزدیک به محافظه کاران که در طی یک سال گذشته از میت رامنی حمایت کرده بود و هم سی بی اس که به دموکرات ها نزدیک است، هر دو تیتر بزنند: «4 سال دیگر» (سی بی اس). اوباما به غیر از کارولینای شمالی (که پیروزی رامنی در آن قابل پیش بینی بود) و فلوریدا (که نتایج آن تا این لحظه هنوز معلوم نشده است) در سایر ایالت های سرنوشت از قبیل ویرجینبا، کلورادو، نیوهمشایر، ویسکانسین، آیوا و نوادا هم بر میت رامنی غلبه کرد و با 303 رای اکترال در مقابل 206 رای (بدون در نظر گرفتن فلوریدا) به عنوان 44 مین رئیس جمهور آمریکا باقی ماند (نقشه انتخاباتی پولتیکو و نقشه انتخاباتی نیویورک تایمز). پیش بینی میزان مشارکت البته نسبت به سال 2008 کمتر است (اینجا)، اما زنان و افراد 18 تا 24 سال در مقایسه با مردان و سایر گروه های سنتی سهم بیشتری از مشارکت را به خودشان اختصاص دادند (+). اوباما در عین حال اگر حتی فلوریدا را ببرد، پیروزی تاریخی اش بر جان مک کین را با 365 رای الکترال تکرار نخواهد کرد، اما برای انتخاباتی که پیش بینی می شد رقابت دو کاندیدا خیلی نزدیک باشد، آرای الکترال اوباما با بیش از 300 رای یک پیروزی خوب تلقی می شود. سخنرانی اعلام پیروزی باراک اوباما را اینجا بخوانید که گفته با میت رامنی تماس گرفته و ضمن تشکر، از او برای اداره کشور کمک خواسته است (سخنرانی پایانی میت رامنی؛ اینجا).  باراک اوباما شب انتخابات را به همراه کمیته مرکزی انتخاباتی و طرفدارانش در شیکاگو گذراند. میت رامنی اما به شهر بوستون در ایالت ماساچوست رفته بود. در این ایالت البته یکی از مهمترین رقابت های مجلس سنا هم برگزار شد و طی آن الیزابت وارن از حزب دموکرات، اسکات براون از حزب جمهوری خواه را که در سال 2010 به سنا راه یافته بود، شکست داد (اینجا). مجلس سنا در انتخابات امسال بازهم در اختیار دموکرات ها باقی ماند (اینجا) و جمهوری خواهان هم اکثریت مجلس نمایندگان را برای خودشان حفظ کردند (اینجا). شاید هم به همین دلیل بود که اوباما در بخشی از سخنرانی اعلام پیروزی خود از ضرورت همکاری هر دو حزب برای پیشبرد برنامه های آینده خبر داد.

کارل رو، برجسته ترین استراتژیست جمهوری خواهان یک ساعت قبل از اعلام شکست در اوهایو در فاکس نیوز حاضر شد و تلویحن شکست را پذیرفت. هرچند او در آخزین پیش بینی انتخاباتی اش که شب قبل از انتخابات منتشر شد ادعا کرده بود که میت رامنی پیروز انتخابات می شود. در نقشه انتخاباتی آقای کارل رو برای اوباما 253 و برای رامنی 285 رای الکترال پیش بینی شده بود. این تحلیل آقای رو البته با سوگیری هم همراه بود. آقای رو مدعی شده بود که تعداد آرای دو کاندیدا در Swing State  ها برابر با 191 است. در توجیه این مدل آقای رو، مینسوتا با 10 رای اکترال، میشیگان با 16 رای اکترال و پنسیلوانیا با 20 رای اکترال را نیز به عنوان Swing State در نظر گرفت، درحالیکه سابقه رای گذشته آنها به سود دموکرات ها بود و در نظرسنجی ها هم، اوباما از رامنی بیشتر از 3% جلو بود. آقای رو فقط برای اینکه تعداد آرای  ایالت ها را میان دو کاندیدا مساوی 191 اعلام کند، 47 رای الکترال را که به صورت بالقوه برای اوباماست به عنوان swing Sate در نظر گرفت. در میان 9 ایالتی که در این انتخابات در اکثر نقشه های انتخاباتی، Swing State نامیده می شوند، آقای رو فقط آرای ویسکانسین با 10 رای اکترال و نوادا با 6 رای اکترال را به اوباما داده بود و مدعی شده بود که در سایر ایالت های سرنوشت ساز، آقای رامنی برنده می شود. ویسکانسین هم که البته از قبل تقریبن معلوم بود در نهایت به اوباما رای خواهد داد، بنابراین مطابق تحلیل آقای رو، اوباما فقط در نوادا برنده می شد. نتایج انتخابات البته مطابق پیش بینی آقای رو از آب در نیامد.

آخرین نتایج نظرسنجی های انتخاباتی گالوپ پیش از انتخابات از برتری 1 درصدی اوباما در میان رای دهندگان با احتمال بالا خبر می داد (اینجا). نتایج این نظرسنجی که نمونه های آماری آن از 1 تا 4 نوامبر گرفته شده بودند، انتخابات سال 2012 را یکی از نزدیک ترین رقابت های انتخاباتی در تاریخ انتخابات ریاست جمهوری در آمریکاست معرفی می کرد. مطابق این نظرسنجی در میان رای دهندگان با احتمال بالا، اوباما از رامنی 1% پیش است (49 به 48). قبل از طوفان سندی این رقم تا 6 درصد به نفع رامنی هم بود. برتری رامنی بیشتر در میان مردان، سفیدپوستان، افراد 50 سال به بالا و کسانی بود که بیشتر از 36 هزار دلار در سال درآمد دارند. اوباما هم در میان زنان، افراد زیر 49 سال (به خصوص جوانان بین 18 تا 29 سال)، اقلیت ها و افرادی که کمتر از 36 هزار دلار در سال درآمد دارند از رامنی پیشی گرفته بود. در میان کسانی که زودتر رای دادند و تقریبن 33% رای دهندگان را شامل می شدند، اوباما 49% و رامنی 48% آرا را به خودشان اختصاص داده اند. هر دو کاندیدا مقبولیت شغلی به عنوان رئیس جمهور را به میزان 52 درصد داشتند (Favorable Rating). به صورت تاریخی، کاندیدای که مقبولیت وی در نظرسنجی های گالوپ بیشتر بوده، برنده انتخابات شده است. اما امسال هر دو در عدد 52% مشترک بودند؛ هرچند در میان محبوبیت دو کاندیدا (Likability) ، باراک اوباما از میت رامنی 52 به 40 جلو افتاد. گزارش های سایر نظرسنجی های انتخاباتی و نقشه های اکترال آنها هم از برتری نسبی باراک اوباما در Swing State ها (ایالت های سرنوشت ساز که گاهی اوقات به جمهوری خواهان و گاهی اوقات به دموکرات ها رای می دهند) حکایت می کرد. وال استریت ژورنال (اوباما 201 و رامنی 191؛آرای نامعلوم 146)، هافینگتون پست (اوباما 277 و رامنی 191؛ آرای نامعلوم 79)، سی ان ان (اوباما 237 و رامنی 206؛ آرای نامعلوم 95). در عین حال مطابق نظرسنجی ها در ایالت های سرنوشت ساز، به جز ویسکانسین که با 10 رای اکترال به احتمال زیاد به اوباما رای می داد و کارولینای شمالی که با 15 رای الکترال، رامنی را انتخاب می کرد در سایر نظرسنجی ها فاصله دو رقیب خیلی نزدیک بود. با اینحال در همین فاصله های نزدیک هم تنها در فلوریدا (29 رای اکترال) بود که دو رقیب با هم مساوی (48) بودند یا رامنی یک درصد جلو بود (49 به 48). در سایر موارد، اوباما از 1 تا 3 درصد از رامنی پیشی گرفته بود (اینجا). برای بررسی نظرسنجی های مختلف انتخاباتی به این لینک هم سری بزنید.

اگر اوباما یا رامنی انتخابات را ببازند، دلایل هر کدام برای این شکست انتخاباتی چه خواهد بود؟ این سئوال محوری 2 مقاله جداگانه از پولتیکو شب قبل از انتخابات بود (اینجا و اینجا) که دلایل دموکرات ها و جمهوری خواهان را برای شکست در انتخابات تشریح می کند. دموکرات ها می توانند از جمله دلایل شکست خودشان به مناظره اول اوباما با رامنی در دنور اشاره کنند (نوشته پیشینی ام؛ اینجا) که از سویی نقطه عطف رامنی و از سوی دیگر آغاز شکست اوباما بود. الان دیگر یک ماه پس از این مناظره و مشخص شدن نتایج نظرسنجی ها که باراک اوباما را در اکثر آن ها، در ماه اکتبر عقب تر از رامنی نشان می دهد، هیچ تردیدی نیست که این مناظره برای اوباما بدترین روز دوره انتخاباتی سال 2012 بوده است. دموکرات ها در عین حال می توانند دلایل دیگری چون بدست گرفتن اقتصاد آمریکا در بدترین دوران 5 سال اخیر (بعد از ریاست جمهوری بوش)، عدم چشم انداز اقتصادی مشخص برای دوره دوم ریاست جمهوری (دلیل آن هم این است که اوباما اعتقاد دارد سیاست های اقتصادی او جواب داده و در سال 2012 فارغ از اینکه چه کسی رئیس جمهور شود، اقتصاد کشور صعودی خواهد بود؛ آمارهای 3 ماه اخیر هم البته این موضوع را، حداقل از لحاظ نظری اثبات می کند)، نقش ویژه سوپرپک ها و پول هایی که جمهوری خواهان در این انتخابات خرج کردند (نوشته پیشنی ام در همین مورد؛ اینجا) و ناتوانی در نهایی کردن برخی از وعده های وی مانند بیمه خدمات درمانی و … برخی دیگر از این دلایل هستند.

جمهوری خواهان هم می توانند مواردی چون ضعف شخصی رامنی و آسیب پذیری وی به عنوان یک کاندیدای نه چندان محافظه کار واقعی، طوفان سندی و تغییر فرایند مومنتوم انتخابات از اشتغال و بیکاری به توانایی اداره کشور در شرایط بحرانی توسط اوباما، عدم محبوبیت رامنی در میان اقلیت ها، به خصوص لاتین تبارها که 16% آمریکایی ها را تشکیل می دهند، نقش رسانه ها در ترسیم چهره ای نامطلوب از رامنی (این برای دموکرات ها هم صادق است) و بازهم، ادعای اینکه رامنی به اندازه کافی محافظه کار نبود تا محافظه کاران را نمایندگی کند، اشاره کرد (این گزینه به نظر من غیر منطقی است. از منظر شکاف حزبی این انتخابات، یکی از دو قطبی ترین انتخابات در آمریکا بود که مطابق نظرسنجی های گالوپ، 94 درصد جمهوری خواهان گفته بودند به رامنی رامنی می دهند و 92 درصد دموکرات ها هم قصد داشتند به اوباما رای دهند). برای مرور انتخابات سال 2012 به این لینک ها سری بزنید: اینجا، اینجا، اینجا و اینجا. در مورد ویدئوهای جالب انتخاباتی، روایت های مهم، تبلیغات اثر گذار و … می گویند.

دیدگاه‌ها
 1. گیلانی می‌گوید:

  ممنون از نقد و توضیحتون.
  در حال حاضر رامنی چه قدرتی داره که اوباما گفته قصد همکاری با او داره؟
  سایت politico سایت پرحجمی و یا اینترنت ایران به زحمت میشه بازش کرد ولی دوستان میتونن از نسخه ی موبایلش استفاده کنن. http://mobile.politico.com/

  • arashghafouri می‌گوید:

   با توجه به اینکه مجلس نمایندگان دست جمهوری خواه ها ست،اوباما با این حرف می خواد بگه می خواد مملکت رو فراجناحی اداره کنه و این پیام برای حزب جمهوری خواهه، نه لزومن میت رامنی. وگرنه رامنی برای جمهوری خواهان دیگه یه مهره سوخته س.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s