احزاب حاشیه ای و نقش آنها در انتخابات آمریکا

منتشرشده: 3 نوامبر 2012 در Uncategorized
برچسب‌ها:, ,

این ویدئو را ببینید. گزارش Democracy Now در مورد مناظره اول میت رامنی و باراک اوباما در شهر دنور ایالت کلوردا است و در آن ضمن انتقاد از جمهوری خواهان و دموکرات ها در به انحصار قرار دادن رقابت های ریاست جمهوری، گزارشی از فرایند مناظره های انتخاباتی را شرح می دهد. George Farah نویسنده کتابی با عنوان No Debates و بنیاتگذار سازمانی به نام Open Debates در این ویدئو توضیح می دهد که چگونه کمیسیون برگزاری مناظره که توسط یک نماینده از حزب دموکرات و یک نماینده از حزب جمهوری خواه اداره می شود، فرایند برگزاری مناظره های ریاست جمهوری را تحت کنترل می گیرد و طی آن برای سایر احزاب (از جمله حزب سبز با کاندیداتوری Jill Stein، حزب Justice با کاندیداتوری Rocky Anderson و حزب Libertarian با کاندیداتوری Gary Johnson فرماندار پیشین New Mexico) نقشی قائل نیست. Democracy Now در عین حال پس از برگزاری مناظره میت رامنی و باراک اوباما در دنور، برنامه ای را با حضور Rocky Anderson و Jill Stein برگزار کرد و مواردی را که  دو کاندیدای حزب دموکرات و جمهوری خواه در مناظره شان مطرح کرده بودند، با این دو نفر هم در میان گذاشت و نظر آنها را در این موار پرسید (اینجا).

مناظره های انتخاباتی تا قبل از سال 1988 توسط سازمانی به نام  League of Women Voters  برگزار می شد. در سال 1988 دو حزب دموکرات و جمهوری خواه برای مناظره کاندیدای خود، یک توافقنامه محرمانه 12 صفحه ای امضا کردند و از League of Women Voters هم خواستند که مناظره را در راستای همین توافقنامه برگزار کند که پس از مخالف آنها، کمیسیون برگزاری مناظره های ریاست جمهوری که در سال 1987 تشکیل شده بود مسئولیت برگزاری مناظره را بر عهده گرفت. در سال 1984، کمپین رونالد ریگان جمهوری خواه و والتر ماندیل دموکرات، تعداد 80 (هشتاد) نفر از مجری هایی را که توسط League of Women پیشنهاد شده بود رد کردند، برای اینکه انتظار داشتند مجری مناظره ( Moderator) کسی نباشد که از اصول مورد توافق دو کاندیدا فراتر رود. در سال 1980 هم رئیس جمهوری وقت آمریکا، جیمی کارتر حاضر نشده بود در مناظره ای که توسط League of Women با حضور رونالد ریگان و کاندیدای مستقل John B. Anderson قرار بود برگزار شود حضور پیدا کند. کارتر از این واهمه داشت که آقای اندرسون برخی از آرای او را در ایالت های لیبرال به خودش اختصاص دهد که این امر به ضرر آرای الکترال جیمی کارتر تمام می شد و در نهایت البته اینگونه شد و او تقریبن با 6 میلیون رای که 6.6% آرا را شامل می شد، بسیاری از آرای لیبرال ها را که در حالت معمول به کاندیدای حزب دموکرات – جیمی کارتر – رای می دادند بدست آورد. در آن انتخابات ریگان و کارتر به ترتیب 44 و 35 میلیون رای بدست آوردند. در سال 1992، کاندیدای مستقل دیگری به نام Henry Ross Perot در انتخابات با حضور در برنامه لری کینگ در سی ان ان، کاندیداتوری خودش را اعلام کرد. کمپین بوش با این تصور که او به صورت بالقوه می تواند باعث کاهش آرای بیل کلینتون شود از حضور او در مناظره انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری استقبال کرد. اگرچه Exit Poll های بعد از برگزاری انتخابات نشان می داد که او 38% از آرایی که را به صورت بالقوه به بیل کلینتون تمایل داشتند به دست آورده است. این رقم برای جرج بوش هم به همین مقدار یعنی 38% بود. هرچند 20% طرفداران او خودشان را لیبرال و 27% جمهوری خواه نامیده بودند (نتایج انتخابات 1992: + و +). اینجا را هم بخوانید که توضیح می دهد چگونه کاندیداتوری Perot در نهایت به پیروزی بیل کلینتون کمک کرد.

نقشی را که اندرسون در شکست جیمی کارتر در سال 1980 ایفا کرد ( و همچنین Perot در شکست جرج بوش)، در انتخابات امسال Gary Johnson می تواند ایفا کند. او که اجازه پیدا نکرده در مناظره های انتخاباتی رقابت های مقدماتی جمهوری خواهان حضور پیدا کند (درحالی که فرماندار گمنامی مانند جان هانسمن و صاحب پیتزافروشی های زنجیره ای، هربرت مک کین که اصلن سابقه سیاسی نداشت اجازه حضور در رقابت های مقدماتی جمهوری خواهان را یافتند)، با تغییر حزب و پیوستن به حزب Libertarian، کاندیدای این حزب برای انتخابات ریاست جمهوری شد. دیدگاه های محافظه کارانه او از قبیل کاهش نقشی که برای دولت فدرال قائل است و همچنین سابقه عضویت او در حزب جمهوری خواه می تواند به صورت بالقوه بخشی از آرای رامنی را در میان جمهوری خواهان به خصوص در ایالت های سرنوشت ساز از قبیل ویرجینیا و اوهایو تحت تاثیر قرار دهد (این مقاله را بخوانید که توضیح می دهد چگونه کمپین میت رامنی در پی تلاش برای حذف نام گری جانسون از برگه های رای است، و این یکی در خصوص آرای جانسون در اوهایو.  این ویدئو را هم ببینید که در انتقاد از میت رامنی در صفحه فیس بوک گری جانسون منتشر شده است. این عکس را هم ببینید، گری جانسون اوباما و رامنی را با واژه «اوبامنی» Obamney مورد خطاب قرار می دهد و از ضرورت توجه به حزب سوم می گوید). در این ویدئو هم گری جانسون می گوید که طرفداران ران پال (کاندیدای رقابت های مقدماتی جمهوری خواهان که دیدگاه های ویژه اش در انتخابات خبرساز بود و حتی در روز کنگره جمهوری خواهان هم حاضر نشد از میت رامنی حمایت کند؛ نوشته پیشینی ام مرتبط با ران پال) می توانند به او رای دهند چون دیدگاه های وی به ران پال شبیه است (آیا واقعن گری جانسون رای 6% آمریکایی ها و رای 10% را در اوهایو دارد؟ اینجا و اینجا. بیشتر آرای جانسون از سبد رای میت رامنی برداشته می شود؛ این یکی مقاله در همین مورد توضیح می دهد. این لینک را هم ببینید. گری جانسون را در مناظره اول میت رامنی و باراک اوباما در کنار آنها قرار می دهد و نظر خود را در مورد دیدگاه هایی که هر یک بیان می کنند مطرح می نماید).

در این لینک مناظره سه کاندیدای Reform Party، Constitution Party و Justice Party را ببینید. سئوالاتی که کاندیداها با آن مواجه می شدند همان سئوالاتی بود که اوباما و رامنی در مناظره دوم خودشان به آنها پاسخ دادند. سئوالاتی که تعدادی از رای دهندگان ثبت نام کرده اما تصمیم نگرفته از دو کاندیدای اصلی جمهوری خواه و دموکرات به صورت مستقیم پرسیده بودند و این سه کاندیدا هر یک 90 ثانیه وقت داشتند تا به این سئوالات جواب بدهند.

کاندیداهای احزاب حاشیه های با یکدیگر مناظره های دیگری هم برگزار کردند. یکی از مهمترین های آنان مناظره میان 4 کاندیدا Gary Johnson، Jill Stein، Rocky Anderson و Virgil Goode از طرف Constitution Party بود که مناظره اول آن ها توسط Free and Equal Election Foundation در 23 اکتبر برگزار شد و مجری آن هم لری کینگ، مجری مشهور و سابق شبکه تلویزیونی سی ان ان بود (اینجا). مناظره دوم آنها هم در تاریخ 5 نوامبر برگزار می شود (اینجا). در مناظره اول، Gary Johnson کاندیدای حزب Libertarian پیروز شد (اینجا).

منبع: صفحه فیس بوک گری جانسون

دیدگاه‌ها
  1. مزدک می‌گوید:

    درود
    نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چه روزی و چه ساعتی کاملا مشخص میشه؟

    • arashghafouri می‌گوید:

      بستگی داره. اگه رقابت خیلی نزدیک نباشه شب معلوم می شه. در غیراینصورت در صورت تفاوت کمتر از 0.5% و همچنین با توجه به رای کسانی که با پست رای داده اند و … می تواند طول بکشد و البته ایالت ب ایالت فرق کی کند

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s