این نامه ها بهانه است، انتخابات نشانه است

منتشرشده: 29 اکتبر 2012 در Uncategorized

مقاله ام در روز آن لاین در بیان دلایل مماشات نظام با احمدی نژاد و آینده پر از جنجالی که پیش روی ماست:

بگذارید این مقاله ام را با یک پیش فرض شبیه سازی شده آغاز کنم. انتخابات ریاست جمهوری یازدهم طبق برنامه برگزار می شود و شورای نگهبان هم مسئول تایید یا رد صلاحیت کاندیدهاست. در میان کاندیداها، اسفندیار رحیم مشائی (یا هر فرد دیگری از حلقه اول نزدیکان احمدی نژاد) هم حضور دارد. حالا سئوال اینجاست که شما اگر جای آقای جنتی بودید، صلاحیت مشائی را تایید می کردید؟ بگذارید فرض خیلی محتمل خودم را ادامه هم بدهم. اگر شوای نگهبان صلاحیت مشایی را تایید نکند، آن وقت چه می شود؟ یکی از بدیهی ترین حالت ها این است که احمدی نژاد اعلام می کند انتخابات را برگزار نمی کند (دقت کنید رئیس جمهور، انتخابات بعدی را برگزار نمی کند. این هم با توجه به نوع رویکردی که احمدی نژاد در دور دوم ریاست جمهوری خودش انتخاب کرده خیلی عجیب نیست). چنین حالتی برای انتخابات مجلس در سال 1381 پیش آمد. خاتمی تهدید شد که اگر انتخابات را برگزار نکند سپاه مسئول برگزاری انتخابات می شود و خاتمی آن انتخابات را ( به دلیل واهمه از مشکلاتی که برای نظام جمهوری اسلامی و اصلاح طلبان در آینده ممکن پیش آید) برگزار کرد. اما احمدی نژاد در قبال این تهدید چه می کند؟ حتمن نمی گوید که انتخابات را برگزار خواهد کرد. خاتمی اگر انتخابات مجلس هفتم را برگزار کرد، هنوز در نظام ریشه داشت و به آینده می اندیشید. احمدی نژاد چه آینده ای در این نظام دار که انتخابات را برگزار کند، درحالی که حاکمیت تنها منتظر پایان ریاست جمهوری اش است تا یک سری حساب ها را با او تصفیه کند؟ احمدی نژاد در بدترین حالت، می رود خانه اش می نشیند و انتخابات ریاست جمهوری برای اولین بار در ایران توسط نهاد دیگری غیر از دولت برگزار می شود، تازه اگر هم که برگزار شود. در این حال به لحاظ عملی، کشور بدون رئیس جمهور است. …

استراتژی احمدی نژاد در سال 84 و 88 خیلی ساده و البته هوشمندانه بود. «هاشمی را به نظام پیوند بزن. هاشمی را بکوب». با این کار، یعنی از کل نظام انتقاد کردی. آن وقت تو یک کاندیدای ریاست جمهوری از منظر دفاع از نظام جمهوری اسلامی نیستی، تو یک اپوزسیونی که بر جو نارضایتی سوار شدی تا شعار بدهی: «احمدی بت شکن، بت بزرگ رو بشکن». خب «بت بزرگ» شکست. بچه هایش به زندان رفتند و خودش هم بازی را باخت. ریاست جمهوری را واگذار کرد، تسلطش بر دانشگاه آزاد و منابع مالی آن کم شد و از ریاست خبرگان هم کنار رفت. اما آیا بازی احمدی نژاد تمام شده است؟ به نظر نمی رسد. خودش هم – حالا با خنده یا جدی – می گوید که راه دولت او با اتمام دوره ریاست جمهوری او به پایان نخواهد رسید. نه بازی احمدی نژاد تمام شده است و نه استراتژی او تغییر کرده است؟ فقط نماد «بت بزرگ»، دیگر هاشمی نیست. او هم از لحاظ استراتژیک و هم به لحاظ تاکتیکی به «بتی» بزرگ تر از هاشمی نیاز دارد.

خب در این شرایط برای احمدی نژاد، غیر از آنچه که در بالا گفتم چه راه دیگری باقی می ماند؟ ممکن است برخی بگوید که نظام به طرق قانونی می تواند احمدی نژاد را از ریاست جمهوری خلع کند. بلی، در ظاهر می تواند اما در باطن این امر تقریبن غیرممکن است. غیر از آنکه تغییر احمدی نژاد تحقق وعده آقای کروبی مبنی بر تمام نشدن دوره ریاست 4 ساله احمدی نژاد است و بندهای سست شده «بصیرت حکومتی» را برای همیشه پاره می کند، نظام به اندازه از هزینه های خلع قانونی احمدی نژاد هراس دارد که حتی برای یک سئوال و جواب ساده از او در مجلس، این همه چون و چرا می کند، آن وقت رئیس جمهور را به جلسه استیضاح بکشاند؟ هرگونه هزینه خلع قانونی احمدی نژاد، گره خورده با تار و پود نظام و میراثی است که از انتخابات سال 88 باقی مانده است. اگر پای احمدی نژاد در حوادث پس از انتخابات – وضعیت اقتصادی، ولایت ناپذیری و… – گیر است، خیلی های دیگر پیش از این سرنوشت خودشان را با احمدی نژاد سال 88 و نتایج انتخابات ریاست جمهوری گره زده اند. احمدی نژاد این را می داند که نظام هزینه تغییر او را نمی دهد و به همین علت است که ترکتازی می کند. چون اگر قرار باشد پرده ها برافتند، نه از «تو» و نه از «من» نشانی باقی نخواهد ماند. این جواب احمدی نژاد است به هر تلاشی برای تغییر او و به همین دلیل هم اگر در این هشت ماه تا انتخابات «شهید» نشود (!)، در خرداد ماه، بازی هیجان انگیزی را خواهیم دید.

متن کامل مقاله ام را در روز آن لاین بخوانید.

 

دیدگاه‌ها
  1. سيد آرش وكيليان می‌گوید:

    ظاهرا بازي هيجان انگيز شروع شده

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s