اوباما به بازی برگشت

منتشرشده: 17 اکتبر 2012 در Uncategorized
برچسب‌ها:, ,

«اوباما [به بازی] برگشت». این تیتر هافینگتون پست بعد از مناظره سه شنبه (16 اکتبر) میان اوباما و رامنی بود (+). اوباما قول داده بود در مناظره دوم با انرژی بیشتری حضور پیدا کند (اینجا). و این را می توان از نتایج ارائه شده توسط نظرسنجی CNN از رای دهندگان تصمیم نگرفته ای که مناظره را دیده اند به دست آورد. 73% گفتند که اوباما بهتر از آنچه که انتظار داشتند ظاهر شد، این رقم برای رامنی تنها 37% بود. اوباما در مناظره اول به طرز عجیبی سرد و بی روح ظاهر شد، اما این بار مثل اینکه مشق هایش را خوب انجام داد. این را خودش گفته بود: I am doing my homework. کمپین اوباما در شبیه سازی مناظره، از جان کری، کاندیدای دموکرات ها در سال 2004، خواسته بود که در نقش میت رامنی ظاهر شود. جان کری، سناتور ایالت ماساچوست البته میت رامنی را به عنوان فرماندار پیشین این ایالت خوب می شناسد. او در مصاحبه بعد از مناظره به انتقاد شدید از رامنی پرداخت و او را به دروغ گویی متهم کرد. جان کری حتی گفت که باید روح خودش را از اینکه در نقش میت رامنی بازی کرده است پالایش دهد (اینجا). گزارش پولتیکو و گزارشی از نیویورک تایمز را هم در مورد همین مناظره بخوانید (دیدن این ویدئو هم خالی از لطف نیست، بهترین و بدترین مناظره های رامنی).

نظرسنجی های CNN و CBS هم نشان می داد که اوباما در مناظره بهتر از رامنی بوده است، هرچند در هر دو نظرسنجی وقتی پرسش شوندگان با این سئوال مواجه شدند که چه کسی اقتصاد را بهتر اداره می کند، رامنی به مراتب بالاتر از اوباما بود (در نظرسنجی CNN، رامنی 18% از اوباما جلو بود و در نظرسنجی CBS به میزان 65% رامنی و 34% اوباما را انتخاب کرده بودند).

نظرسنجی CNN با یک نمونه آماری 457 نفره و خطای 4% که بلافاصله بعد از مناظره از رای دهندگان تصمیم نگرفته ای که مناظره را دیده بودند، سئوال های مشخصی را پرسیده بود نشان می دهد 46% اعتقاد دارند اوباما مناظره را برده است و 39% رامنی را برنده مناظره می دانند. در این نظرسنجی در عین حال اوباما با نسبت 47% از رامنی با 41% دوست داشتنی تر یا مقبول تر خوانده شده است. اما همانطور که گفتم در اداره اقتصاد، رامنی از اوباما جلو بود و در قدرت رهبری هم رامنی 49% و اوباما 46% آرا را داشتند.

نظرسنجی CBS اما با نمونه آماری 520 نفره از رای دهندگان تصمیم نگرفته، نشان می داد که اوباما با 37% از رامنی با 30% آرا، مناظره را برده است. اوباما در عین حال در میان مقبولیت در طبقه متوسط با 56% از رامنی با 43% پیش بود اما در اداره اقتصاد رامنی 65% آرا را داشت، درحالیکه تنها 34% آقای اوباما را انتخاب کرده بودند (این رقم پس از مناظره اول 71 به 27 به نفع رامنی بود). در مورد اقتصاد و طبقه متوسط، تقریبن در تمام نظرسنجی های علمی با نمونه آماری کاملن نمایا (هم نمونه CNN و هم نمونه CBS برای کل جمعیت آمریکا نمایا نیستند، یعنی آرای کل جمعیت آمریکا را بیان نمی کنند، برای تحلیل آرای جمعیت آمریکا باید منتظر نظرسنجی هایی که از فردا منتشر می شود و به خصوص نظرسنجی گالوپ ماند)، رامنی در اقتصاد از اوباما پیش بود و اوباما هم در محبوبیت میان طبقه متوسط. این موضوع هم البته ناشی از تبلیغات هوشمندانه کمپین اوباما بود که در طول سه ماه تابستان سعی کرد میان اقتصاد رامنی و طبقه پولداران آمریکا رابطه مستقیمی ایجاد کند و آنها را از طبقه متوسط جدا نماید (نوشته های پیشینی ام در مورد برنامه های تاکتیکی جمهوری خواهان و دموکرات ها در اینجا و اینجا و اینجا).

صفحه U.S Politics هم در فیس بوک گزارشی از تعداد دفعاتی که واژه های مختلف در هنگام مناظره mention شده اند ارائه داد. Mitt Romney  بیشتر (12.8 برابر) از Barack Obama توسط فیس بوکی ها mention شده بود. مواردی بعدی به ترتیب واژه های China، Bush، Jobs، Candy Crowley، Women بودند (Candy Crowley نام مجری مناظره دیشب بود که برنامه معروفی تحت عنوان State of The Union در شبکه خبری CNN دارد و بعد از 20 سال اولین زنی است که مجری مناظره روسای جمهور است). این گزارش تصویری از دیدگاه آدم ها معروف در مورد مناظره دیشب را هم ببینید. کیت والش بازیگر، می گوید که رامنی باید به خاطر اینکه خودش را حامی طبقات متوسط معرفی می کند جایزه اسکار بگیرد (اشاره به اینکه رامنی خوب نقش بازی می کند). این هم نظر استفان کولبرت، کمدین معروف:)

اوباما مناظره دیشب را بدون واهمه از انتقادهای مستقیم از رامنی آغاز کرد و باعث شد رامنی در موضوع دفاعی قرار بگیرد و به رئیس جمهور پاسخ دهد. این البته مهمترین مزیت اوباما بر رامنی در مناظره دیشب بود که مورد انتقاد کارل رو (در صفحه فیس بوکش + نظر کارل رو در ارجاع به نظرسنجی گالوپ در مناظره قبلی و تحلیل این نکته که اوباما نتوانست شکست خودش را در مناظره قبل جبران کند) هم قرار گرفت و گفت که رامنی نباید می گذاشت تا اوباما، او را در مقام پاسخ دهنده قرار دهد. تاکید بر اینکه 47% مردم توسط آفای رامنی مورد توجه قرار نمی گیرند (اینجا؛ او کامنت 47% ای را در دو دقیقه پایانی صحبت خود و پس از آن مطرح کرد که رامنی گفته بود برای او 100% آمریکایی ها مرکز توجه هستند)، برنامه مالیاتی رامنی برخلاف ادعایی که می کند یک چیز بیشتر نیست و آن هم از فلسفه ای که به آن اعتقاد داد می آید یعنی افزایش مالیات طبقه متوسط و کاهش مالیات پولداران، روش اقتصادی او طبقه متوسط را ضعیف تر می کند و به افزایش شغل در آمریکا لزومن کمک نخواهد کرد (همانطور که در ماجرای طرح نجات صنایع خودروسازی، رامنی اعتقاد داشت آنها ابتدا باید ورشکسته اعلام شوند) و اینکه به عنوان میت رامنی به عنوان یک کاندیدای ریاست جمهوری در قبال حمله به سفارت آمریکا مسئول نبوده و سیاسی کاری کرده است.

هسته مرکزی مورد تاکید میت رامنی در مناظره دیشب، تکرار سابقه کاری اوباما به عنوان رئیس جمهور آمریکا با 23 میلیون بیکار و بدهی عظیم دولتی (اوباما 5 ترلیون دلار برای بدهی های دولت در زمان ریاست جمهوری اش اضافه کرد) بود. قبل از مناظره هم «اد گلیسپی» از مشاوران کمپین رامنی در پاسخ به این سئوال که آیا نگران این نیستید که اوباما در مناظره، رامنی را مورد انتقادهای صریح و تند قرار بدهد پاسخ داده بود که رئیس جمهور شاید بتواند شکل و شمایل حضور خود را در مناظره تغییر دهد، اما سابقه اش را نه (اینجا). و این موضوعی بود که بارها رامنی در مناظره تکرار کرد (Record) و مدعی شد که بر اساس این سابقه بد اقتصادی در دوران اوباما، او می خواهد رئیس جمهور شود تا اقتصاد آمریکا را شکوفا کند (تاکید پل رایان بر اینکه اوباما نمی تواند از کارنامه کاری اش دفاع کند). امری که با انتقاد اوباما مواجه می شد و می گفت سیاست های آقای رامنی بازگشت به سیاست های اقتصادی نادرست جرج بوش (+ سیاست های تهاجمی اش) است که باعث رکود بی سابقه در اقتصاد ورسیدن از مازاد بودجه (در زمان کلینتون) به کسری بودجه دولتی شد.

از دیگر موارد مورد منازعه این دو که قبل از مناظره هم خیلی برجسته شده بود بحث رابطه اقتصادی با چین و انتقال شغل به آسیای جنوب شرقی است. رامنی، دولت اوباما را متهم کرد که سیاست های او به انتقال شغل به خارج از آمریکا و افزایش بیکاری آمریکایی ها کمک می کند و چینی ها به علت پایین نگه داشتن عمدی ارزش پول ملی برای سودآوری صادراتی باید از سوی آمریکا مجازات شوند (انتقاد رامنی از اوباما در مورد چین قبل از مناظره، اینجا و تاکید او بر اینکه این یکی از اولویت های روز اولی کارش اش در کاخ سفید است). پاسخ اوباما هم این بود که سابقه اقتصادی آقای رامنی می گوید که سیاست های او در گذشته به عنوان یک فعال بخش خصوصی، اتفاقن در مسیر انتقال شغل به چین و آسیای جنوب شرقی قرار داشت (نوشته پیشینی ام در مورد نقش چین در انتخابات 2012 در آمریکا).

این دو در عین حال در مورد موضوعات مختلف دیگر از قبیل بحث مهاجرت، زنان و قوانین حمایتی برای آنان، آموزش و پروش، بیمه های درمانی، آزادی استفاده از اسلحه و …هم صحبت کردند. از اینجا و اینجا می توانید دو گزارش از ادعاهای رامنی و اوباما و میزان درستی یا عدم درستی آن را بدست آورید. در مورد زنان این گفته رامنی که در هنگام فرمانداری ماساچوست، فایل یا زونکی از زنانی که شایستگی فعالیت را داشتند در اختیار داشت، خیلی مورد تمسخر شبکه های اجتماعی قرار گرفته است (این ویدئو را ببینید و این یکی توضیحات پل رایان و این یکی را که اساسن ادعای رامنی را انکار می کند). هرچند گروه غیردولتی از زنان در بوستون مدعی شده که آنها این زونکن را به عنوان سابقه و توانایی های زنان در اختیار رامنی قرار داده بودند تا از آن استفاده کند. یک توییت هم دیشب دیدم که یک نفر به شوخی از قول بیل کلینتون گفته بود: آن زونکن (زنان) کجاست؟ این اکانت توییتر و این وب سایت (+ و + و +) را هم ببینید که پس از صحبت های دیشب رامنی بالا آمده اند.

میزان حمایت زنان از اوباما 53 به 47 به نقع اوباماست که البته نسبت به یک ماه قبل روند نزولی دارد. این بر اساس گزارش سه شنبه صبح گالوپ است که طی آن اوباما در میان افرادی که با احتمال بالا رای می دهند (Likely Voters) به میزان 4 درصد از رامنی عقب است. یعنی 50 برای رامنی و 46 برای اوباما. در عین حال اختلاف میان رامنی و اوباما در میان رای دهندگانی که برای حضور در انتخابات هم ثبت نام کرده اند برای اولین بار به صفر رسیده و هر دو 47 درصد آرا را دارند. این رقم قبل از اولین مناظره اوباما و رامنی 50 به 44 به نفع اوباما بود (اینجا را ببینید).

در مورد نظرسنجی ها و تفاوت آنها در پست بعدی به تفصیل صحبت می کنم.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s