مناظره ای برای هیچ

منتشرشده: 12 اکتبر 2012 در Uncategorized
برچسب‌ها:, ,

مناظره پنجشنبه شب (11 اکتبر 2012) میان دو کاندیدای معاونت ریاست جمهوری آمریکا، پل رایان و جو بایدن را باید بر اساس دو نظرسنجی تاریخی و تحلیلی بررسی کرد (ویدئو و متن مکتوب کامل مناظره). از منظر تاریخی، مناظره کاندیداهای معاونت ریاست جمهوری تغییر چندانی در آرای کاندیداها و تمایل یا عدم تمایل رای دهندگان به آنها به وجود نمی آورد (اینجا را ببینید). از منظر تحلیلی هم مهمترین نتیجه نظرسنجی های بعد از مناظره دیشب از منظر رای دهندگان ثبت نام کرده (نظرسنجی CNN) و رای دهندگانی که کاندیدای خودشان را انتخاب نکرده اند یا احتمال دارد که نظرشان را تغییر دهند (نظرسنجی CBS)، در این سئوال کلیدی نظرسنجی CNN نهفته است که با توجه به مناظره امشب نظر شما برای رای دادن به کدام یک از کاندیداها – رامنی یا اوباما – بیشتر است که 28% رامنی و 21% اوباما را انتخاب کرده بودند و 50% هم نظری نداشتند. در این دو نظرسنجی که معیار کاملی از تمام رای دهندگان نیست و درصد انحراف آن هم 5% است، این آمار به ما می گوید که هیچ یک از دو کاندیدای معاونت ریاست جمهوری نتوانستند بر محبوبیت کمپین خود پس از پایان نظرسنجی به صورت معنی داری اضافه کنند (و آنچه که از نظرسنجی های کامل تر بعدی بدست می آید متاثر از همان مناظره اول یا تبلیغات کاندیداهاست). هرچند مطابق نظرسنجی CNN رایان پیروز مناظره و مطابق نظرسنجی CBS بایدن پیروز مناظره بود اما به دلیلی که گفتم به نظرم، انتخابات آمریکا را فعلن باید بر اساس مناظره اول رامنی و اوباما تحلیل کرد (نوشته پیشینی ام در مورد مناظره رامنی و اوباما و یکی دیگر) و البته منتظر مناظره دوم آنها در سه شنبه ماند که به مقدار زیادی تکلیف دو کاندیدا را مشخص خواهد کرد. در عین حال این نکته را هم نباید فراموش کرد که نظرسنجی ها غیر از تحلیل شرایط باعث اثرگذاری بر مخاطب ( از طریق اشاعه و انتشار) می شوند. یعنی وقتی فرضن CNN نظرسنجی خودش را ارائه می دهد، نتایج این نظرسنجی بارها و بارها توسط رسانه های خبری منتشر می شود و می تواند به عنوان عاملی برای شکست تئوری مارپیچ سکوت برای کاندیدای پیروز و درگیر شدن در این مارپیچ سکوت برای کاندیدای شکست خورده ایفای نقش کند. به این معنی که وقتی شما به عنوان کاندیدای حامی یک نظرسنجی که در آن کاندیدای شما بهتر بوده است، احساس هم نوایی بیشتری می کنید که افرادی بیشتری مطابق شما فکر می کنند و این شما را ترغیب می کند که به کاندیدای خودتان رای بدهید و اگر رای دهنده مستقل و تصمیم نگرفته هستید به این کاندیدا متمایل شوید. عکس این تحلیل برای کاندیدایی که در یک مناظره مطابق نظرسنجی ها شکست می خورد هم صادق است (مقاله ای از کارل رو در مورد اینکه آیا اساسن می توان به نظرسنجی ها بیش از حد اعتماد کرد؛ این مقاله قبل از مناظره اول اوباما ورامنی منتشر شده است).

جو بایدن قبل از مناظره، ای میلی را برای طرفداران کمپین اوباما فرستاده و گفته بود که به آنها و باراک اوباما قول می دهد تا در مناظره واقعیت ها را بگوید و از اندیشه های دموکرات ها دفاع کند (تلاش کمپین اوباما برای برگشت به انتخابات در مناظره بایدن و رایان، مقاله ای از واشنگتن پست).  بایدن این کار را کرد و در ایجاد شور و هیجان و انگیزه برای کمپین دموکرات ها به خصوص بعد از عملکرد ضعیف اوباما در مناظره اول موفق بود، اما عکس العمل هایی که در طول مناظره نشان داد (خندیدن های ممتد به رایان، پریدن وسط صحبت های او …) تاثیر او را در مناظره کاهش داد. مقاله سی ان ان را بخوانید که می گوید مناظره این دو مانند جدال پدر و پسر بود (اینجا و این یکی هم در مقایسه عملکرد بایدن با ال گور در مناظره سال 2000 با بوش) + سه تا اکانت تویتر که با توجه به خنده های جو بایدن بعد از مناظره درست شده: + و + و +). به همه اینها هم اضافه کنید انتقادهای تند رسانه های محافظه کار به خصوص Fox News که مجریان آن عملن دیشب بایدن را به بی ادبی متهم کردند و حتی گفتند که تا حالا چنین بی تربیتی را در تاریخ مناظره های ریاست جمهوری به یاد ندارند: + و +). این دو تا مقاله پولتیکو هم خالی از لطف نیستند: + و +

جو بایدن در عین حال گفته بود که نمی داند پل رایان در مناظره چگونه عمل می کند، مثل رامنی در مناظره با اوباما که عمدن برخی دیدگاه هایش را که در جامعه آمریکایی محبوب نیستند پنهان می کند یا اینکه واقعن برای یک مناظره واقعی می آید. پل رایان البته برای مناظره آمده بود اما خب نکات نادرستی را هم در مورد طرح بیمه های درمانی و مالیات ها بیان کرد که مشروح آن را از اینجا می توانید بخوانید (این مناظره ای بود که هفته قبل اوباما و رامنی نتوانستند داشته باشد، اینجا) و البته این هم مقاله ای که می گوید این مناظره یکی از بهترین مناظره های سیاسی سالیان اخیر بود (برخلاف مناظره اوباما و رامنی) و ضمن ارائه دیدگاه کاملی از تفاوت های دو کمپین انتخاباتی، برای مخاطبان فرصت خوب انتخاب فراهم می آورد (ممنون از امید بابت معرفی این مقاله). جز قسمت آخر این مقاله که می گوید مخاطبان می توانند بر اساس این مناظره انتخاب کنند، بقیه ادعاهای آن هم به نظرم درست است. در مورد عدم انتخاب بر اساس این مناظره هم در پاراگراف های قبل توضیح دادم.

جو بایدن در این مناظره برخلاف اوباما، بارها کمپین رامنی را به دلیل سیاست های اقتصادی و کامنت 47 درصدی رامنی ( 47% به من به هیچ وجه رای نمی دهند، چون مالیات نمی دهند یا دوست ندارند بدهند و …) مورد انتقاد و حمله مستقیم قرار داد و به نظرم هم  پاسخ های پل رایان از موضع دفاعی و ضعف بود. در مورد سیاست خارجی که مورد علاقه ایرانی ها هم هست، مسئله ایران مهمترین مسئله سیاست خارجی و امنیت ملی آمریکا در این مناظره بود. بحث تحریم ها – و همکاری با آنچه که جامعه بین المللی خوانده می شود علیه ایران – را هر دو کاندیدا تاکید داشتند، اما رایان می گفت که باید زودتر ایران تحریم می شد. در عین حال در یک جای مناظره، جو بایدن «زهر جنگ» را ریخت و به صورت مستقیم رایان را مورد سئوال قرار داد که آیا به دنبال جنگ دیگری – جنگ با ایران – است و البته پاسخ رایان اگرچه منفی بود اما در پاسخ به انتقاد از سیاست های اوباما در قبال ایران راه حل دیگری را هم بیان نکرد. مسئله سیاست خارجی و بحث جنگ یا عدم جنگ با ایران به این دلیل مهم است که هر گونه صحبت در مورد هر گونه جنگی، دو کمپین – به خصوص کمپین رامنی – را به موضع دفاعی می کشاند (این مقاله امید معماریان را در انتقاد از سیاست های رامنی در مورد ایران و دفاع از سیاست های اوباما بخوانید و این یکی هم انتقاد سناتور رند پال از سیاست های رامنی در خصوص خاورمیانه). در مورد سئوال مستقیم بایدن از رایان در مورد اینکه او آیا به دنبال جنگ است تا آنجایی که من می دانم مطابق سند محرمانه کمیسیون برگزاری مناظره، کاندیداها حق سئوال از همدیگر را ندارند. این سند برای اولین در سال 1998 تدوین شد و 12 صفحه محرمانه بود که توسط یک گروه غیر حزبی افشا گردید، در سال 2004 این سند محرمانه 32 صفحه بود که بخش هایی از آن منتشر شد، اطلاعی در مورد این سند در سال 2012 ندارم، اما مهمترین هدف این سند غیر از تعیین چارچوب های مناظره، تلاش برای تاثیرگذاری کاندیدایی غیر از دو کاندیدای دموکرات و جمهوری خواه بر انتخابات است.

بعد از این مناظره، حالا همه چشم ها به نتایج جدید نظرسنجی ها و آرای الکترال ایالت ها دوخته شده است. نظرسنجی گالوپ قبل از این مناظره از برتری 49 به 47 رامنی در میان کسانی که با احتمال بالا رای می دهند حکایت داشت (اینجا) و این هم یک نظرسنجی دیگر که به نظرم البته کمی نتایج آن غیر واقعی است و البته رامنی برتری چشمگیری بر اوباما دارد. و البته هر دو کاندیدا هم در بدست آوردن رای Swing State ها (ایالت های که گاهی اوقات به دموکرت ها و گاهی اوقات به جمهوری خواهان رای می دهند) تلاش می کنند. یکی از این ایالت ها اوهایو است که تا قبل از مناظره اول اوباما به دلیل حمایت از طرح نجات کارخانه های خودروسازی دیترویت با 7 و 8 % جلوتر از رامنی بود (جو بایدن در مناظره چند بار بر طرح نجات صنایع خودروسازی و جلوگیری از بیکاری کارگران در صورت ورشکستگی آنها که مورد حمایت رامنی بود تاکید کرد) . بعد از مناظره اول تفاوت رامنی واوباما در اوهایو به 3% رسید. اهمیت اوهایو در این است که هیچ کاندیدایی از حزب جمهوری خواه، رئیس جمهور نشده است مگر آنکه اوهایو را برده باشد. در عین حال اوهایو مهمترین دلیل پیروزی جرج بوش در انتخابات نزدیک سال 2004 و رقابت وی با جان کری از حزب دموکرات بود. در آن انتخابات جرج بوش تنها با تقریبن 100 هزار رای بیشتر از کری در میان حدود 6 میلیون رای، ریاست جمهوری را بدست آورد. به همین دلیل هم هر دو کاندیدا وقت زیادی را برای تبلیغ در این ایالت صرف می کنند (رامنی در اوهایو).

این گزارش در ندای سبز آزادی هم منتشر شده است.

watchusplaygames.com

دیدگاه‌ها
  1. میرزا پیکوفسکی می‌گوید:

    ممنون از تمام دقتی که در نوشته ها به خرج می دهی. یک سوالی فقط که این قضیه گذرواژه چیه که نوشته ها اول با آن سر و کله شان پیدا می شود و بعد آزاد می شوند؟

    • arashghafouri می‌گوید:

      مرسی از لطفی که داری، این برای مطالبی که اول توسط سایت هایی که براشون می نوسیم منتشر می شه و پس از انتشار من هم آنها را عمومی می کنیم

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s