مناظره چهارشنبه، رامنی را به یک قدمی اوباما رساند

منتشرشده: 9 اکتبر 2012 در Uncategorized
برچسب‌ها:, ,

اولین نظرسنجی گالوپ بعد از مناظره چهاشنبه شب گذشته رامنی و اوباما (3 اکتبر 2012)، همانطور که پیش بینی هم می شد، از نزدیک تر شدن رقابت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا خبر می دهد. بعد از تقریبن یک ماه که اوباما، میت رامنی را در نظرسنجی های ملی و آرای الکترال با اختلاف نسبتن خوبی پشت سر گذاشته بود، مناظره چهارشنبه شب و موفقیت رامنی در آن باعث شده است که اختلاف 5 درصدی رامنی و اوباما پیش از نظرسنجی به 0 کاهش پیدا کند و الان هر دو تا کاندیدا در میان رای دهندگان ثبت نام کرده آرای مساوی 47 به 47 را دارا شوند. این رقم پیش از مناظره 50 به 45 به نفع اوباما بود (گزارش کامل نظرسنجی گالوپ). مطابق این نظرسنجی 2/3 آمریکایی ها، مناظره اوباما و رامنی را در چهارشنبه شب دیدند و 72% معتقدند که در این مناظره، رامنی بهتر از اوباما بوده است.  پیش از مناظره البته 57% آمریکایی ها پیش بینی کرده بود که اوباما در مناظره موفق تر می شود (+). این رقم برای دموکرات ها 91 به 5 به نقع اوباما بود. درحالیکه بعد از مناظره فقط 39% دموکرات ها اعتقاد داشتند که اوباما بهتر عمل کرده است و 49% رامنی را بهتر دیده بودند (نظرسنجی CNN از رای دهندگان ثبت نام کرده ای که مناظره را دیده اند در فاصله یک ساعت پس از برگزاری مناظره نشان می داد 67% رامنی و 25% اوباما را در این مناظره موفق تر یافته اند؛ + گزارش پیشینی ام در مورد مناظره). این هم درحالی است که اوباما در سال 2008، هر سه مناظره خود در مقابل جان مک کین را برده بود (اینجا + گزارش نظرسنجی ها پس از اولین مناظره کاندیداهای ریاست جمهوری از سال 1960 تا امروز: اینجا). طرح روی جلد مجله مهم New Yorker و مناظره رامنی با یک صندلی خالی که احتمالن صندلی اوباماست؛ و البته یادآور صحنه انتقاد کلینت استیود از اوباما در سخنرانی اش در کنوانسیون جمهوری خواهان است که در آن، یک صندلی خالی را به عنوان اوباما مورد خطاب قرار داد تا از رئیس جمهور آمریکا انتقاد کند (نوشته پیشینی ام در همین مورد).

یک نظرسنجی هم امروز پولتیکو منتشر کرد که به صورت مشترک توسط پولتیکو و دانشگاه جرج واشنگتن انجام شده است و در آن اوباما با 49% از رامنی با 48% پیش است (اینجا). با اینحال خبر خوب این نظرسنجی برای کمپین رامنی این است که 86% طرفداران رامنی گفته که با احتمال خیلی بالا در انتخابات رای خواهند داد. این رقم برای طرفداران اوباما 13% کمتر و به میزان 73% است. در میان کسانی هم که به صورت کلی گفته اند به احتمال بسیار زیاد در انتخابات رای خواهند داد رامنی با 52% از اوباما با 46% پیش افتاده است (کسانی که با احتمال بسیار بالا رای می دهند، شاخص خیلی مهمی در تحلیل آرای انتخاباتی است، به خصوص با توجه به اینکه به احتمالی خیلی بالا، مشارکت آمریکایی های آفریقایی تبار، لاتین تبارها و جوانان بین 18 تا 29 سال به میزان سال 2008 نخواهد بود. به عنوان مثال در شیکاگو، سفیدپوستان حامی رامنی با 82% مشارکت، نرخ مشارکت بالاتری از آمریکایی های آفریقای تباربا 71% مشارکت و لاتین تبارها با 70% مشارکت را دارا هستند). این هم گزارش یک نظرسنجی، یک روز بعد از مناظره که در آن، رامنی با 47% از اوباما با 46% پیش یود. قبل از مناظره این رقم 49 به 45 به نقع اوباما بود. در آخرین نقشه انتخاباتی پولتیکو، اوباما در اوهایو 3% جلوتر است. در فلوریدا هر دو کاندیدا 47% آرا را دارند و در ویرجینیا هم اوباما تنها با0.3% از رامنی پیش است (آخرین نقشه انتخاباتی پولتیکو بر اساس آرای الکترال).

کمپین اوباما بعد از مناظره روز یکشنبه، تمام تلاش خودش را برای ارائه چهره ای دورو از رامنی به کار برده است. اوباما در میان 12000 نفر از طرفدارانش در دنور – شهر محل برگزاری مناظره در ایالت کلورادو که یکی از ایالت های سرنوشت ساز است – گفت که آن رامنی را که در شب قبل در مناظره با وی رو به رو شد نمی شناسد، چون برخلاف تبلیغات انتخاباتی پیش از مناظره که از کاهش 5 تریلیون دلار مالیات به نفع ثروتمندان صحبت می کرد، این امر را در مناظره تکذیب نمود (اینجا). دیوید پلاف رئیس کمپین انتخاباتی اوباما در سال 2008 و مشاور ارشد او در انتخابات امسال هم گفت که ما انتظار یک میت رامنی «تهاجمی» را داشتیم؛ اما انتظار نداشتیم که او در مناظره، «صداقت» نداشته باشد (اینجا). کمپین اوباما در عین حال در طول این 5 روز پس از برگزاری مناظره، گزارشات مختلفی در تحلیل مناظره منتشر کرد که در آنها ادعاهای رامنی را به چالش کشید. ادعاهایی که اوباما در شب مناظره – به هر دلیل – نتوانسته بود پاسخ مناسبی به آنها بدهد. یکی از این موارد خصوصی سازی Social Security  همان طرح بیمه های اجتماعی است که رامنی متهم شده است همانند دوران بوش به دنبال خصوصی سازی آن و سپردن اختیار به شرکت های خصوصی است (اینجا). ویدئویی از رامنی در مورد کامنت 47%ی و ضد و نقیض گویی های او (پست پیشینی ام در مورد کامنت 47%ی رامنی) و پاسخ کمپین اوباما در مورد طرح خدمات درمانی رامنی (اینجا) و ویدئوهایی در مورد طرح کاهش مالیات ثروتمندان توسط او (اینجا). کمپین اوباما فردای بعد از مناظره این ویدئوی جالب را هم در انتقاد از گفته های رامنی در مناظره منتشر کرد که در جمله پایانی اش می گوید وقتی نمی توانیم به رامنی در مناظره اعتماد کنیم، چگونه می توانیم به او در کاخ سفید اعتماد داشته باشیم. اوباما البته خوش شانس هم بود که بعد از این مناظره وحشتناک، گزارش نرخ بیکاری که در اکثر ماه های گذشته تقریبن چندان به نفع او نبود، به زیر 8% رسید (7.8) که نسبت به ماه قبل هم 0.3% پایین آمده است.

در عین حال دیروز، جیم مسینا، رئیس کمپین انتخاباتی اوباما از 181 میلیون دلار کمک های مردمی برای کمپین اوباما در ماه سپتامبر خبر داد. کمپین اوباما هفته گذشته رکورد 10 میلیون کمک کننده مردمی را شکسته بود. در ماه سپتامبر تقریبن 1.8 میلیون آمریکایی به طور متوسط 53$ به کمپین اوباما کمک کردند و همچنین 98% کمک کنندگان مالی کمپین اوباما هم کسانی بودند که زیر 250 $ به کمپین او پرداخته اند ( در میان کسانی هم که به گروه های حامی باراک اوباما کمک کرده اند، جرج سوروس 1 میلیون دلار  به Priorities USA Action، از جمله Super PAC های حامی باراک اوباما پرداخت کرده است: اینجا).

گزارشی هنوز البته از کمک هایی که کمپین رامنی در ماه سپتامبر بدست آورده منتشر نشده است، اما ماشین تبلیغاتی رامنی 23 میلیون دلار برای تبلیغات منفی علیه اوباما در طول این هفته تدارک دیده است که قسمت اعظم آن توسط American Crossroads، که توسط کارل رو، معروف ترین استراتژیست جمهوری خواهان بنیان گذاری شده است، منتشر می شود). Citizen United گروهی غیر دولتی که با طرح ادعایی علیه قوانین مالی پیشین کمپین های انتخاباتی، در نهایت راه را برای امکان هزینه های بیشمار در انتخابات ریاست جمهوری فراهم کرد هم ویدئویی 1 ساعته ای را برای پخش در هفته های آخر رقابت های ریاست جمهوری علیه اوباما تهیه کرده است (اینجا). در مورد Citizen United و طرح Super PAC ها در آینده به صورت جداگانه خواهم نوشت.

با نزدیک شدن به زمان تنها مناظره بین معاونان کاندیدهای ریاست جمهوری آمریکا، کمپین رامنی، انتقاد مستقیم خودش را در سیاست خارجی شدیدتر از قبل متوجه اوباما کرده است. دیروز رامنی در ویرجینا، اوباما را به دلیل ضعف سیاست خارجی مورد انتقاد قرار داد و گفت که با او آمریکا امن تر نیست (اینجا). این البته پاسخی به صحبت های دو دقیقه پایانی مناظره اوباما و رامنی هم بود که در آن اوباما مهمترین مسئولیت رئیس جمهوری آمریکا را ایجاد کشوری امن برای شهروندان اعلام نمود. در عین حال اهمیت دیگر تاکید بر مسائل خارجی، نزدیک شدن به مناظره جو بایدن و پل رایان است که برخلاف مناظره های کاندیداهای ریاست جمهوری که تنها در موضوعات تعریف شده است (مناظره اول اقتصاد، مناظره دوم فرهنگ و اجتماع و مناظره سوم، سیاست خارجی)، مناظره معاونان کاندیداهای ریاست جمهوری همه حوزه ها را در بر می گیرد. اگرچه سیاست خارجی اولویت مردم برای انتخابات امسال نیست (تنها 5% اولویت رای دادن خود را سیاست خارجی نامیده اند و در این میان محبوبیت اوباما هم از رامنی بالاتر است)، اما کمپین رامنی در تلاش برای ضعیف نشان دادن سیاست خارجی اوباما از کشته شدن سفیر آمریکا در کنسول گری این کشور در بن غازی استفاده می کند تا او را به عنوان یک رئیس جمهور ضعیف نشان دهد (پاسخ کمپین اوباما). ضعف اوباما در مناظره چهارشنبه هم به کمک کمپین رامنی آمده است (نوشته پیشینی ام در مورد سیاست خارجی و نقش آن در انتخابات ریاست جمهوری بر اساس نظرسنجی ها).

این پست وبلاگی در ندای سبز آزادی منتشر شده است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s