شب خیلی خوب رامنی؛ اوباما کافئین بخور

منتشرشده: 4 اکتبر 2012 در Uncategorized
برچسب‌ها:, ,

خب، مثل اینکه پیش بینی پل رایان در مورد پیروزی رامنی بر باراک اوباما در اولین و مهمترین مناظره انتخاباتی امسال اشتباه نبوده است (اینجا). نظرسنجی CNN تقریبن یک ساعت بعد از برگزاری مناظره، رامنی را در میان رای دهندگانی که برای حضور در انتخابات ثبت نام کرده اند و این مناظره را هم دیده اند با 67% از اوباما با 25% جلوتر نشان می دهد (لینک گزارش کامل + لینک تصویری بخشی از آن). یک اختلاف وحشتناک برای کمپین اوباما در اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 که با موضوع اقتصاد، مهمترین مناظره هم هست و به قول  Keating Holland مدیر نظرسنجی های CNN، از سال 1984 که برای اولین بار چنین سئوالاتی بعد از مناظره ها پرسیده شده است سابقه ندارد که کاندیدایی در یک مناظره بالای 60% مقبولیت را بدست آورده باشد. رامنی در عین حال در تمام شاخص های دیگر اندازه گیری شده از قبیل اقتصاد (55 به 44)، خدمات درمانی (52 به 47)، مالیات (53 به 44)، کسری بودجه دولتی (57 به 41) و همچنین طریقه اداره دولت (54 به 44) از اوباما پیش افتاد. رامنی در نظرسنجی گالوپ که در مورد اداره بهتر اقتصاد کشور در روز مناظره منتشر شد هم با 49% نسبت به 44% از اوباما پیش بود (اینجا).

این مناظره و البته گزارش نرخ بیکاری که فردا (جمعه) منتشر می شود، می تواند مهمترین نقش را در نتایج نظرسنجی های بعد از روز جمعه برای تحلیل رقابت های ریاست جمهوری داشته باشد. نرخ بیکاری در ماه آگوست با 2% کاهش به 8.1% رسید و بر اساس پیش بینی گالوپ، این رقم برای ماه سپتامبر بازهم 2% کاهش خواهد داشت و به 7.9% می رسد که البته هنوز نسبت به رقمی حول و حوش 5% که در انتخابات ریاست جمهوری های گذشته به عنوان مثال انتخاب مجدد بوش پسر و کلینتون وجود داشت خیلی زیاد است (اینجا). در عین حال شاخص مهم دیگری که همراه با نرخ بیکاری منتشر می شود، مقدار خالص شغل های ایجاد شده (یعنی تعداد افرادی که شغل به دست آورده اند منهای تعداد افرادی که شغل خود را از دست داده اند) است که در ماه آگوست با 125 هزار شغل، چندان امیدوار کننده نبود.

بعد از مناظره دیشب، جان مک کین هم که در سال 2008 خودش به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری با اوباما مناظره کرده بود در مصاحبه با فاکس نیوز گفت که این مناظره با سال 2008 فرق داشت. موضوع سال 2008، امید و تغییر (Hope and Change) بود. امسال اما موضوع اصلی انتخاب (Choice) است و میت رامنی خودش را به خوبی به عنوان یک انتخاب در این مناظره معرفی کرد (اینجا). کارل رو، برجسته ترین استراتژیست جمهوری خواهان هم در فاکس نیوز گفت که دلیل برتری رامنی این بود که او به خوبی مشخص کرد که به عنوان یک رئیس جمهور چه می خواهد بکند. برخلاف اوباما که صحبت هایش دفاعی و پاسخ به سئوالات تهاجمی رامنی بود (+). به تعبیر آقای رو، مناظره های اینچنینی می توانند یک کاندیدا را 1 تا 2 درصد در نظرسنجی ها بالاتر ببرند. (تحلیل دیوید الکساندر، مشاور ارشد کمپین اوباما افزایش محبوبیت رامنی بین 1 تا 3 درصد است). کارل رو در عین حال این مناظره را با تنها مناظره رونالد ریگان و جیمی کارتر در سال 1980 مقایسه کرد که در آن مناظره، ریگان توانست خودش را به عنوان کاندیدایی با توانایی بهتر و اطمینان بیشتر به آمریکایی ها معرفی کند. کاری که میت رامنی دیشب انجام داد. کارل رو همچنین با یادآوری مناظره های فوق العاده باراک اوباما در سال 2008 که خودش را به عنوان کاندیدایی برای همه آمریکا (نه فقط دموکرات ها) معرفی می کرد گفت که در این مناظره، رامنی همین نقش را خوب ایفا کرد وقتی که به دوران فرمانداری اش در ماساچوست اشاره نمود که با قانون گذاران دموکرات برای اداره بهتر این ایالت هر دوشنبه جلسه داشت (بهترین گفتارهای میت رامنی).

یکی از مهمترین بخش های مناظره دیشب، حمله رامنی و دفاع اوباما بود. به طوریکه رامنی با مواضع تهاجمی اش روی نقاظ ضعف اوباما، او را در موضع دفاعی قرار داد و این البته توصیه نیوت گینگریچ، کاندیدای رقیب میت رامنی در مرحله مقدماتی رقابت های جمهوری خواهان هم بود که به مهارت در مناظره مشهور است. او به رامنی پیشنهاد کرده بود که خیلی آرام اما تهاجمی نقاط ضعف اوباما را برجسته کند. کاری که دیشب به خوبی از عهده رامنی بر می آمد (+). بیشتر از 4 بار رامنی تاکید کرد که آمریکا الان 23 میلیون بیکار دارد و وظیفه او به عنوان یک رئیس جمهور، ایجاد شغل برای آمریکایی هاست. در مقابل این جملات مکرر و تهاجمی رامنی، اوباما هرگر پاسخی نداشت. در عوض اوباما بر اساس استراتژی کمپین خود که تاکید بر طبقه متوسط و اختلافات این طبقه با رامنی است، سعی داشت خودش را نامزد طبقه متوسط معرفی کند. اما در این هم نوایی ناکام بود. چون اگرچه اوباما خودش را نامزد طبقه متوسط می نامید اما برای مهمترین مشکل طبقه متوسط (بیکاری) پاسخی نداشت. (مقاله ای از CNN، درس هایی که از مناظره دیشب می آموزیم: شامل فرصت های از دست رفته توسط اوباما از قبیل عدم تاکید بر کامنت 47% رامنی و ضعف های شخصی مالیاتی وی،  مهارت های بدنی رامنی که مستقیم به اوباما نگاه می کرد و حرفش را می زد، برخلاف اوباما که در بسیاری اوقات سرش پایین بود و خسته به نظر می رسید، تلاش رامنی برای اینکه خودش را به زبانی رسا و قابل فهم و بر اساس آنچه که هست معرفی کند و …) + اگر هم دوست دارید با نقشه انتخاباتی CNN بازی کنید و سناریوهای مختلف را خودتان پس از برگزاری این مناظره در مورد نامزد پیروز بسازید این لینک فوق العاده را از دست ندهید.

قبل از برگزاری مناظره، پستی منتشر کردم و نوشتم بر اساس نظرسنجی های فعلی و با توجه به اینکه اوباما از رامنی به مراتب جلوتر است (تقریبن در تمام ایالت های سرنوشت ساز اوباما قبل از برگزاری مناظره از اوباما جلوتر بود)، این مناظره به خصوص با محوریت اقتصادی آن که تقریبن مهمترین نقطه ضعف اوباما در انتخابات امسال است، برای رامنی در حکم مرگ و زندگی است و اگر می خواهد رقابت ها را از پیش بازنده نباشد، چهارشنبه شب باید ببرد (اینجا). حالا رامنی مناظره را برده است تا روبرت مردوک، رئیس News Corporation که البته دیدگاه های نزدیک به راست دارد اما به صورت رسمی از رامنی حمایت نکرده است، در توییتر خود، این مناظره را برای رامنی نقطه برگشت بخواند (اینجا). فاکس نیوز هم از اینکه لیبرال ها (یعنی به نوعی همان دموکرات ها) از نمایش چهارشنبه شب رئیس جمهوری آمریکا نگران شده اند خبر می دهد (اینجا) + (گزارش نیویورک تایمز). هرچند دیوید الکساندر، مشاور ارشد اوباما، میت رامنی را متهم کرد که در مناظره صادق نبوده است (+). اما راستی آزمایی های ادعاهای طرفین نشان می دهد که هر دو کاندیدا، در صحبت های درست و غلط داشته اند (اینجا). این راستی آزمایی ها از آن جهت اهمیت دارند که یک کاندیدا نمی تواند ادعایی را صرفن در مناظره مطرح کند و در صورت نادرستی، انتظار پاسخ هم نداشته باشد (مقایسه کنید با ادعاهای احمدی نژاد در مناظره با میرحسین موسوی و اینکه هیچ یک از افرادی که مورد اتهام قرار گرفته بودند اجازه دفاع از خودشان را نیافتند). کمپین اوباما پس از برگزاری مناظره این ویدئو را در صفحه اینترنتی که به منظور بررسی مناظره ایجاده شده است (+)، منتشر کرد که در مورد ادعاهای نادرست میت رامنی است. کمپین اوباما قصد دارد این تصور را ایجاد کند که پیروزی رامنی در مناظره دیشب به دلیل این بوده است که رامنی دروغ می گفت (اینجا و اینجا). رامنی هم در اولین ویدئوی پس از مناظره چهارشنبه شب در این ویدئو توضیح می دهد که چگونه قصد دارد 12 میلیون شغل ایجاد کند.

دیوید پلاف رئیس کمپین انتخاباتی اوباما در سال 2008 کتابی در مورد آن انتخابات منتشر کرده است به نام The Audacity to Win، در این کتاب که شرح تلاش موفقیت انگیز اوباما و کمپین او برای پیروزی بر هیلاری کلینتون و سپس جان مک کین است، دیوید پلاف، بارها از یک نگرانی خود پرده بر می دارد و آن هم پیش بینی اوباما در مناظره هاست. دیوید پلاف حتمن دیشب هم نگران رئیس جمهوری آمریکا بود که در مناظره دیشب نه در ژست و شکل و شمایل رفتاری و نه در پاسخ به سئوالات میت رامنی و نه در توانایی حمله به نقاط ضعف میت رامنی، در هیچ کدام موفق نبود. برخلاف میت رامنی که در تمام طول مناظره با اوباما، سعی داشت در چشم های اوباما نگاه کند و حرفهایش را مستقیمن به او بزند، اوباما در بسیاری اوقات سر به پایین و گاهی اوقات هم با لبخندهای عصبی خود، معلوم کرد که برای مناظره آماده نیست. این را البته Jen Psaki، که با عنوان Traveling Press Secretary با اوباما کار می کند اینگونه توضیح داد که برخلاف میت رامنی، باراک اوباما فرصت آماده شدن برای این مناظره را نداشت، چون شما به عنوان یک رئیس جمهور وقتی خیلی زیادی ندارید. امری که با انتقاد ال گور، کاندیدای دموکرات ها در رقابت های ریاست جمهوری سال 2000 رو به رو شده است که می گوید نمی فهمد وقتی اوباما قرار است ساعت 9 شب با میت رامنی مناظره کند، چرا هواپیمای او ساعت 2 بعد از ظهر و تنها ساعاتی قبل از برگزاری این رقابت مهم به فرودگاه دنور می رسد (اینجا). و البته یک توصیه برای او در مناظره بعدی: قبل از برگزاری مناظره حتمن کافئین بخور (این مقاله می گوید).

دیدگاه‌ها
 1. سید می‌گوید:

  فکر نمی کنم مشکل کافئین باشه. اوباما به برنامه ها و حرف های خودش برای بهبود وضعیت به اندازه کافی باور نداره. در نتیجه نمی تونه تهاجمی رفتار کنه. در واقع امور اون طور که اون می خواست پیش نرفت و مطمئنه در آینده هم پیش نمی ره. در نتیجه خودش بر خلاف شعارش باورش رو به تغییر از دست داده و در وضع تدافعی و افعالی قرار گرفته.

  • arashghafouri می‌گوید:

   خب انتخابات امسال انتخابات تغییر نیست. به قول جان مک کین رقابت برای «انتخاب» است. کافئین هم استعاره ای از ضعف اوباما در مناظره است که به هر دلیل سرد و خسته بود. اتفاقن شعارهای کمپین اوباما و تبلیغات تلویزیونی اش خیلی تهاجمی و موثر بوده تا حالا. اما من واقعن نمی دونم چرا دیشب اینجوری بود. صحبت های زیادی می تونست مطرح کنه از قبیل کامنت 47 درصدی، خوددداری رامنی از انتشار گزارش مالیاتی (رامنی فقط 2 سال را منتشر کرده و اوباما 10 سال)، اینکه رشد اقتصادی ماساچوست در زمان فرمانداری رامنی بین 50 ایالت 47 ام بود و خیلی چیزای دیگه که تو این مدت کمپینش روش تبلیغات موثری کرده و موفق هم بوده. در هر صورت اوباما تا قبل از مناظره حتمن انتخابات را برده بود. بعدش به نظرم هنوز جلوتره اما بردنش سخت تر شده و رامنی روحیه گرفته

   • سید می‌گوید:

    منظورم رو چیز دیگری بود. اول شخص اوباما را از تبلیغات انتخاباتیش تفکیک کن. دیشب اوباما بیشتر خودش بود تا یک تبلیغ برنامه ریزی شده و تزلزلش هم ناشی از خودش بود. اون نمی تونست حمله کنه چون احساس اعتماد به نفس نداشت.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s