رامنی رودروی اوباما، زنگ اولین مناظره در شب چهارشنبه به صدا در می آید

منتشرشده: 2 اکتبر 2012 در Uncategorized
برچسب‌ها:, ,

در حالی که تنها یک روز به برگزاری اولین مناظره میان میت رامنی و باراک اوباما در شهر دنور ایالت کلورادو (دانشگاه دنور) باقی مانده است، آخرین نظرسنجی گالوپ و روزنامه USA Today از برتری اوباما در همراهی با دیدگاه های افراد کم درآمد و طبقه متوسط خبر می دهد. 53% اعتقاد دارند انتخاب دوباره اوباما به ریاست جمهوری به نفع طبقه متوسط خواهد بود که این میزان برای میت رامنی 43% است. در عین حال این عدد برای افراد کم درآمد 66% به 30% به نفع اوباما، برای زنان 57% به 35% به نفع اوباما، برای جوانان 54% به 41% به نفع اوباما و برای اقلیت ها 67% به 25% به نفع اوباماست. در عین حال تنها 20% اعتقاد دارند که پیروزی اوباما منافع طبقات بادرآمد بالا را تامین می کند؛ درحالی که 67% پیروزی رامنی را به نفع پردرآمدها می دانند. برای مردان این رقم 35% برای اوباما و 51% برای رامنی است و 67% هم اعتقاد دارند که پیروزی رامنی برای کسانی که سرمایه گذاری می کنند مفید است. این عدد برای اوباما تنها 26% است (برنامه کامل مناظره های کاندیداها و معاونان آنها).

نتایج این نظرسنجی با توجه به جمعیت رای دهندگان آمریکایی که در آن اقلیت ها در برخی از ایالت های سرنوشت ساز نظیر فلوریدا اهمیت زیادی دارند و همچنین برتری عددی طبقات متوسط و درآمد پایین بر طبقات پردرآمد، کمپین اوباما را در شرایط بسیار بهتری از کمپین رامنی قرار می دهد. در عین حال رابطه فعالان وال استریت به عنوان نماد سرمایه داری آمریکایی که در انتخابات امسال بیشتر از رامنی حمایت می کردند با کمپین اوباما نسبت به ماه های قبل بسیار بهتر شده است. آنها پذیرفته اند که به احتمال بسیار باید 4 سال آینده را نیز با باراک اوباما سر کنند و شاید هم به همین دلیل در کنفرانس سالیانه «بنیاد بیل کلینتون» به سفتی و سختی گذشته اوباما را مورد انتقاد قرار ندادند (اینجا را بخوانید). بیل کلینتون البته خیلی سعی کرد که رابطه وال استریت را با باراک اوباما بهبود ببخشد (نوشته پیشینی ام در همین مورد).

به تمام این دلایل است که اولین مناظره میت رامنی و اوباما در شب چهارشنبه – فردا- برای رامنی به نوعی در حکم مرگ و زندگی است. میت رامنی اگر در این مناظره نتواند پیروز شود و یا لااقل با اوباما برابری کند، شانس برتری را در رقابت نهایی در 6 نوامبر تا حد بسیار زیادی از دست خواهد داد. نظرسنجی های بعد از برگزاری کنوانسیون دموکرات ها و جمهوری خواهان و همچنین انتقاد 47% ی میت رامنی (+) در Swing State ها (ایالت هایی که گاهی به دموکرات ها و گاهی به جمهوری خواهان رای می دهند)، همه نشان از برتری اوباما بر رامنی دارند. در تمام این 9 ایالت، اوباما از رامنی جلوتر است (نتایج آخرین نظرسنجی ها در 9 ایالت سرنوشت ساز). این هم گزارشی از نتایج نظرسنجی در ایالت اوهایو که از برتری 8 درصدی اوباما می گوید (52 به 44). اهمیت اوهایو به این دلیل است که هیچ کاندیدای از حزب جمهوری خواه، رئیس جمهور نشده است، مگر آنها اوهایو را برده باشد. به همین دلیل هم هفته گذشته هم اوباما و هم رامنی، به اوهایو برای تبلیغات انتخاباتی سفر کردند (+). یک گزارش دیگر از احتمال انتخاب دوباره اوباما به عنوان رئیس جمهور آمریکا که می گوید رای های الکترال او می تواند حتی بالای 350 رای باشد (هر کاندیدا برای انتخاب شدن به 270 رای الکترال نیاز دارد) و البته انتقاد جمهوری خواهان که می گویند این نظرسنجی ها بیش از حد به نفع اوباما هستند.

یکی از مهمترین شاخص های انتخاباتی در آمریکا، مقبولیت شغلی رئیس جمهور است؛ به طوریکه هیچ رئیس جمهوری با محبوبیت شغلی کمتر از 50% نتوانسته است در انتخابات مجدد، پیروز شود. مقبولیت شغلی اوباما در ماه آگوست 2012، زیر 50% و در زمان هایی تا 43% هم پایین آمده بود. جمهوری خواهان هم از همین محبوبیت کمتر از 50%ی او برای اثبات احتمال عدم انتخاب دوباره باراک اوباما خیلی استفاده می کردند. این رقم در ماه سپتامبر مطابق نظرسنجی گالوپ در دوره هایی به 46، 47 و 49% رسید و الان با 51% بالاتر از رقم متوسط 50% است که البته پیام مثبتی برای کمپین اوباما دارد (روند مقبولیت شغلی اوباما در ماه آگوست و سپتامبر). این هم آخرین نظرسنجی دانشگاه جرج واشنگتن و پولتیکو که از برتری اوباما بر رامنی در انتخابات امسال می گوید (50 به 47).

در میان جمهوری خواهان، دیدگاه های متفاوتی در مورد مناظره روز چهارشنبه وجود دارد. نیوت گینگریچ، کاندیدای رقیب میت رامنی در رقابت های مقدماتی جمهوری خواهان می گوید که میت رامنی رقابت ها را در ایالت های سرنوشت ساز خواهد باخت، چون پیام تبلیغاتی مشخصی ندارد (اینجا). به غیر از گینگریچ، افراد دیگری هم درون جمهوری خواهان هستند که از پاسخ های مبهم و غیرمستقیم میت رامنی به مسائل انتخاباتی شکایت دارند (+) و این یکی (حتی فاکس نیوز هم از کمپین مبهم رامنی خسته شده است). اگرچه در این میان پل رایان، معاون انتخابی میت رامنی برای رقابت های ریاست جمهوری، پیش بینی کرده است که رامنی در مناظره های انتخاباتی بر اوباما پیروز خواهد شد (اینجا).

کمپین رامنی برای مواجه با اوباما در اولین مناظره در روز چهارشنبه، جنگ تبلیغاتی خودش را از یکی، دو هفته پیش آغاز کرده بود. میت رامنی در برنامه «صبح به خیر آمریکا» در 14 سپتامبر (حدودن 2 هفته پیش) در پاسخ به این سئوال که چه چیزی از اوباما به عنوان یک مناظره گر آموخته است، گفت: «من فکر می کنم او می خواهد ادعاهای زیادی را مطرح کند که هیچ کدام صحیح نیستند». کارل رو، معروف ترین استراتژیست جمهوری خواهان بر اساس همین صحبت های رامنی، در مقاله ای در وال استریت ژورنال، باراک اوباما را متهم کرده است که بزرگ ترین رقب او، حقیقت است (اینجا). جمهوری خواهان البته تمایل دارند پیشروی اوباما در نظرسنجی ها را با پیش بودن جیمی کارتر در نظرسنجی های سال 1980 بر رونالد ریگان مقایسه کنند که در نهایت البته به پیروزی کارتر منجر نشد. این گزارش را از نظرسنجی های انتخاباتی نیویورک تایمز و CBS News در سال 1980 و نظرسنجی های واشنگتن پست در سال 1984  بخوانید. تلویحن می گوید که این نظرسنجی ها دستکاری شده به نفع دموکرات ها بود، در حالی که در هر دوی این انتخابات، حزب جمهوری خواه به رهبری رونالد ریگان، در انتخابات پیروز شد. این مقاله را هم بخوانید که می گوید به چه دلیل نه باراک اوباما، جیمی کارتر است و نه میت رامنی، رونالد ریگان. به همین دلیل هم مقایسه انتخابات 2012 با انتخابات 1980 از اساس باطل است.

 این مقاله فوق العاده را هم در مورد نقش شبکه های اجتماعی در بازاریابی برای انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا بخوانید. فیس بوک با برنامه Submit Questions خود پنلی را برای سئوال و جواب در مورد انتخابات، نقش شبکه های اجتماعی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و مشاهده مستقیم مناظره رو چهارشنبه تدارک دیده است که از ساعت 5 روز برگزاری مناظره (به وقت شرق آمریکا) آغاز می شود (اینجا). Microsoft Xbox Live Election هم امکان مشاهده مستقیم این مناظره را برای مشترکان خودش فراهم کرده است. سخنگوی Xbox گفته که 40% از مشترکان بالای 18 سال آنها که برای انتخابات ثبت نام کرده اند هنوز تصمیم نگرفته اند که به کدام یک از دو کاندیدای جمهوری خواه یا دموکرات رای بدهند. Xbox چیزی در حدود 40 میلیون مشترک در کل دنیا دارد، هرچند تعداد مشترکان آن در آمریکا اعلام نشده است.

از جمله مهمترین بخش های یک کمپین تبلیغاتی تحقیقات مفصل کمپین ها در مورد رقبا و تهیه کتابچه ای به نام «کتابچه رقبا» است. در برنامه آموزشی کمپین های انتخاباتی هم، دوره ای به نام «تحقیق در مورد رقبا» (opposition Research) وجود دارد (اینجا را بخوانید + نوشته پیشینی ام در مورد شکل بندی تحلیل رقبا که بر اساس تئوری فشار از پایین، چانه زنی در بالای سعید حجاریان و همچنین مدل 5 نیروی رقابتی پورتر در استراتژی های بازاریابی نوشته ام). هفته گذشته ویدئویی از مادر میت رامنی پخش شد که در این ویدئو او، از کمک 100 هزار دلاری دولتی به خانواده های پناهنده هایی که اموال خود را از دست داده اند در سال 1912 می گوید. جرج رامنی، پدر میت رامنی به عنوان یکی از پناهنده فراری از مکزیک از این کمک های دولتی استفاده کرده بود. این ویدئو، بخشی از تبلیغات انتخاباتی پدر میت رامنی برای رقابت های فرمانداری میشیگان است که گزارش آن را هم بوستون گلوپ منتشر کرد. اهمیت این ویدئو در این است که رامنی از جمله مخالفان کمک مالی به پناهندگان و همچنین اقلیت هاست. پیش از این گفتاری هم از پدر میت رامنی منتشر شده که گفته بود کاندیدایی که از انتشار گزارش مالیاتی اش، خودداری می کند حتمن چیزی برای پنهان کردن دارد (+). میت رامنی، گزارش مالیاتی سال 2011 خود را پس از فشارهای فراوان، هفته گذشته منتشر کرد، اما برخلاف اوباما از انتشار گزارش 10 ساله مالیاتی اش خوددداری نمود.

انتخابات 2012 آمریکا در عین حال، با برگزاری انتخابات سنا و مجلس نمایندگان هم همراه است. از جمله مهمترین انتخابات سنای امسال، انتخاب بین اسکات براون جمهوری خواه و الیزابت وارن دموکرات در ایالت ماساچوست است. ماساچوست یکی از لیبرال ترین ایالت های آمریکاست که البته آقای رامنی 4 سال از 2000 تا 2004 فرماندار آن بوده است. اهمیت انتخابات سنای ماساچوست این است که یکی از دو کرسی این ایالت در سنا تا سال 2009 در اختیار تد کندی یکی از محبوب ترین کاندیداهای دموکرات بود. بعد از مرگ تد کندی در سال 2009 (تد کندی یکی از حامیان باراک اوباما در رقابت علیه هیلاری کلینتون در رقابت های مقدماتی دموکرات ها در سال 2008 بود)، اسکات بروان توانست در انتخابات میان دوره ای با حمایت تی پارتی ( نوشته پیشینی ام در مورد تی پارتی) بر الیزابت وارن دموکرات در این ایالت لیبرال پیروز شود. در نظرسنجی های سال 2012 اما، خانم وارن از آقای براون در ماساچوست پیش است. کمپین اسکات بروان ویدئوئی (+ گزارش کامل و جواب خانم وارن) را منتشر کرده که از مطالعه روی فرم های درخواست کار الیزابت وارن بدست آمده است. در برخی از این فرم ها، خانم وارن خود را به عنوان Native American معرفی کرده تا از امکانات پیشرفت سریع تر شغلی استفاده کند، درحالیکه مدرکی برای آن نشان نداده است. این هم البته یکی دیگر از نتایج تحقیقات در مورد رقباست که با تبلیغات منفی همراه است (نوشته های پیشینی ام در مورد تبلیغات منفی انتخاباتی + و + و + و +). دوشنبه شب  American Crossroads یکی از Super PAC های حامی میت رامنی (Super PAC ها به معنی گروه های سیاسی هستند که می توانند تحت قوانین خاصی از کاندیداهای انتخاباتی در آمریکا حمایت و به نفع آنها تبلیغ کنند) که توسط کارل رو، معروف ترین استراتژیست جمهوری خواهان بنیانگذاری شده است تبلیغی را منتشر کرد که در آن از اوباما در مواجه با حمله تروریستی به کنسول گری آمریکا در بنغازی انتقاد شده بود. یک روز پس از این حمله، اوباما برای تبلیغات انتخاباتی به لاس وگاس رفت، درحالیکه بیل کلینتون در حادثه ای مشابه، آن را با شلیک موشک جواب داد و جرج بوش پسر هم فعالیت های خودش را متوقف کرد (نوشته پیشینی ام در همین مورد). حمله مستقیم این تبلیغ منفی به سیاست های ضعیف خارجی اوباما (به تعبیر این تبلیغ) است. هرچند آخرین نتایج نظرسنجی گالوپ می گوید که اعتماد آمریکایی ها به دولت در مسائل بین المللی 66% است که از زمان جنگ عراق در سال 2002، بیشترین رقم ممکن است (اینجا). کمپین اوباما هم البته از تبلیغات منفی در انتخابات ریاست جمهوری امسال بسیار استفاده کرده است، هرچند به نظر من کمپین اوباما در جهت گیری های تبلیغاتی خودش باهوش تر است. به عنوان مثال می توانم به انتشار ای میلی توسط توسط کمپین اوباما در شب گذشته (دوشنبه شب) اشاره کنم که در آستانه مناظره روز چهارشنبه، نکاتی را مطرح کرده بود. از جمله انتشار این ویدئو در مورد تاثیر سیاست های اقتصادی میت رامنی بر طبقه متوسط + 10 نکته از سیاست های اقتصادی رامنی در زمان مدیریت وی بر شرکت Bain Capital  (اینجا) از جمله اینکه او تولید شغل نکرده و به انتقال شغل از آمریکا به آسیای جنوب شرقی و چین کمک کرده است. + 10 نکته در مورد دوران فرمانداری رامنی بر ایالت ماساچوست (اینجا) از جمله اینکه در زمان او تولید شغل در ماساچوست در میان 50 ایالت، رتبه 47 را داشت، مالیات و سایر تعرفه ها را در این ایالت افزایش داد، فرمانداری را با کسری بودجه ترک کرد و سیاست های او به انتقال شغل از این ایالت منجر گردید. در این گزارش همچنین، تحلیل ساده ای از سیاست های مالیاتی رامنی به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری و نقش این سیاست ها در افزایش مالیات طبقه متوسط ارائه (اینجا) و این وب سایت هم معرفی شده است تا آخرین اطلاعات به روز در مورد مناظره و ادعاهای طرفین در آن مورد بحث و تحلیل قرار گیرد. اگر هم دوست داشته باشید مناظره را با دیگر طرفداران اوباما مشاهده کنید می توانید از طریق این لینک، نزدیک ترین محل گردهمایی طرفداران اوباما را به محل کار یا زندگی خود پیدا کنید و به آنها بپیوندید.

پیش از این در مورد نقش کمپین های انتخاباتی در کشاندن مردم به پای صندوق های رای از طریق تبلیغات در به در (Get Out the Vote) در اینجا نوشته بودم. جمهوری خواهان با استفاده از این نوع تبلیغات قصد دارند تا زمان انتخابات در 6 نوامبر به در خانه 10 میلیون آمریکایی بروند و آنها را به مشارکت در انتخابات و رای دادن به رامنی تشویق کنند. حالا از آخرین گزارش کمپین اوباما در مورد تشویق طرفدارانشان برای حمایت از اوباما می گویم که از طریق کمک های مالی انجام می شود. جیم مسینا، رئیس کمپین اوباما در روز یکشنبه از کمک مالی 9,725,074 نفر به کمپین اوباما خبر داده و گفته بود که این رقم تا روز یکشنبه به 10 میلیون نفر خواهد رسید (اینجا). بخش عظیمی از این کمک های مالی از طریق ای میل های مستقیم باراک اوباما، میشل اوباما و بیل کلینتون انجام گرفت که طرفداران دموکرات ها را تشویق می کردند حتی در حد 5 دلار به کمپین اوباما کمک کنند. هفته گذشته من ای میلی دریافت کردم که ضمن تشویق من به کمک مالی به اوباما از 1049 نفر با اسم «آرش» خبر می داد که برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده اند (در آمریکا پیش از رای دادن به یک کاندیدا در روز انتخابات، شما باید قبل از آن ثبت نام کرده باشید). کمک مالی افراد به یک کمپین، نشانه ای از زنده بودن هر کمپین انتخاباتی در آمریکاست و برتری عددی میزان افرادی که به هر کمیپن کمک می کنند یکی از نشانه های احتمال پیروزی یک کمپین انتخاباتی است.

لینک انتشار مقاله در ندای سبز آزادی

communities.washingtontimes.com

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s