چین و بازهم چین

منتشرشده: 26 سپتامبر 2012 در Uncategorized
برچسب‌ها:, ,

چین و شرایط کاری با دومین اقتصاد بزرگ دنیا یکی از مهمترین مسائل انتخابات امسال ریاست جمهوری در آمریکاست. کمپین اوباما در استراتژی های تبلیغاتی خود سعی کرد سابقه فعالیت های میت رامنی در شرکت هایی مانند Bain Capital را که از انتقال شغل به آسیای جنوب شرقی (به خصوص کشور چین که در آنها نیروی کار ارزان است) دفاع می کنند به عنوان انگاره ای (Image) از عدم تعهد رامنی به ایجاد شغل در آمریکا معرفی کند (اینجا). مطابق منطق سرمایه، شرکت های بزرگ و چند ملیتی از نیروی کار ارزان در آسیای جنوب شرقی به عنوان یک فرصت برای کاهش هزینه تمام شده محصول، سود بیشتر و توان رقابت پذیری افزون تر استفاده می کنند ( کتاب فوق العاده توماس فریدمن با عنوان the world is flat توضیح کاملی در مورد چگونگی کاهش هزینه نیروی کار برای شرکت های چند ملیتی ارائه می دهد. در این کتاب فریدمن می گوید که دنیا برخلاف نظر کریستف کلمب دایره ای نیست، بلکه در نگاه استعاره ای او، دنیا Flat است و دلایل خود برای این Flat بودن دنیا را هم شرح می دهد). کمپین اوباما در عین حال، سعی دارد اوباما را به عنوان رئیس جمهوری معرفی کند که برخلاف منطق سرمایه داران بزرگ (از قبیل رامنی و حامیان مالی او) در پی ایجاد شغل درون آمریکا و جلوگیری از انتقال شغل به کشورهای جنوب شرقی آسیاست. یکی از مهمترین مثال های کمپین اوباما، طرح نجات صنایع خودروسازی دیترویت یعنی GM و Chrysler است (+) که با کمک های دولتی موفق شدند از خطر ورشکستگی نجات پیدا کنند (نوشته پیشینی ام با عنوان آمریکا چگونه از دهه 50 و 60 میلادی درس می گیرد با اشاره ای به رقابت آن روزها با ژاپن).

حالا کمپین اوباما در راستای استراتژی کلی خودش این ویدئو را در انتقاد از چین منتشر کرده است که در واقع پاسخی به رامنی در مورد این اتهام است که رئیس جمهور برای حمایت از طبقه کارگر آمریکایی به اندازه کافی انگیزه ندارد. مقاله نیویورک تایمز را هم در همین مورد بخوانید و و این هم انتقاد شدید اوباما از چین در ایالت اوهایو که چینی ها را متهم می کند یارانه های غیرقانونی برای قطعات خودروسازی پرداخت می کنند که خلاف قوانین تجارت جهانی است و فرصت رقابت برابر را به نفع چینی ها تغییر می دهد. اهمیت انتخاب ایالت اوهایو برای انتقاد از چین به این دلیل است که اوهایو یکی از مهمترین Swing State ها (ایالت هایی که گاهی به دموکرات ها و گاهی به جمهوری خواهان رای می دهند) است و 12.4% افراد شاغل در این ایالت مستقیمن با صنایع خودروسازی در ارتباط هستند. مطابق آخرین نظرسنجی ها هم، اوباما در اوهایو با 10 امتیاز از رامنی جلو است (+). هیچ رئیس جمهور حزب جمهوری خواه نتوانسته است رقابت های نهایی را ببرد مگر آنکه در ایالت اوهایو برنده شده باشد.

این ویدئو را هم ببینید. در این ویدئو یک دختر با ظاهری آسیایی (جنوب شرقی و احتمالن چینی) از Debbie Stabenow سناتور میشیگان تشکر می کند که از برنامه هایی حمایت کرده است که منجر به واردات محصول از کشور ما (چین) و تقویت اقتصاد آن شده است و توصیه می کند که به همین راه ادامه دهد. این ویدئو بخشی از رقابت های انتخاباتی سنا در ایالت میشیگان است که توسط کمپین رقیب  Debbie Stabenow یعنی آقای Pete Hoekstra تهیه شده است (توضیحات Pete Hoekstra کاندیدای سناتوری جمهوری خواهان از میشیگان در مصاحبه با فاکس نیوز)

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s