«مادر جونز» رامنی را لو داد: 47 درصد هیچ، 5 تا 10 درصد را بچسب

منتشرشده: 19 سپتامبر 2012 در Uncategorized
برچسب‌ها:, ,

کار من این نیست که به آنها توجه کنم؛ من هیچ وقت نمی توانم (یا نمی خواهم ) آنها را متقاعد کنم I will never convince them. این جمله کلیدی میت رامنی در سه ویدئوی کوتاهی است که توسط Mother Jones ( یک سازمان خبری مستقل در آمریکا که اسمش را از یک فعال آمریکایی – ایرلندی در مسائل اجتماعی، حقوق کودکان و … به نام Marry Harris Jones گرفته است) در روز دوشنبه منتشر شد و کل انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تحت تاثیر قرار داد. داستان در مورد یکی از جلسات میت رامنی با کمک کنندگان مالی خود در ماه May در ایالت فلوریداست که میت رامنی در میان صحبت هایش از 47 درصد آمریکایی ها می گوید که به او در هیچ شرایطی رای نخواهند داد. آنها مالیات نمی پردازند و به سیستم کمک های مالی دولتی عادت کرده اند؛ به همین دلیل هم قربانیانی هستند که به باراک اوباما رای خواهند داد.

کمپین اوباما امروز یک ویدئو منتشر کرد که در آن واکنش افراد مختلف، در مورد صحبت های رامنی هنگامی که  می گوید توجهی به این 47% ندارد، نشان داده شده است (اینجا). و این البته همان انگاره (Image) ی است که کمپین اوباما در طول مدت رقابت های انتخاباتی از میت رامنی ساخته است: جمهوری خواهی پولداری که به طبقه متوسط اهمیتی نمی دهد ( و مطابق این فیلم کسی است که برای آنهایی که به او رای نمی دهند ارزشی قائل نیست). در مقابل او هم البته رئیس جمهوری قرار دارد که نه فقط برای 47%، بلکه برای کل آمریکایی ها تلاش می کند (پاسخ کاخ سفید). این پست وبلاگی را هم بخوانید که به صورت دقیق این 47% ی را که مالیات پرداخت نمی کنند لیست کرده است (سربازان در جنگ، آتش نشان ها با 45 هزار دلار درآمد سالیانه که همسرشان با دو فرزند در خانه هستند و …). این هم نقشه آمریکا که رامنی سعی دارد با قیچی آن را ببرد (منتشر شده در فیس بوک اوباما) + ویدئوی از یکی از همان 47 درصدی ها که به رامنی می گوید: «تو اشتباه می کنی».

میت رامنی البته دوشنبه شب در پاسخ به این ویدئو، معذرت خواهی نکرد اما تلویحن پذیرفت که در انتخاب کلمات اشتباه کرده است (+). او در عین حال از Mother Jones خواست تا کل ویدئو را منتشر کند تا معلوم شود این صحبت ها در پاسخ به چه سئوالی بوده است (اینجا). در پاسخ به این درخواست رامنی هم Mother Jones  ویدئوی کامل 49 دقیقه ای را در روز سه شنبه منتشر کرد (توضیحات CBS News). میت رامنی  سه شنبه شب هم در مصاحبه با فاکس نیوز گفت که تمام تلاش او برای متقاعد کردن افراد مستقلی است که هنوز بین او و اوباما انتخاب نکرده اند و در عین حال صحبت هایش نادیده گرفتن 47 % از آمریکایی ها نیست. او تلاش می کند تا با ایجاد شغل و درآمد، کاری کند که حتی آنهاییکه به دلایل مختلف – از جمله کمبود درآمد – از پرداخت مالیات معاف هستند، بتوانند مالیات بپردازند (والبته درآمد بیشتری هم بدست بیاورند). رامنی با تاکید بر این نکته (درآمد بیشتر، مالیات بیشتر)، از تفاوت دیدگاه خود با اوباما گفت و اینکه برای متقاعد کردن رای دهندگان مستقلی که هنوز تصمیم نگرفته اند و بین 5 تا 10 درصد هستند، تلاش می کند. به اعتقاد رامنی، او برای تولید شغل تلاش می کند، در حالی که اوباما می خواهد ثروت را تقسیم کند. رامنی چندین بار تکرار هم کرد که پیام وی در جلسه با حامیان مالی اش چیزی جدای از پیام کلی کمپینش نیست (گزارش کامل پولتیکو).

با اینحال درون جمهوری خواهان در خصوص صحبت های رامنی دیدگاه های متفاوتی وجود دارد. اکثرن البته این سخنان او را اشتباه می دانند اما برخی می گویند که اشتباهی کوچک اما قابل جبران است (اینجا و این هم انتقاد لیندا مک کاهن، کاندیدای جمهوری خواه مجلس سنا از کنتیکت و این هم نظری از پگی نونان، ستون نویس وال استریت جورنال). پولتیکو هم مقاله ای منتشر کرده از گاف های رامنی و مشکلاتی که برای او در این دوره رقابت های ریاست جمهوری پیش آمد. از طوفان در فلوریدا که یک روز کنوانسیون جمهوری خواهان را به عقب انداخت و حتی اخبار مرتبط با آنها را تحت تاثیر قرار داد تا صحبت هایی که رامنی در انتقاد از آمادگی انگلستان برای برگزاری رقابت های المپیک 2012 مطرح کرده بود و صحبت های طولانی و خارج از قاعده کلینت استیوود در کنوانسیون جمهوری خواهان (نوشته پیشینی ام در همین مورد)  و یک مورد دیگر، شکاف درون کمپین وی که در اثر انتقادات به مشاور و استراتژیست ارشد او استوارت استیونس (+) مطرح شده است. (استوارت استیونس کیست؟) و در عین حال این سئوال را هم می پرسد که مشکلات چرا فقط گریبان رامنی را می گیرد و اوباما از این گاف های وحشتناک ندارد؟ این مقاله را هم بخوانید در مورد اینکه اساسن آیا کار Mother Jones قانونی هست یا نه.

مقاله آخر هم دیدگاه  های مشاور ارشد اوباما در کمپین اوست (اینجا) که در پاسخ به این سئوال که آیا رامنی انتخابات را باخته است می گوید فقط تنها در یک صورت است که می تواند مطمئن باشد که رامنی شکست خوره است. آن هم هنگامی است که کارل رو (معروف ترین استراتژیست جمهوری خواهان) صبح از خواب بیدار شود و مطمئن گردد که دیگر راهی برای پیروزی رامنی باقی نمانده است. در آن صورت او پول های کمپین خود را در انتخابات کنگره خرج خواهد کرد که حداقل مجلس نمایندگان در اختیار جمهوری خواهان باقی بماند و بتوانند به اکثریت سنا هم دست پیدا کنند. هرچند آقای رو اهمیت کنگره را دست کم نمی گیرد.این مقاله را بخوانید در مورد اهمیت کنگره برای تبلیغات انتخاباتی American Crossroads و Crossroads GPS که بنیان گذار هر دو همین آقای رو است.

دیدگاه‌ها
  1. […] – «مادر جونز» رامنی را لو داد: ۴۷ درصد هیچ، ۵ تا ۱۰ درصد را… […]

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s