جمهوری خواهان نگران، اوباما رو به جلو

منتشرشده: 17 سپتامبر 2012 در Uncategorized
برچسب‌ها:, ,

نظرسنجی های بعد از برگزاری کنوانسیون جمهوری خواهان و دموکرات ها نشان می دهد که در حالی که محبوبیت رامنی یک درصد کاهش داشته است (اینجا)، اوباما وضعیت بهتری دارد و در نظرسنجی ها 3% بر محبوبیت او افزوده شده است (اینجا و اینجا). در میان محبوبیت کاندیداها پس از برگزاری کنوانسیون های حزبی، از سال 1964 تاکنون، تنها جان کری با 1% منفی روبه رو بوده است که او هم رقابت ریاست جمهوری را در سال 2004 به جرج بوش باخت (+). در سایر موارد کاندیداها تنها در یک مورد محبوبیت بدون تغییر باقی ماند  (McGovern  سال 1972 در رقابت با نیکسون) و در بقیه موارد هر کاندیدا پس از برگزاری کنوانسیون های حزبی حداقل 2% رشد داشته است. در میان جمهوری خواهان مک کین در سال 2008 با 6% رشد و جرج بوش در سال 2004 و 2000 با 2% و 8% رشد پس از برگزاری کنوانسیون جمهوری خواهان مواجه شدند. بیشترین رقم البته برای کلینتون است که پس از برگزاری کنوانسیون حزبی دموکرات ها در سال 1992، با رشد محبوبیت 16% مواجه شد. میزان افزایش محبوبیت رامنی  پس از انتخاب پل رایان به معاونت ریاست جمهوری هم مطابق نظرسنجی گالوپ تنها 1% بود (اینجا + تحلیل هافینگتون پست).

در عین حال آخرین نظرسنجی New York Times & CBS News (هر دو به دموکرات ها تمایل دارند) نشان می دهد که اوباما برای اولین بار در طی چهار ماه اخیر در مورد وضعیت اقتصادی و بیکاری از رامنی جلو افتاده است (47 به 46). در میان سایر شاخص های مهم بررسی شده از قبیل سیاست خارجی، بیمه های همگانی، قوانین مالیاتی و کسری دولت فدرال، تنها در مورد آخر یعنی کسری دولت فدرال، میت رامنی از اوباما جلو است و در سایر شاخص ها، رای دهندگان، اوباما را بر رامنی ترجیح می دهند. در برابر این سئوال که کدام یک از کاندیداها به طبقه متوسط آمریکایی کمک می کنند نیز اوباما با 54% از رامنی با 40% پیش است (اینجا). میزان آمریکایی هایی هم که اعتقاد دارند کشور در مسیر درستی حرکت می کند با رقم 30%، بیشترین رقم از سال 2009 تا امروز است (اینجا). و این هم نظرسنجی گالوپ در ماه آگوست که نشان می دهد بسیاری از شاخص های اصلی از زمان ریاست جمهوری اوباما تاکنون بهتر شده است؛ هرچند رضایت شغلی یا همان Job Approval اوباما از 64% به 45% رسیده است. این رقم بعد از برگزاری کنوانسیون دموکرات ها در هفته پیش به 50% رسید. مطابق نظرسنجی CNN همپنین 54% معتقدند که اوباما در سه مناظره دو کاندیدا، از رامنی بهتر عمل خواهد کرد. این رقم برای رامنی 34% است (اینجا). آخرین نقشه انتخاباتی در سایت کارل رو که جمهوری خواه است (مطابق تحلیل آقای رو 122 آرای الکترال در 9 ایالت نتیجه انتخابات را تعیین می کند، هرچند فعلن اوباما 225 به 191 جلو است).

در عین حال روز به روز هم بر انتقاد جمهوری خواهان از رامنی اضافه می شود و او را متهم می کنند که برنامه های وی به پیروزی جمهوری خواهان منجر نخواهد شد (اینجا). این مقاله پولتیکو را هم بخوانید؛ از ناامیدی جمهوری خواهان برای پیروزی رامنی بر اوباما در انتخابات نوامبر می گوید و اینکه رامنی چه باید بکند. مصاحبه فاکس نیوز با Lanhee Chen که Policy Director کمپین رامنی است را هم ببینید (اینجا). فاکس نیوز البته اصلی ترین رسانه جمهوری خواهان است (نیوت گینگریچ، فاکس نیوز را در اینجا متهم کرده بود که در رقابت های مقدماتی جمهوری خواهان از رامنی حمایت می کند)، اما در این مصاحبه آقای Chen وقتی مورد این سئوال قرار می گیرد که در دولت رامنی، قوانین مالیاتی و معافیت های آن چه مواردی را شامل می شوند و نقش آن در زندگی روزمره آمریکاییان چیست، ایشان پاسخ روشنی نمی دهد و این حتی صدای اعتراض فاکس نیوز را هم درآورده است. این را مقایسه کنید با نامه ای که هفته پیش کمپین اوباما در مورد دلیل حمایت Sheldon Adelson – سوپر پولدار آمریکایی و صاحب کازیونوهای متعدد در لاس وگاس و جنوب شرقی آسیا – از میت رامنی منتشر کرد. مطابق بررسی Center for American Progress Action Fund، دلیل حمایت 100 میلیون دلاری آقای ادلسون از رامنی این است که در صورت پیروزی رامنی او می تواند تا 2 میلیارد دلار کمتر مالیات پرداخت کند. (این ویدئو در مورد ابهام در سیاست های مالیاتی رامنی را هم که توسط کمپین اوباما منتشر شده است ببینید + تحلیل پولتیکو) و این مقاله در مورد 5 سئوال مالیاتی از رامنی. و این یکی از نیویورک تایمز: رامنی کیست؟

این تحلیل مبتنی بر نظرسنجی CNN را هم ببینید که شانس موفقیت رامنی را نسبت به اوباما به مراتب کمتر می داند.

جمهوری خواهان همچنین با مشکل محبوبیت کنگره (سنا و مجلس نمایندگان) هم رو به رو هستند که مطابق نظرسنجی گالوپ به رقم بی سابقه 13% رسیده است (+). این رقم از سال 1974 تاکنون بی سابقه است. در سال 2010 که جمهوری خواهان اکثریت مجلس نمایندگان را بدست آوردند این رقم برابر با 18% بود و البته از سال 2002 با رضایت 52% رای دهندگان، تاکنون این شاخص که هر دو سال یک بار سنجیده می شود سیر نزولی داشته است.

دیدگاه‌ها
  1. علی محمد می‌گوید:

    تو سایت هافینگتون پست که اوباما خیلی جلو تر از رامنی نشون می ده

    • arashghafouri می‌گوید:

      بستگي به تعريف هر تحليل از ايالت هاي toss-up داره. و اينكه ايالت هايي را كه با درصد پايين طرفدار هر كدام از دو تا كانديدا هستند چگونهطبقه بندي مي كنن. در سايت اقاي رو، بازه اولي تا ٣ درصد و براي دومي ٣ تا ٨ درصد است. در اينجا هم به عمد از سايت اقاي رو اوردم كه مهمترين استراتژيست جمهوري خواهان است. در پست هاي قبل در مورد نقشه هاي انتخاباتي سايت هاي مختلف نوشتم

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s