پیام کمپین رامنی در سومین شنبه بزرگ؛ مخاطب: 2.5 میلیون خانواده آمریکایی

منتشرشده: 9 سپتامبر 2012 در Uncategorized
برچسب‌ها:, , , ,

در سومین Super Saturday (شنبه بزرگ) جمهوری خواهان که برنامه تبلیغات «در به در» یا همان knock the door آنان است، داوطلبان انتخاباتی طرفدار میت رامنی به 2.5 میلیون خانه سر زده و با ساکنان آنها برای رای دادن به کاندیدای خودشان صحبت کرده اند.(+). طرح تبلیغات در به در یا همان Knock the Door یا Get out the Vote در تبلیغات سیاسی در اکثر موارد به 3 طریق انجام می شود. یا طرفداران یک کاندیدا طبق برنامه زمانی مشخصی و بر اساس جداول شهری و حومه ای برنامه ریزی شده به خانه های مشخصی می روند، در خانه را می زنند و با ساکنان آنها در مورد ضرورت رای دادن به کاندیدای خود صحبت می کنند. راه دوم فرستادن نامه به در خانه مردم و سومین این نوع تبلیغات هم از طریق تماس تلفنی است که اگرچه صرفه زمانی و هزینه ای بهتری دارد اما اثرگذاری اش هم کمتر است.

جمهوری خواهان برای انتخابات امسال 282 مرکز ویژه به نام Victory Center به همراه 620 کارمند در ایالت های سرنوشت ساز یا همان Swing State ها (ایالت های که زمانی به جمهوری خواهان و زمانی هم به دموکرات ها رای می دهند) تشکیل داده اند که در برخی از ایالت ها، درون کمپین ایالتی و در برخی هم به صورت جداگانه فعالیت می کند و هدف نهایی این دفاتر، فرستادن پیام کمپین رامنی از طریق داوطلبان به بیشتر از 10 میلیون خانواده آمریکایی است. و تاکنون هم به نسبت سال 2008، 16 برابر بیشتر به در خانه های مردم رفته اند و 8 برابر بیشتر به مخاطبان خود تلفن کرده اند. این رقم ها البته برای 25 ایالت شامل 11 ایالت سرنوشت ساز انتخابات ریاست جمهوری از قبیل لوریدا، اوهایو، ویرجینیا و … و 14 ایالت مهم دیگر که در آنها انتخابات مجلس سنا برگزار می شود نظیر مونتانا و داکوتای شمالی است. اهمیت انتخابات سنا برای جمهوری خواهان در این است که آنها برخلاف مجلس نمایندگان که اکثریت آن را دارند، در مجلس سنا در اقلیت هستند و در هر صورت – چه پیروزی و چه شکست رامنی – بدست آوردن اکثریت در مجلس سنا برای آنها حیاتی است. کمیپن اوباما هم این را می داند و به همین دلیل سناریوهای مختلف پیروزی یا شکست دموکرات ها در انتخابات سنا و نحوه مواجه با آن بعد از انتخابات ریاست جمهوری را – در صورت پیروزی اوباما – بررسی کرده است (اینجا).

مشابه چنین طرحی را سه جوان فرانسوی در کمپین فرانسوا اولاند مورد استفاده قرار دادند که فعالیت های آنان منجر به افزایش نرخ مشارکت تا 4 برابر در مناطقی شد که به صورت سنتی طرفدار سوسیالیست ها بودند اما نرخ مشارکت بالایی نداشتند (اینجا). این سه جوان فرانسوی البته تجربه انتخاباتی خود را در کمپین باراک اوباما در سال 2008 بدست آورده بودند (در اینجا در مورد این تجربه نوشته ام). کمپین جرج بوش پسر هم در سال 2004 با هدایت کارل رو برای اولین بار با تمرکز بر ایالت های سرنوشت ساز، تجربه موفقی را پشت سر گذاشت.

برای کسانی که به تجربه طرح های در به در علاقه مند هستند، کتاب فوق العاده Get Out the Vote از Allen S. Gerber و Donald P. Green که بر اساس تحقیقات آنها در دانشگاه یل نوشته شده است می تواند خیلی مفید باشد. هدف این کتاب بررسی چگونگی افزایش نرخ مشارکت در انتخابات به نفع یک کاندیداست و در سه سطح تبلیغات در به در، تلفن و ارسال نامه، تکنیک های مختلف را شرح می دهد. در عین حال این کتاب به 2 سئوال کلیدی پاسخ می دهد:

1- چه کارهایی باید برای هر منطقه رای انجام دهیم؟

2- بر اساس هزینه ای که می کنیم، چه مقدار رای را هدف گذاری کرده ایم؟

اهمیت مهم تبلیغات در به در، بسیج کسانی است که به صورت سنتی ممکن است به کاندیدای مورد علاقه شما یا حزب تان تمایل داشته باشند اما به هر دلیل رای نمی دهند. یکی از مشکلات جمهوری خواهان در انتخابات امسال، انگاره ای از پیروزی اوباما در میان برخی از آنان است که آنان را نسبت به رای دادن بی رغبت می کند.

پی نوشت: فکر می کنم برای انتخابات ایران، یکی از بهترین و مهمترین ابزارهای تبلیغات سیاسی می تواند همین ایجاد کمپین های در به در باشد. هرچند کار راحتی نیست و اگر درست انجام نشود خودش خسارات بار خواهد بود، اما امکان انجام آن حتمن وجود دارد. ما در ستاد 88 برای انتخابات ریاست جمهوری، چنین طرحی را برای مناطق روستایی  داشتیم. طرحی که در بوروکراسی اداری و فشل ستاد میرحسین متاسفانه ناکام ماند. (در اینجا در مورد طرح در به در مناطق روستایی نوشته ام).

دیدگاه‌ها
  1. […] نظرسنجی و همچنین تبلیغات در به در (Knock the Door) را داراست ]نوشته پیشینی ام در مورد تبلیغات در به در در انتخابات آمریکا]. در عین […]

  2. […] مجلس سنا برگزار می شد نظیر مونتانا و داکوتای شمالی بود (اینجا را […]

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s