و اینک، بازهم اوباما

منتشرشده: 7 سپتامبر 2012 در Uncategorized
برچسب‌ها:, ,

سخنرانی باراک اوباما و پذیرش رسمی کاندیداتوری حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 به صورت مستقیم «طبقه متوسط آمریکا» را نشانه رفته بود و این به معنی نزاع دامنه دار جمهوری خواهان و دموکرات ها در برجسته کردن مسائل اقتصادی یا همدلی با طبقه متوسط است. درحالیکه جمهوری خواهان با برجسته مشکلات اقتصادی قصد دارند این مشکلات را به صورت مستقیم متوجه اوباما کنند، دموکرات ها هم تلاش می کنند با پذیرش واقعیت موجود در دغدغه های اقتصادی مردم – به ویژه طبقه متوسط – اوباما را به عنوان فردی از جنس همین طبقه برجسته سازی نمایند که تلاش دارد اقتصاد آمریکا را احیا کند. به همین دلیل هم در پاسخ به ادعای Better Off جمهوری خواهان ( اینجا)، هم اوباما و هم بایدن (سخنرانی بایدن، در دفاع از اوباما به عنوان کسی که 4 سال در کاخ سفید با او کار کرده است و انتقاد از رامنی) تاکید کردند که بلی، آمریکا نسبت به چهار سال قبل بهتر شده است، چون هم اسامه بن لادن کشته شده – نمادی از موفقیت آمریکا در سیاست خارجی و کشتن بزرگ ترین دشمن آمریکا – و هم جنرال موتورز احیا شده است (نمادی از تلاش دموکرات ها برای احیای اقتصادی و نگه داشتن شغل درون کشور) + 7 نکته احساسی در صحبت های جو بایدن

اوباما در سخنرانی پذیرش کاندیداتوری حزب دموکرات در پنجشنبه شب به مخاطبان خود گفت که شما من را انتخاب نکرده اید که به من بگویید چه می خواهید؛ شما من را انتخاب کردید تا به شما حقیقت را بگویم (البته به نظر من این جمله بندی را می توانست بهتر به کار ببرد. مثلن بگوید که شما من را انتخاب نکردید که برای خوشایند امروز شما صحبت کنم، شما من را انتخاب کردید تا حقیقت را بگویم که چگونه باید مسیر پیشرفت را طی کنیم). این هم البته آغازی بود بر پایان مهیج سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا که گفت:

» من هیچ وقت نگفتم که این مسیر آسان است و الان هم نمی گویم. بلی مسیر ما سخت و سخت تر است، اما ما را به جای درست می برد. بلی راهی که می رویم طولانی تر است اما ما با هم می رویم. ما با پیروزی هایمان قوی تر می شویم و از شکست های خود درس می گیریم. اما چشمهایمان را مستفیم به سمت هدف نشانه روی می کنیم». (لینک) + (گزارش لحظه به لحظه نیویورک تایمز) + (متن کامل سخنرانی در فاکس نیوز). در تیتر گزارش فاکس، اوباما  Tested Leader معرفی شده است که می گوید «امید همچنان زنده است» و «مشکلات حل می شود». گزارش سخنرانی باراک اوباما توسط فاکس، از گزارشی که در مورد سخنرانی میشل اوباما ارائه شده بود کمتر سوگیری داشت. در انتهای گزارش هم رئوس صحبت دموکرات ها در این کنوانسیون مبتنی بر معرفی موفقیت های سیاسی اوباما در اجرایی کردن بیمه خدمات درمانی، نجات صنایع اتوموبیل سازی، لغو قانون نپرس و نگو – در مورد استخدام همجنس گرایان در ارتش – و کشتن بن لادن عنوان شده است.

این هم پیش بینی پیروزی باراک اوباما در انتخابات امسال توسط یکی از استراتژیست های جمهوری خواهان (لینک)؛ به عقیده او البته سخنرانی چهارشنبه شب بیل کلینتون کار خودش را کرده است. جمهوری خواهان نباید کسی را که به آنها پیشنهاد کرد نقاط اختلاف اوباما را با سیاست های کلینتون در دوران ریاست جمهوری اش برجسته کنند ببخشند. همین هم باعث شد که کلینتون تمام قد هم در تبلیغات تلویزیونی و هم در کنوانسیون از اوباما دفاع کند (نوشته پیشینی ام در این مورد). در عین حال هرچند به نظر می رسد که اوباما پس از برگزاری موفقیت آمیز کنوانسیون دموکرات ها، در نظرسنجی ها به صورت محسوسی پیشرفت خواهد کرد اما باید منتظر گزارش ماه آگوست نرخ بیکاری و ایجاد اشتغال هم باشد که قرار است امروز (یک روز پس از پایان کنوانسیون دموکرات ها) منتشر شود. در آخرین نظرسنجی گالوپ، پذیرش شغلی Job Approval اوباما در دوره زمانی 3 تا 5 سپتامبر با 2% افزایش به 49 % رسیده است (+). پیش بینی نرخ بیکاری هم توسط گالوپ 8.1% است که نسبت به ماه قبل 0.2% کاهش را نشان می دهد (پس نوشت: تایید گزارش گالوپ). میزان توییت های اوباما در دقیقه در هنگام سخنرانی در کنوانسیون حزب دموکرات 52757 توییت بود که این رقم بیش تر 2 برابر توییت های میشل اوباما و بیشتر از 3.5 برابر توییت ها میت رامنی (14289 توییت در دقیقه) بود (لینک).

جان کری، سناتور ایالت ماساچوست و کاندیدای ریاست جمهوری دموکرات ها در سال 2004 سخنران مهم دیگر کنوانسیون دموکرات ها بود که به صورت مستقیم در 5 جمله کلیدی میت رامنی را مورد انتقاد قرار داد. او گفت که الان زمانی نیست که مسئولیت کل قوا را Outsource کنیم (کنایه از انتقال شغل به خارج از آمریکا توسط شرکت های که آقای رامنی در آنها کاری تجاری می کرد). او در پاسخ به پروژه Better Off جمهوری خواهان هم گفت که آنها بهتر است از «بن لادن» بپرسند که امروز برای او بهتر است یا 4 سال پیش. او در عین حال با یادآوری صحبت های مضحک 4 سال پیش سارا پالین که گفته بود روسیه را از خانه اش در آلاسکا می توانست ببیند (لینک + انتقاد سارا پالین)، به میت رامنی گفت که تو فقط روسیه را با دیدن فیلم راکی 4 می توانی ببینی (اشاره به آخرین سری فیلم های راکی که در آن سیلوستر استالونه، بازیگر فیلم راکی با بکسور روس مبارزه می کند و او را شکست می دهد. (لینک).

سخنران مهم دیگر، چارلی کریست، فرماندار پیشین و جمهوری خواه ایالت فلوریدا بود که پس از حمایت حزب جمهوری خواه از نامزدی سناتور مارک روبینیو در فلوریدا (سال 2010) از جمهوری خواهان جدا شده است. او اگرچه در انتخابات امسال حمایت خودش را از باراک اوباما اعلام کرد، اما گفت که در سیاست دوحزبی آمریکا، فردی مستقل است. چارلی کریست، سیاست های تندروانه فعلی حزب جمهوری خواه را مورد انتقاد قرار داد و در بیان دلیل جدایی اش از جمهوری خواهان با اشاره به جدایی رونالد ریگان از علاقه اش به حزب دموکرات گفت: «نیم قرن پیش، رونالد ریگان گفته بود این او نبود که از حزب دموکرات جدا شد، بلکه این حزب  بود که از او جدا شد و حالا من هم می گویم که من از حزب جمهوری خواه جدا نشدم. حزب از من جدا شد». چارلی با اشاره به سیاست های فعلی حزب جمهوری خواه، ریگان را – که بت جمهوری خواهان است – جدای از اندیشه های فعلی آنان معرفی کرد (در مورد ریگان و اختلافات فکری و عملی اش با اندیشه ها و کارکردهای فعلی جمهوری خواهان این لینک را نگاه کنید؛ وقتی که ریگان سوشیالیست می شود). حمایت آقای کریست از اوباما پاسخی به حمایت آرتور دیویس، نماینده سابق دموکرات ها در مجلس نمایندگان هم بود که در کنوانسیون هفته گذشته جمهوری خواهان در تمپا از میت رامنی حمایت کرد.

در گزارش روز اول از برنامه صحبت ستارگان زن هالیود در حمایت از اوباما گفته بودم. اینجا صحبت های اوا لانگوریا را بخوانید. ویدئو از کری واشنگتن و این هم اسکارلت جانسون.

اینجا هم حمایت کارولین کندی، دختر جان اف کندی و مصاحبه نوه پسری جان اف کندی در حمایت از باراک اوباما و در نهایت های لایت سخنرانی های کنوانسیون دموکرات ها برای اینکه بهترین ها را یک بار دیگر مرور کنید.

دیدگاه‌ها
 1. علی محمد می‌گوید:

  اگر توانستید متن حرف ها تون در صفحه 2 بی بی سی رو اینجا باز کنید و یکم هم باز تر کنید و صد البته اگر نظرات خودتون رو در باره حرف های دیگر کارشناسان بدهید که اصی یه وضی

 2. […] پس نوشت – این هم تحلیل دقیق آرش غفوری از سخنان اوباما: و اینک، بازهم اوباما […]

 3. سيد آرش وكيليان می‌گوید:

  سخنراني اوباما خوب بود اما نسبت به نمايشش در سال 2008 خيلي خوب نبود. بيشتر شبيه كسي است كه بار زياد و حتي اتهام از منظر منتقدانش را بر دوش دارد كه نمي گذارد فارغ بال حرف بزند و نمي تواند مثل قبل احساسات مخاطب را در اختيار بگيرد و اسير ديوارهاي واقعيت سياسي واشنگتن شده است.

  • arashghafouri می‌گوید:

   نه به نظرم اتفاقن سخنان اوباما در کنوانسیون امسال هم به اندازه کافی خوب و مهیج بود. دلیل اینکه سخنان او را با سال 2008 مقایسه می کنند این است که سال 2008 سال اوباما – یک کاندیدای افریکن امریکن نوظهور – بود. در طول چهار سال اون قدر سخنرانی خوب داشت که دیگه برجسته شده بود و چیز جدیدی نبود. در میان سخنرانی های اوباما در عین حال صحبت سال 2004 اش در بوستون هم خیلی برجسته است

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s