گزارشی از بی بی سی در مورد تبلیغات منفی اوباما و رامنی + چند نکته انحرافی

منتشرشده: 26 آگوست 2012 در Uncategorized
برچسب‌ها:, ,

این ویدئوی بی بی سی فارسی در مورد تبلیغات منفی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا چند تا نکته اشتباه داشت. اولین آن در مورد تبلیغی با عنوان Understand است که توسط Priorities USA تهیه شده است. به طور معمول رسم است که در پایان هر تبلیغ سیاسی، تهیه کننده تبلیغ، تمام مسئولیت آن را بر عهده می گیرد. در پایان این تبلیغ هم آورده شده است:

Priorities USA Action is responsible for the content of this advertisinf

این در حالی است که در گزارش بی بی سی، پس از توضیح این تبلیغ، اوباما را نشان می دهد که در حال گفتن این جمله است:

I am Barack Obama and I approved this message

به این معنی که من باراک اوباما هستم و مسئولیت این تبلیغ را می پذیرم. این فرمت رسمی تبلیغات تلویزیونی است که توسط کمپین اوباما ارائه می شود. در حالیکه این تبلیغ توسط کمپین رسمی اوباما ارائه نشده است و طبیعتن اوباما به لحاظ قانونی مسئولیتی در قبال آن ندارد. البته در گزارش بی بی سی فقط عنوان «من باراک اوباما هستم» آورده می شود با همان تم پایانی تبلیغات کمپین رسمی اوباما. به نظرم دلیلی برای این امر وجود نداشت و ارائه آن خالی از عینیت خبری و البته گمراه کننده است.

دومین نکته پیش بینی هزینه 2 میلیارددلاری اعلام شده برای تبلیغات منفی کاندیداهاست. خب این درست نیست. هزینه های کاندیداها (پول هایی که توانسته اند به هر طریق تولید کنند) تا حالا به 1 میلیارد دلار هنوز نرسیده و 2 ماه و نیم هم تا زمان انتخابات باقی مانده است. این پول شامل کل هزینه یک کمپین (تبلیغات تلویزیونی + هزینه های اداری مانند حمل و نقل و اسکان، حقوق کارمندان و …) می شود. اطلاعات کاملی از هزینه های انتخابات را در سایت کمیسیون انتخابات می توانید پیدا کنید. در اینجا هم گزارش ماه مهWesleyan Media Project را ببینید که تبلیغات منفی توسط کاندیداها را 52% و توسط گروه های سیاسی 86% اعلام کرده است. حالا اعلام اینکه 92% تبلیغات دو کاندیدای انتخابات منفی بوده است به نظرم یک مقدار غیرمنطقی به نظر می رسد. این گزارش واشنکتن پست را هم ببینید. حجم تبلیغات مثبت 22% و تبلیغات منفی 78% است (این گزارش در ماه آگوست ارائه شده است). من هم اینجا در مورد تبلیغات منفی نوشته ام.

سال 2012 البته از لحاظ هزینه های انتخاباتی در آمریکا بی نظیر است و مهمترین دلیل آن ظهور Super PAC یا همان گروه های سیاسی است که می توانند منابع مالی نامحدودی را به نفع یا به ضرر کاندیدا خرج کنند و البته در شرایطی هم تامین کننده های مالی خود را افشا ننمایند (مرد 10 میلیون دلاری که کسی او را نمی شناسد). من در اینجا، اینجا در مورد Super PAC ها و نقش پول در انتخابات آمریکا توضیحاتی داده ام. نقشی که البته با انتقاد برخی از میلیونرهای آمریکایی هم مواجه شده است.

شاید چندان منطقی به نظر نرسد اما Super PAC ها گروه های سیاسی هستند که برای تامین هزینه های انتخاباتی و تبلیغ به نفع یا به ضرر یک کاندیدا با کمپین کاندیداها نباید رابطه تشکیلاتی داشته باشند. به همین دلیل عنوان اینکه کاندیداهای آمریکایی برخی تبلیغات خود را به پیمانکارانی به نام Super PAC می سپارند – همانطور که در گزارش بی بی سی ذکر شده است – یک مقدار گمراه کننده است. پیمانکاران گروهی هستند که کاری را از طرف کارفرما با هزینه مشخص انجام می دهند. در اینجا Super PAC ها کاری از از طرفی کاندیدا تحویل نمی گیرند و هزینه آن را هم کاندیدا متقبل نمی شود. خودشان تصمیم می گیرند و هزینه اش را هم خودشان می دهند.

پی نوشت: در این گزارش که اسم پیمانکار به میان آمد، خاطره ای از استاد قاضی زاده به خاطرم آمد. من در مرکز مطالعات و تحقیقات رسانه ها شاگرد کلاس او بودم، اما به مناسبتی که به یکی از نوشته های من مربوط می شود آقای قاضی زاده چندان از من خوشش نمی آمد. یک روز که برای مناسبتی  قصد مصاحبه با او داشتم، در منرلشان در اکباتان تهران، از من پرسید رشته دانشگاهی ام چیست؟ گفتم مهندسی خوانده ام. جواب آقای قاضی زاده برایم جالب بود. با تحقیر گفت که خب، یعنی بساز و بفروشی. من البته توضیحی نداشتم که برای کسی که مهندسی را در بساز و بفروشی خلاصه می کند – هرچند بساز و بفروشی هم کار بی ارزشی نیست – اما امروز که این گزارش بی بی سی را خواندم و پیمانکار نامیدن Super PAC ها، یاد آن روزها و آقای قاضی زاده افتاددم.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s