آمادگی امتحان PMP: مدیریت کیفیت پروژه Project Quality Management

منتشرشده: 5 آگوست 2012 در Uncategorized
برچسب‌ها:, , ,

مدیریت کیفیت پروژه بخش دیگری از استاندارد مدیریت پروژه است که به خصوص به دلیل بحث های مربوط به برنامه ریزی، اجرا و نظارت بر کیفیت پروژه اهمیت خیلی زیادی دارد.  این بخش شامل سه فرایند

1- Plan Quality به منظور مشخص کردن نیازمندی های کیفیت و تولید مدرک مهم Quality Management Plan در قسمت برنامه ریزی

2- Perform Quality Assurance به منظور  ممیزی نیازمندی های تعریف شده کیفیتی و نتیجه های بدست آمده از فرایند بعدی یعنی Perform Quality Control که فرایندی در قسمت اجرایی پروژه است و در نهایت

3- Perform Quality Control به منظور نظارت و بررسی نتیجه های بدست آمده از اجرای فعالیت های کیفیت برای بررسی عملکرد و پیشنهاد فعالیت های اصلاحی و …. این فرایند در قسمت نظارت و کنترل پروژه است. از مهمترین مدارک پروژه می توان به Validated Deliverable اشاره کرد که اقلام قابل تحویل را برای تایید به فرایند Verify Scope می فرستد و من قبلن در مدیریت محدوده پروژه در مورد آن توضیح داده ام. این توضیح را با تکرار بیان می کنم که هدف اصلی Q.C بررسی صحت اقلام قابل تحویل یا همان  Deliverable ها است.

توضیح مشروح ورودی ها، تکنیک های پردازشی و خروجی های هر فرایند هم در فایل پایین قابل دانلود کردن است. با این توضیح تکراری که کسانی که می خواهند از این فایل استفاده کنند باید ابتدا بخش متناظر در استاندارد PMBOK را که در بخش 8 ارائه شده است مطالعه کنند و از این فایل فقط به عنوان یادآوری نکات مهم و ضروری استفاده نمایند.

Download Project Quality Management Processes

در فرایندهای کیفیتی پروژه مفاهیم و نکات ریز زیادی وجود دارد که باید به خوبی درک شوند. مسائلی از قبیل تفاوت میان Grade و Quality یا Accuracy و Precision و همچنین فهم درست Cost of Quality که یکی از ابزارها و تکنیک هایی است که در فرایند Plan Quality به کار می رود و خودش شامل هزینه سازگاری ها و ناسازگاری هاست.

در کل بخش کیفیت بارها و بارها تکرار می شود که هزینه جلوگیری از خطا به مراتب از هزینه های اصلاحی بعد از خطا، حالا چه در مرحله فرایندی و چه در مرحله محصول که می تواند به هزینه های گارانتی یا نارضایتی مشتری منجر شود، کمتر است. به همین دلیل یک فرایند کنترلی موفق باید تمرکز اصلی خودش را بر جلوگیری از خطا متمرکز کند که آن هم از طریق آموزش های لازم و انجام تست های ضروری امکان پذیر است.

eventioz.com

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s