رامنی اقتصاددان بهتری است، اما من به اوباما رای می دهم

منتشرشده: 1 آگوست 2012 در Uncategorized
برچسب‌ها:, ,

» فکر می کنم، رامنی تجربه اقتصادی بیشتری از اوباما دارد، اما من به اوباما رای می دهم چون دیدگاه های او به من نزدیک تر است» این را یک رای دهنده مستقل در ایالت فلوریدا در نظرسنجی Quinnipiac University/New York Times/CBS News بیان کرد (گزاری نظرسنجی را اینجا بخوانید). در واقع اینکه رامنی تجربه اقتصادی بیشتری از اوباما دارد، در این نظرسنجی که در سه ایالت مهم پنسیلوانیا، فلوریدا و اوهایو (هر سه Swing State هستند، یعنی بعضی وقت های به جمهوری خواهان و برخی اوقات هم به دموکرات ها رای می دهند) انجام شده است، مورد تایید رای دهنگان است. یعنی اکثریت رامنی را از نظر اقتصادی نسبت به اوباما بهتر می دادند و در عین حال مهمترین موضوع انتخابات آمریکا هم وضعیت اقتصادی، مشکل تورم و بیکاری است. با اینحال چرا هنوز رای اوباما بالاتر از رامنی است؟

جواب این امر را در پاسخ آن رای دهنده مستقل در ابتدا دادم، چون ارزش های اخلاقی و شخصی اوباما، او را به طبقات متوسط آمریکایی نزدیک تر از رامنی می کند و البته این یک دلیل دیگر هم دارد. رای دهندگان اگرچه رامنی را از منظر اقتصادی برتر از اوباما می دانند اما می گویند که مزیت اقتصادی او بیشتر از آنکه برای منافع آمریکایی ها باشد، برای منفعت شخصی وی است. ایجاد این تلقی که رامنی بیشتر از آنکه برای کشور یک مدیر اقتصادی خوب باشد، برای خودش و اطرافیانش مدیر خوبی است، مرهون تبلیغات تلویزیونی وسیع کمپین اوباما به خصوص در سه ماه اخیر است که دوران مسئولیت او را در Bain Capital به چالش گرفته است و این هم البته هوشمندی کمپین اوباما را می رساند. (اینجا را هم بخوانید).

مشکل دیگر رامنی هم این است که برخلاف اوباما گزارش مالیاتی سالیان گذشته خود را به جز در سال 2010 منتشر نکرده است و این امر هم باعث می شود که رای دهندگان آمریکایی از خود بپرسند چرا یک کاندیدای ریاست جمهوری، از ارائه گزارش مالیاتی خود سر، باز می زند. یکی از دلایل آن می تواند این باشد که دموکرات ها او را به سرمایه گذاری و خروج پول در بهشت های مالیاتی، جاهایی مانند جزیره «کیمون» Cayman Islands و سویس متهم می کند. (این ویدئو از جو بایدن، معاون باراک اوباما را ببینید، او می گوید که آره، درست است. رامنی شغل ایجاد می کند اما در سنگاپور، چین و هند و البته پول هایش را هم در سویس و جزیره «کیمون» سرمایه گذاری می کند).

این نظرسنجی در عین حال یافته های نظرسنجی های دیگر در مورد محبوبیت اوباما میان زنان را هم تایید می کند. در فلوریدا بیشتر از 50 درصد و در پنسلوانیا و اوهایو 60 درصد زنان به باراک اوباما رای می دهند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s