آمادگی امتحان PMP: مدیریت هزینه پروژه Project Cost Management

منتشرشده: 18 ژوئیه 2012 در Uncategorized
برچسب‌ها:, , ,

یکی از مهمترین بخش های استاندارد PMBOK مدیریت هزینه پروژه است و به دلیل بحث های مربوط به تکنیک های Earned Value حجم زیادی از سئوال ها از این قسمت ارائه می شود.

کسانی که با مفاهیم مدیریت پروژه آشنا هستند یا در واحدهای مرتبط با کنترل پروژه در شرکت های مهندسی و پیمانکاری کار کرده اند می دانند که نحوه محاسبه درصد وزنی و پیشرفت پروژه که به اختصار به آن Progress گفته می شود یکی از بحث برانگیزترین بخش های پروژه است و اهمیت آن هم دو دلیل خیلی واضح دارد:

1- تعیین درصد وزنی و پیشرفت پروژه به صورت مستقیم با invoice پروژه مرتبط است: یعنی «پول»

2- تعیین درصد وزنی تابع متغیرهایی مانند هزینه و زمان است که تعیین آن همیشه آسان نیست (به خصوص در پروژه های بزرگ)

حالا به غیر از اینکه خود محاسبه پیشرفت هم در کارهای مهندسی در روال ارائه مدارک مهندسی و تایید آنها و در کارهای پیمانکاری از طریق شاخص هایی چون تعداد سرجوش در پایپنگ یا حجم خاک برداری و … سنجیده می شود و بین کارفرما و پیمانکار در تعیین و توافق آن همیشه دعواست، نحوه اینکه پیشرفت پروژه را چگونه بدست بیاوریم و نقش زمان و هزینه در آن چگونه باشد با تکنیک Earned Value و اضافه شدن محدوده پروژه Project Scope به زمان و هزینه پروژه تا حد زیادی بهترین مقایس برای بررسی پیشرفت پروژه، مقایسه پیشرفت واقعی با برنامه، نحوه جبران تاخیرات و همچنین شاخص هایی برای تعیین تعیین زمان نهایی انجام کار و سرعت انجام آن است. تمام این موارد در این بخش از استاندارد به خوبی توضیح داده می شود. برای فهم بهتر این بخش به نظرم مطالعه A User’s Manual to the PMBOK Guide هم می تواند خیلی مفید و حتی لازم باشد. البته تکنیک های Earned Value خودش می تواند مبحث یک کتاب باشد، هرچند برای امتحان و انجام کارهای پروژه های واقعی آنچه در استاندارد گفته شده کفایت می کند.

مدیریت هزینه پروژه شامل دو فرایند برنامه ریزی به نام های Estimate Cost و Determine Budget است که در اولی هزینه انجام فعالیت های پروژه تعیین می شود و در دومی با جمع بندی هزینه های فعالیت ها مدرک مهمی به نام Cost Performance Baseline ارائه می شود که خودش بخشی از Project Management Plan و مبنایی برای تکنیک های Earned Value است. با این توضیح که در محاسبات Earned Value، به جای Cost Performance Baseline از عنوان Performance Measurement Baseline استفاده می شود که خط هزینه برنامه ریزی شده پروژه را نمایندگی می کند. در عین حال مدیریت هزینه پروژه یک فرایند کنترلی به نام Control Cost دارد که از جمله خروجی های آن می توان به Work Performance Measurement اشاره کرد که خودش شامل واریانس هزینه ای، واریانس زمانی، شاخص عملکرد هزینه های و شاخص عملکرد زمانی است.

توضیح مشروح ورودی ها، تکنیک های پردازشی و خروجی های هر فرایند هم در فایل پایین قابل دانلود کردن است. با این توضیح تکراری که کسانی که می خواهند از این فایل استفاده کنند باید ابتدا بخش متناظر در استاندارد PMBOK را که در بخش 7 ارائه شده است مطالعه کنند و از این فایل فقط به عنوان یادآوری نکات مهم و ضروری استفاده نمایند.

Download Project Cost Management Processes

نکته مهم دیگر در این بخش بحث هزینه کل پروژه و در نظر گرفتن Reserve Analysis در فرایند Determine Budget است. هزینه پروژه پس از محاسبه هزینه فعالیت های پروژه و تجمیع آنها با دو هزینه دیگر هم مواجه است:

1 هزینه احتمالات تصادفی Contingency Reserve که به ریسک پروزه ربط پیدا می کند و می تواند درصدی از هزینه کل پروژه است. این هزینه ها در  Cost Baseline  پروژه در نظر گرفته می شود.

2 هزینه احتمالی مدیریتی Management Reserve که این هزینه در Cost Baseline پروژه در نظر گرفته نمی شود اما در هزینه کل محاسبه می شود. این هزینه مربوط به تغییر در محدوده scope یا هزینه های دیگر پروژه cost است.

یکی از خروجی های فرایند Determine Budget، مدرکی به نام Project Funding Requirement است که هزینه های پروژه را در کل و در پریودهای زمانی مختلف تعیین می کند. در این قسمت توضیح داده می شود که هزینه کل یک پروژه شامل Cost Baseline و Management Reserve است. غیر از Management Reserve هر نوع هزینه دیگری شامل احتمال تورم، تعهدات مالی و … در Cost Baseline در نظر گرفته می شود.

Earned Value Conception: PMBOK 2010

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s