آمادگی امتحان PMP: مدیریت محدوده پروژه Project Scope Management

منتشرشده: 10 ژوئیه 2012 در Uncategorized
برچسب‌ها:, , ,

از میان knowledge Area های استاندارد مدیریت پروژه، دومین مورد Project Scope Management یا همان مدیریت محدوده پروژه است که مشخص می کند دقیقن چه کارهایی جزو محدوده پروژه هست و چه کارهایی نیست (اهمیت ذکر دقیق کارهایی که جز محدودیت پروژه نیست به خصوص در پروژه های دولتی در ایران اهمیت اساسی دارد؛ چون کارفرماها در بسیاری موارد انجام کاری را که خارج از محدوده پروژه است از پیمانکاران می خواهند و با توجیه سرعت و اهمیت کار و طول کشیدن روال بوروکراسی اداری تایید کار در سازمان های دولتی، این کار را که به نوعی کار اضافه و مطابق استاندارد در محدوده Change ها قابل تعریف است بر عهده پیمانکار می گذارند و بعد هم از درنظر گرفتن این کار به عنوان کار اضافی خودداری می کنند).

مدیریت محدوده پروژه شامل 5 فرایند (3 فرایند برنامه ریزی و 2 فرایند کنترلی) به شرح زیر است:

Collect Requirements / Define Scope / Create WBS / Verify Scope / Control Scope

توضیح مشروح ورودی ها، تکنیک های پردازشی و خروجی های هر فرایند هم در فایل پایین قابل دانلود کردن است. با این توضیح تکراری که کسانی که می خواهند از این فایل استفاده کنند باید ابتدا بخش متناظر در استاندارد PMBOK را که در بخش 5 ارائه شده است مطالعه کنند و از این فایل فقط به عنوان یادآوری نکات مهم و ضروری استفاده نمایند.

Download Project Scope Management Processes

یک نکته در این فرایند مدیریتی Verify Scope وجود دارد که باید به آن خوب توجه شود. به خصوص آنکه با فرایندی که بعدن توضیح می دهم تحت عنوان Perform Quality Control ممکن است قاطی شود.

Verify Scope فرایندی است که در آن پروسه رسمی تایید اقلام قابل تحویل توسط کارفرما، اسپانسر، مشتری و … نهایی می شود. به عنوان مثال در نقشه های مهندسی نقشه هایی که مهر تایید می خورند با عنوان AFC به معنی Approved For Construction نامیده می شوند. یعنی کارفرما آنها را تایید کرده و برای ساخت قابل استفاده است. در حالی که در فرایند Perform Quality Control تصحیح اقلام قابل تحویل و کنترل کیفی آنها مطابق استانداردهای کنترل کیفیت اهمیت اساسی دارد و بعد از تایید توسط Q.C به معنی نهایی بودن نیست. به عبارت صحیح تر اقلام قابل تحویل از طریق فرایند Direct and Manage Project Execution به فرایند Perform Quality Control فرستاده می شوند. پس از تایید با عنوان Validated Deliverable به فرایند Verify Scope فرستاده می شوند و در نهایت اگر توسط کارفرما، اسپانسر، مشتری و … تایید شدند به عنوان اقلام قابل تحویل تایید شده Accepted Deliverable  به فرایند Close Project or Phase فرستاده خواهند شد.

به توضیح Control Account  هم در فایل توجه کنید. Control Account در استاندارد خوب توضیح داده نشده است و برای فهم دقیق تر آن به User Manual to the PMBOK Guide استناد کرده ام.

portfolio-engineering.com

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s