آمادگی امتحان PMP: مدیریت یکپارچه گی پروژه Project Integrated Management

منتشرشده: 2 ژوئیه 2012 در Uncategorized
برچسب‌ها:, , ,

کسانی که با مفهوم مدیریت پروژه آشنا هستند می دانند که استاندارد PMBOK که توسط مهمترین سازمان مدیریت پروژه در آمریکا PMI ارائه و به روز می شود، یکی از اصلی ترین منابع بحث های مربوط به مدیریت پروژه است و کسانی که قصد دارند مدرکی معتبر در رابطه با مدیریت پروژه داشته باشند باید حتمن امتیاز لازم در امتحان آشنایی با اصول این استاندارد و اخلاق حرفه ای مدیرت پروژه را به دست آورند تا به عنوان PMP فرصت های بسیار بهتر کاری و اجتماعی را برای مدیریت پروژه داشته باشند (این امتحان امتحان چندان راحتی نیست و برای شرکت در امتحان پیش نیازهای دیگری هم وجود دارد).

برای کسانی که قصد دارند در امتحان مدرک PMP شرکت کنند یکی از مهمترین و در عین حال بحث برانگیز ترین قسمت ها، 42 فرایند مدیریتی (Process) در 9 حوزه دانش (Knowledge Area) و 5 گروه فرایندی مدیریت پروژه (Project Management Process Group) است. هر کدام از این 42 فرایند، یک سری ورودی ( Input)، یک سری تکنیک های پردازشی (Tools and Techniques) و یک سری هم خروجی (Output) دارند؛ با این توضیح که خروجی بسیاری از فرایندها، ورودی فرایند دیگر است و امتحان شوندگان باید نسبت به این 42 فرایند و ورودی و خروجی ها و تکنیک های پردازشی آن آگاهی کافی داشته باشند.

به همین دلیل از امروز به مدت دو، سه هفته، این فرایندها را در 9 بخش مطابق knowledge Area مرتبط و بر اساس استاندارد طبقه بندی و به طور خلاصه ارائه می کنم. توضیح هم اینکه دوستانی که قصد دارند در امتحان PMP شرکت کنند قبل از آنکه این فایل خلاصه شده را مطالعه کنند باید سرفصل متناظر را در استاندارد به دقت خوانده باشند و پس از آن به عنوان مرور مطالب که به صورت مرتبط طبقه بندی شده است، از این فایل استفاده کنند. توضیح آخر هم اینکه این فایل بر اساس یافته های شخصی من تهیه شده و زمان زیادی را هم از من گرفته است. از این رو کسانی که قصد ارجاع به این فایل ها را دارند حتمن باید منبع آن را نیز ذکر کنند.

به عنوان اولین Knowledge Area در استاندارد PMBOK2010، با Project Integration Management مواجه هستیم که شامل یک فرایند در گروه مدیریتی Initiating، یک فرایند در گروه مدیریتی Planning، یک فرایند در گروه مدیریتی Executing، دو فرایند در گروه مدیریتی Monitoring and Controlling و یک فرایند در گروه مدیریتی Closing است. این فرایندها شامل موارد زیر هستند:

Develop Project Charter

Develop Project Management Plan

Direct & Manage Project Execution

Monitor and Control Project Work

Perform Integrated Change Control

Close Project or Phase

برای بررسی ورودی ها، تکنیک ها و خروجی های هر فرایند و ذکر نکات مهم و کلی راجع به آنها فایل زیر را دانلود کنید:

Download Project Integration Management Processes

یکی از مهمترین نکات این فرایندها بحث Change Control از طریق Direct and manage Project Execution با Monitor and Control Project Work و perform Integrated Change Control است. باید حواسمان باشد که درخواست تغییر Change Request از طریق دو فرایند اولی به فرایند Perform Integrated Change Control می رود و اگر در آنجا تایید شد (تایید تغییر به منزله تغییر در baseline پروژه است) توسط Direct and Manage Project Execution اجرا می شود.

در این فرایندها باید به تفاوت Correction and Preventive Action  و همینطور Repair ها هم توجه شود که بخشی زیادی از سئوالات امتحان در این موارد است.

portfolio-engineering.com

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s