یکی به نفع اوباما اما هنوز هیچ چیز معلوم نیست

منتشرشده: 30 جون 2012 در Uncategorized
برچسب‌ها:,

تصمیم روز پنجشنبه دادگاه عالی در آمریکا در مورد لایحه خدمات درمانی اوباما آن قدر مهم بود که خیلی از تحلیل گران سیاسی اینجا می گفتند بعد از رای دادگاه عالی در سال 2000 که منجر به پیروزی بوش بر ال گور در انتخابات ریاست جمهوری شد، رای روز پنجشنبه دادگاه مهمترین اتفاق از آن روز به بعد است که در نهایت هم با رای 5 به 4، دادگاه عالی این لایحه را مخالف قانون اساسی ندانست.

لایحه خدمات درمانی اوباما که در اینجا به آن Obama Care می گویند از مهمترین مسئله های جنجالی برای انتخابات پیش روی ریاست جمهوری ماه نوامبر است که تبلیغات انتخاباتی خیلی روی آن متمرکز شده است. یک روز پس از رای دادگاه، تبلیغ تلویزیونی جمهوری خواهان علیه این لایحه آغاز شد و آنها اوباما را متهم کردند که او یکی دیگر از قول های خودش را برای عدم افزایش مالیات طبقه متوسط زیر پا گذاشته است. مالیات هم در این لایحه به قسمتی از آن اشاره می شود که دولت همه آمریکایی ها را مجبور و متعهد به داشتن بیمه خدمات درمانی می کند و کسانی که از این امر سر باز بزنند با جریمه ای مواجه می شوند که جمهوری خواهان می گویند این جریمه و البته هزینه ای که باید برای خرید بیمه پرداخت کنند به معنی همان مالیات است. (اینجا، اینجا، اینجا)

در عین حال سخنگوی مجلس نمایندگان که در اختیار جمهوری خواهان است گفته که جمهوری خواهان بعد از تعطیلات کنگره به خاطر جشن های استقلال آمریکا، طرحی برای رد کردن این لایحه به مجلس خواهند برد. (اینجا را امضا کنید) امری که موفقیت آن چندان به نظر آسان نمی رسد. این طرح باید در سنا هم تصویب شود که در اختیار دموکرات هاست و در عین حال رئیس جمهور با رای دادگاه عالی، توان بیشتری برای وتو هر تصمیم کنگره در مورد این طرح خواهد داشت.

دیشب شبکه فاکس نیوز در مورد این رای با تحلیل گران سیاسی مصاحبه می کرد و یکی از سئوال های آنان این بود که چرا «جان رابرتز» رئیس جمهوری خواه دادگاه عالی به لایحه خدمات درمانی اوباما رای مثبت داده و آن را مخالف قانون اساسی ندانسته است (و همین رای هم باعث موفقیت اوباما شد). پاسخ  یکی از تحلیل گران، چارلز کراتامر، جالب بود که می گفت بعد از موارد پیشین به خصوص حمایت دادگاه عالی از افزایش بی رویه نقش پول در انتخابات ریاست جمهوری از طریق اهدای کمک های مالی نامحدود که مورد حمایت جمهوری خواهان و مخالفت دموکرات هاست،ررابرتز می خواست این موضوع را اثبات کند که دادگاه عالی لزومن به نفع یک حزب تصمیم نمی گیرد. هرچند این جواب در ذات خود چالش برانگیز هم هست؛ چون دادگاه عالی باید بر اساس قانون اساسی تصمیم بگیرد نه منافع حزبی و جناحی. (اینجا و اینجا را هم ببینید)

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s