ریسک مدیریت پروژه در طول زمان + ربط آن به سردار رویانیان

منتشرشده: 27 جون 2012 در Uncategorized
برچسب‌ها:,

یکی از مهمترین ریسک های یک پروژه (فرقی نمی کند یک کمپین انتخاباتی یا یک پروژه نیروگاهی و …) هزینه هرگونه تغییر در طول پروژه است. این را از این بابت می گویم که در پروژه های زیادی کار کرده ام و هزینه این تغییر را به چشم خودم دیده ام. به عنوان مثال وقتی قرار باشد که مدیر یک پروژه در نیمه های پروژه تغییر کند یا رئیس یک کمپین انتخاباتی در یک ماه مانده به انتخابات عوض شود، هزینه ای که به پروژه وارد می شود بسیار زیاد است؛ به طوریکه در پروژه ها گفته می شود از یک مرحله به بعد، هرگونه تغییر نه تنها به نفع پروژه نیست، بلکه به ضرر پروژه است و هزینه های پروژه را افزایش می دهد. در مدیریت پروژه نمودار زیر که در استاندارد مدیریت پروژه PMBOK ارائه شده نشان می دهد که هزینه هر تغییری در ابتدای پروژه کم است. محل برخورد دو خط «هزینه تغییر» و «ریسک بلاتکلیفی» پروژه جایی است که بعد از آن اگرچه اهداف پروژه مشخص تر می شود و در نتیجه ریسک شناخت پروژه کم است اما هزینه تغییر زیاد خواهد شد. به بیان بهتر مدیرانی که در پروژه کار کرده اند از پروژه شناختی دارند که تغییر آنان، هزینه را افزایش می دهد و در نتیجه اقتصادی و بهینه نیست.

نه تنها در پروژه های اقتصادی بلکه در واقعیت های سیاسی هم چنین امری به وضوح قابل مشخص است. فرض کنید پروژه ای را به عنوان تعیین مربی پرسپولیس توسط سردار رویانیان با مدت زمان 6 ماه درنظر بگیریم. رویانیان در ابتدای مسئولیتش در این پروژه به دلیل عدم شناخت در ابتدای نمودار بالایی قرار دارد. یعنی ریسک تعیین بالاست، شناخت او نسبت به پروژه کم است و در عین حال هزینه تغییر او هم زیاد نیست. یعنی اگر هفته بعد یک نفر دیگر مدیر پرسپولیس و مسئول پروژه شود اتفاقی نمی افتد، اما اگر سه ماه بگذرد تازه رویانیان کار دستش می افتد، شناخت او از پروژه پرسپولیس و تعیین مربی بیشر می شود و به همان نسبت هزینه تغییر رویانیان هم افزایش پیدا می کند، تا زمانیکه به نقطه تقاطع دو خط می رسیم که جایی است که تغییر رویانیان بسیار هزینه زا می شود و در عین حال مجبوریم تصمیم گیری های او را قبول کنیم. رویانیان در چنین موقعیتی علی پروین را به عنوان سرمربی پرسپولیس معرفی می کند تا شما در موقعیتی قرار بگیرید که نه می توانید رویانیان را عوض کنید و نه بر تصمیم او اثر بگذارید. هرچند اینجا بدترین تصمیم استعفای رویانیان است که دیگر نور علی نور می شود.

پی نوشت: خدا کند سردار به سر عقل بیاید و پروین سرمربی پرسپولیس نشود (خودم هم می دانم چه جوری این همه مفهوم درهم و برهم را به هم ربط دادم). ولی خارج از شوخی فهم نمودار زیر، یکی از کلیدهای فهم مدیریت پروژه است. دیدم که می گم:)

PMBOK, Forth Edition, Impact of Variable Based on Project Time, P.48

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s