تک و پاتک جمهوری خواهان و دموکرات ها + یک خاطره از انتخابات شوراهای سوم با عباس عبدی

منتشرشده: 27 جون 2012 در Uncategorized
برچسب‌ها:, , ,

قسمت مهمی از وقت یک کمپین انتخاباتی صرف رقابت با تبلیغات منفی کاندیدای رقیب می شود و برای این رقابت، کمپین ها انتخاباتی نیازمند یک برنامه سنجش افکار منظم از نتایج آنی فعالیت های خود و تبلیغات رقیب هستند.

یک سری زنجیره تبلیغ تلویزیونی با عنوان «The Private Sector is doing fine» توسط جمهوری خواهان در دو هفته اخیر به صورت بی سابقه ای منتشر شد (اینجا، اینجا، اینجا و …) که در آن اوباما را به علت بیان این جمله مورد سرزنش فرار می داد و متهم می کرد که رئیس جمهور از وضعیت اقتصادی نامناسب در آمریکا بی خبر است. نظرسنجی دموکرات ها نشان می داد که نیمی از افرادی که مورد سئوال قرار می گیرند تحت تاثیر این تبلیغ جمهوری خواهان هستند و به همین دلیل هم کمپین اوباما، یک تبلیغ تلویزیونی منتشر کرد و در آن جمهوری خواهان را به تحریف سخنان رئیس جمهور متهم نمود. نقطه کلیدی این تبلیغ تاکید بر حمایت میلیونرها از رامنی است که با پول خودشان سخنان اوباما را تحریف می کنند اما اهمیتی به وضع طبقه متوسط آمریکا که تحت فشار اقتصادی است نمی دهند. طبقه ای که اوباما قصد دارد با کاهش مالیات و برنامه های آموزشی و اجتماعی، انتخابات را در دوقطبی رقابت با ثروتمندان قرار دهد.

پی نوشت: در انتخابات شوراهای سوم در سال 1385 به سراغ عباس عبدی یکی از معروف ترین تحلیل گران سیاسی در ایران و البته کسی که در نظرسنجی هم تخصص دارد رفتم. آن روزها می خواستیم برای ائتلاف اصلاح طلبان از طرف ستاد نسیم دو نظرسنجی با فاصله زمانی یک هفته ای انجام دهیم و تنها مشکل ما عدم دسترسی به نمونه های آماری نمایا مطابق با نقشه تهران بود که در نظرسنجی خوشه ای ما خیلی اهمیت داشت و هزینه تهیه آن هم کم نبود. عبدی نمونه های نمایایی بر اساس متغیرهای سن و جنس با هزینه 300 هزار تومان برای هر نمونه در اختیار ما قرار داد (پول نمونه اول را گرفت اما پول نمونه دوم را تا آنجایی که من می دانم عطریان فر بهش نداده بود). تحلیل من در برگزاری نظرسنجی اول و دوم با فاصله یک هفته این بود که تغییر آرای انتخاباتی مردم پیش از تبلیغات انتخاباتی و بعد از تبلیغات انتخاباتی را بدست بیاوریم و بفهمیم که تبلیغات تا چه حد در آرای انتخاباتی مردم موثر است. نظر عبدی آن روز اما این بود که نتایج نظرسنجی به درد تعیین تاکتیک های انتخاباتی نمی خورد و با نتایج آن نمی توان نسبت به تغییر یا بهبود تبلیغات اعلام نظر کرد. البته من چندان آن موقع هم با او موافق نبودم و امروز که داشتم این مقاله و تبلیغات تلویزیونی اوباما را که در Swing State ها (یعنی ایالت هایی که گاهی به دموکرات ها و گاهی به جمهوری خواهان رای می دهند) منتشر شده بود، می خواندم یاد آن روزها در سال 1385 افتادم که اتفاقن نتایج نظرسنجی ها تا چه حد در تاکتیک های تبلیغاتی کاندیداها موثر است.

تحلیل عدم تغییر آرای انتخاباتی رای دهندگان البته اشتباه نیست اما صرفن برای کسانی که تصمیم خود را گرفته اند. به عنوان مثال این تبلیغ در ایالت تگزاس که جمهوری خواه و طرفدار رامنی است یا کالیفرنیا که به اوباما رای می دهد منتشر نشده است؛ چون احتمالن پول دور ریختن بود اما در ویرجینیا، فلوریدا، نوادا، کارولینای شمالی، اوهایو، نیوهمپشایر و پنسیلوانیا منتشر شده است؛ چون اوباما نمی خواهد رای افرادی را که هنوز تصمیم نگرفته اند در این ایالت ها در سبد رامنی ببیند.

نکته باحال این تبلیغ عکسی از سعیدالصحاف عراقی است که خیلی به خاطر دروغ هایش معروف است. او در حالیکه در جنگ دوم خلیج فارس، آمریکایی ها در 40، 50 مایلی بغداد بودند می گفت که ما پدر آمریکایی ها را در آورده ایم، حالا یک بلاگر سعید الصحاف را با این جمله اوباما با هم آورده است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s