مدل پورتر و کتابچه رقبا؛ کاندیدا: سعید جلیلی

منتشرشده: 20 جون 2012 در Uncategorized
برچسب‌ها:, ,

به نظرم کسانی که در مورد تبلیغات انتخاباتی در ایران – انتخابات ریاست جمهوری – فعالیت می کنند باید از همین روزها برنامه های انتخاباتی شان را آماده کنند. البته منظورم از فعالیت سیاسی هم در وجه مثبت و هم در وجه منفی است. یعنی اگر شما عضوی از جنبش سبز و منتقد حضور در انتخابات ریاست جمهوری آینده هم هستید، از همین منظر باید یک برنامه انتخاباتی داشته باشید که اصل اول آن بر «شرکت نکردن» است، اما باید برای مواجه با شرایط دیگری هم که ممکن است پیش بیاید و فرصت حضور یا حتی حمایت از کاندیدایی که مواضعش به سبزها نزدیک تر است را فراهم می کند آماده باشید.

یکی از مهمترین وجوه هر کمپین انتخاباتی تهیه کتابچه ای به نام «کتابچه رقبا» است. در این کتابچه رقبای بالقوه وبالفعل شناسایی می شوند و برنامه های انتخاباتی آنان، نقاظ ضعف و قوت، احتمال پیروزی یا شکست و خلاصه موارد اینچنین مشخص می گردد. ما به عنوان حامیان خاتمی در انتخابات سال 1388 چنین کتابچه ای را برای «میرحسین موسوی»، «محمدباقر قالیباف»، «عبداله نوری»، «مهدی کروبی»، «محمود احمدی نژاد» و «محسن رضایی» تهیه کرده بودیم که در نهایت پس از حمایت از موسوی و خروج عبداله نوری و قالیباف از دایره رقابت، منحصر به کروبی، احمدی نژاد و محسن رضایی شد (فایل کتابچه رقبا در هاردی قرار داشت که در حمله به ستاد قیطریه گم و گور شد و احتمالن دست برادران اطلاعات افتاد).

محتوای کتابچه رقبا، خودش خروجی یک فرایند چندمرحله ای بررسی یک رقابت انتخاباتی است که بر اساس مدل 5 نیروی رقابتی پورتر تحلیل می شود. برای واضح تر کردن بحث مثالی می زنم:

فرض کنید سعید جلیلی یک کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در سال 1392 است. این را بر اساس لینک های زیر می گویم:

حامیان دکتر سعید جلیلی، سایت دی نیوز، کمپین دعوت از دکتر جلیلی، جوانان حامی سعید جلیلی، هواداران کاندیداتوری دکتر سعید جلیلی

خب هرچند مدل وبلاگی که حامیان جلیلی راه انداخته اند خیلی ابتدایی و البته تقلیدی است، اما به هر حال او یک کاندیدای بالقوه ریاست جمهوری در سال 1392 خواهد بود. شما به عنوان کاندیدای رقیب (فرض کنید کاندیدای اصلاح طلبان) باید برای سئوال های زیر پاسخ داشته باشید:

رقیب: جبهه پایداری، اصول گرایان سنتی، اصول گرایان تکنوکرات و …

تازه واردان به معنای کسانی که احتمال حضورشان می رود: هاشمی ثمره، مشائی، قالیباف، حداد عادل، لنکرانی، سعید جلیلی و …

شعارهای جایگزین به معنی شعارهایی که به جای شعارهای غالب قابل استفاده است: بازتولید رقابت قدرت و ثروت توسط جریان انحرافی، گفتمان سوم تیر توسط جبهه پایداری (این گفتمان در وبلاگ کمپین دعوت از دکتر جلیلی برجسته شده است. آنها خودشان را نزدیک به جبهه پایداری و سرسپرده مصباح یزدی می دانند) و …

فشار از پایین به معنی که رقیب چگونه می تواند از ابزارهای فشار از پایین حالا چه به صورت تظاهرات خیاباتی مانند تظاهرات سبزها بعد از انتخابات و چه به صورت فشار گروه های فشار مانند آنها که به سفارت انگلستان حمله کردند یا حتی کسانی که در بیت امام وسط سخنرانی سید حسن شعار دادند و … استفاده کند.

چانه زنی در بالا به معنی اینکه رقیب تا چه حد ابزار کنترلی در سطوح بالای قدرت را در اختیار دارد.

کتابچه رقبا برای هر کاندیدا در دوره های زمانی مشخص (ترجیحن هفتگی) باید به روز شود. به عنوان مثال اگر جبهه پایداری به عنوان رقیب و یکی از کاندیداهای باقوه نزدیک به آن مانند سعید جلیلی در نظر گرفته شوند (این فقط یک مثال است، در مدل جبهه پایداری، کسی مثل لنکرانی که سخنگوی آنها هم هست به نظرم یک گزینه محتمل خواهد بود)، فرمت هفتگی این کتابچه به صورت زیر است:

کتابچه رقبا: جبهه پایداری – تازه واردان: سعید جلیلی

خط اصلی رسانه ای: تاکید بر پیروزی ایران در مذاکرات هسته ای با غرب و محوریت جلیلی – انتقاد از اصول گریان سنتی (طیف لاریجانی) و اصول گرایان تکنوکرات (طیف قالیباف؛ این عنوان را برای قالیباف با اغماض و به دلیل تکرار به کار برده ام، چون او به هزار و یک دلیل تکنوکرات بودن مهمترین مشخصه اش نیست)

شعارهای جایگزین: هر شعاری که در خدمت گفتمان سوم تیر خواهد بود. برجسته سازی خبری جلیلی با عنوان «سوم تیری واقعی» در همین راستاست.

فشار از پایین: استفاده از نیروهای بدنه گروه فشار برای حمایت از جلیلی، مراسم استقبال از او و …

چانه زنی در بالا: د یدارهای جلیلی با رهبری، مصباح یزدی، طرح گزارش در مجلس خبرگان و مجمع تشخصیص

صحبت های افراد شاخص: صحبت های افراد نزدیک به این جناح و کاندیدا در مورد وی به صورت خلاصه که می تواند در نظق های پیش از دستور نمایندگان مجلس، گزارش های خبری و … باشد ارائه می شود.

بعد از تهیه این کتابچه به صورت هفتگی، باید گزارشات ماهیانه که خلاصه ای از این گزارش های هفتگی است برای تمام کاندیداها و گروه های رقیب تهیه و به رئیس ستاد و کاندیدا ارائه شود.

پس نوشت: جالبه که «جوانان حامی دکتر سعید جلیلی» سرود ای ایران را در وبلاگشان پخش می کنند.

به صورت خیلی خلاصه یک مدل نمونه از الگوی 5 نیروی رقابتی پورتر را در پایین می گذارم که کتابچه رقبا بر اساس تحلیل این الگو تهیه می شود.

دیدگاه‌ها
 1. حاج رضا (واحد جنوب) می‌گوید:

  آرش خان

  تحلیلت جالب بود ولی اصولا من با این مدل پورتر مشکل دارم. هر چند که انتخابات صحنه رقابت و از میدان به در کردن حریفه ولی اشکال مدل پورتر – در بیزینس بیشتر و در اینجا کمتر – اینه که فضا رو می بنده و نگاهش فقط به بیرونه. یعنی با استراتژی که از این مدل به دست میاد هیچ حرف جدیدی زده نخواهد شد. در صورتی که ما الان اینقدددددر مشکل داریم که اگر یک نفر بیاد و حرف جدیدی بزنه و «هوای تازه ای» در فضا بدمد، اقبال خوبی خواهد داشت .

  • arashghafouri می‌گوید:

   مدل پورتر یک ایراد اساسی داره در بیزنس که در تبدیل سیاسی آن هم وجود دارد و آن اینکه در این مدل رقابت آزاد پذیرفته شده است که لزومن در بیزنس به دلایل ایجاد تراست و در سیاست به دلیل تمرکز سیاسی ممکن است کاملن نمایا نباشد؛ با اینحال به تحلیل های دیگر مثل ماتریس ارزیبابی عوامل داخلی و خارجی کامل تر می شود. در سیاست این مدل در تهیه کتابچه رقبا به نظرم یک الگوی عملی و تحلیلی ارائه می کند

 2. حسین ظهیری می‌گوید:

  ممنون رفیق.عالی بود تحلیل ها.

 3. […] احتمال کاندیداتوری او به عنوان «تازه واردان» در مدل انتخاباتی که بر مبنای الگوی 5 نیروی رقابتی پورتر مطرح کردم به راحتی گذشت. این هم وبلاگ حامیان […]

 4. […] تبلیغاتی مرتبط با جلیلی است. در مورد جلیلی البته قبلن اینجا نوشته ام، اما ماهنامه حامیان دکتر جلیلی را در این […]

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s