خاطرات روزانه، 19 خرداد 88: طرح تبلیغات روستایی، طرحی که ناکام ماند

منتشرشده: 8 جون 2012 در Uncategorized

3 شنبه 88.03.19

صبح با جاوید فخریان صحبت کردم. در مورد برنامه زنجیره انسانی در ستاد 88 مجازی گفت که قرار بود برای کسانی تشکیل شود که فرصت حضور در خیابان را نداشتند. جاوید از برگزاری برنامه با 5200 نفر در سایت کلوب خبر داد که با لوگوی زنیجره سبز آن لاین بودند.

خانم […] از دفتر مرکزی ستاد موسوی تماس گرفتند و تاکید داشت که پروژه روستاها را انجام دهیم. توضیح دادم که امروز سه شنبه است و با پایان تبلیغات در ساعت 12 شب چهارشنبه دیگر فرصتی برای برگزاری آن نداریم. هرچند خیلی محدود در برخی از استان ها این کار با هزینه شخصی بچه ها انجام شده است و ستاد بهتر است حداقل هزینه ای را که بچه ها از جیب خودشان تقبل کرده اند به آنها پرداخت کند.

برنامه تبلیغات روستایی کاری بود که فسمت نظری آن را عطا تهرانچی انجام داد و ما آن را در ابتدا برای تبلیغات انتخاباتی خاتمی پیش بینی کرده بودیم. در کنگره تشکیلاتی ستاد 88 در اسفند 87 هم، یک کارگاه آموزشی در مورد نحوه تبلیغات در روستاها تحت عنوان «ارتباط با گروه های مرجع روستایی» توسط علی سیدآبادی برگزار شد.

همان طرح در نهایت برای تبلیغات به نفع مهندس موسوی به ستاد مهندس تحویل شد. اما آن قدر دست دست کردند که در نهایت به دلیل کمبود منابع مالی جز در یک مقیاس محدود نتوانستیم پیاده کنیم.

منابع مورد نیاز برای این طرح که 20 هزار نفر را به صورت مستقیم درگیر می کرد و همچنین هزینه آن به صورت تقریبی به شکل زیر است:

منابع مورد نیاز:

–        نیروی انسانی شامل:

1-     مسئول پیگیری در هر استان (30 نفر)

2-     مسئول پیگیری در هر شهرستان (300 نفر)

3-     همراهان اعزامی به ازای هر دهستان، 4 نفر مجموعاً 20 هزار نفر)

–        امکانات رفت و آمد و تبلیغات

1-     وسیله رفت و آمد تیم اعزامی به هر دهستان

2-     اقلام تبلیغاتی ویژه روستاها (حداقل 1 میلیون نسخه کپی از اقلام شامل پوستر و نامه ویژه مهندس موسوی به روستاییان)

3-     ناهار برای نیروی انسانی

برآورد هزینه اجرای طرح:

–        4000 وسیله نقلیه * 100 هزار ریال= 400,000,000 ریال

–        ا میلیون اقلام تبلیغاتی * 500 ریال = 500,000,000 ریال

–        20000  پرس ناهار * 25000  ریال= 500,000,000 ریال

35 درصد جمعیت ایران در روستاها زندگی می کنند که برای آنها گروه های مرجعی از قبیل کادرهای بهداشت، معلمان، اعضای شوراهای شهر، دانش آموزان و دانشجویان، بسیج و … وجود دارد و مطابق برنامه ما باید برای این این گروه های مرجع کارگروه های روستایی تعریف می کردیم:

دانلود مقدمه طرح انتخاباتی روستاها – ویژه کاندیداتوری در زمان خاتمی

در عین حال زنان روستایی به دلیلی نقشی که در روستا ایفا می کنند گروه مهمی را تشکیل می دهند. این گروه 20% جمعیت کل کشور را تشکیل می دهند که تقریبن برابر با 50% جمعیت روستاهاست. در طرح روستاها برای ارتباط با زنان روستایی، راهکارهای توامندساختن آنان از طریق برنامه های انتخاباتی مهندس موسوی و محور اصلی گفت و گوهای اعضای ستادهای تبلیغات روستایی با آنان مدون شده بود.

دانلود جزوه ارتباط با زنان روستایی

دانلود طرح توجیهی روستاها

دانلود لیست دهستان ها و شهرستان ها ایران به تفکیک استان

اما خب، متاسفانه علی رغم تمام این کارها نتوانستیم این طرح را در روستاها پیاده کنیم.

آقای […] از شهرداری منطقه […] از طریق […] تماس گرفت و پیشنهاد داد که یک تیزر 10 ثانیه برای پخش از بیلبوردهای مراکز اصلی شهر تهیه کنیم. قرار گذاشتم و رفتم دفترش. قبلن یک تیزر 10 ثانیه ای ساخته بودیم اما پول تبلیغ در بیلبوردها را نداشتیم. به او گفتم ما پولی نداریم که برای این کار بدهیم. گفت که پول لازم نیست. شما تیزر را بدهید، ما در ونک و هفت تیر برایتان در نوبت های زیاد پخش می کنیم. تشکر کردم و فایل تیزر را به او دادم.

امروز نامه رفسنجانی به آقا هم منتشر شد که حسابی از احمدی نژاد به دلیل تهمتی که به فرزندان او و ناطق نوری زده، انتقاد کرده است. در عین حال گلایه کرده است که صدا و سیما هم به آنها فرصتی برای جبران نمی دهد.

ابوذر معتمدی تماس گرفت و عکس دست به سینه مهندس را که ما در تبلیغات استفاده می کردیم می خواست. برایش فرستادم.

رفتم ستاد قیطریه، جلسه داشتیم برای برگزاری راه پیمایی از انقلاب تا آزادی که ستاد تهران میرحسین پیشنهاد داده بود که جواد امام، جهانبخش خانجانی، داود سلیمانی و علی تاجرنیا آنجا فعال بودند. با توجه به همزمانی بازی با تیم ملی من و اکثر بچه ها مخالف بودیم. هرچند در ستاد 88 توافق کردیم که اگر ستاد تهران مصر به انجام کار باشد ما مخالفت نکنیم و همه جوره هم حمایت کنیم. اما در هر صورت به نظر شخصی من این برنامه موفقیت آمیز نخواهد بود. از بین اعضای ستاد ائتلاف، سمیه توحیدلو از ابتدا موافق بود و عقیده داشت که برنامه موفق می شود. در نهایت هم تصویب شد که ستاد ائتلاف برای برنامه فردا همکاری کند. به سعید و ایمان ارجمندی زنگ زدم برای هماهنگی حضور بچه ها در برنامه فردا. ایمان قرار شد با بچه های ستاد باران هم هماهنگ کند. در عین حال گفتم که برای انتظامات مراسم، می توانیم از همان کارت هایی که برای مراسم زنجیره سبز داشتیم استفاده کنیم.

رفتم ستاد به آفرین. شهاب تماس گرفت و گفت که […] با او صحبت کرده و پیشنهاداتی دارد و شهاب هم او را به من ارجاع داده داد. آمد ستاد به آفرین و صحبت کردیم. پیشنهاد داشت تا نظرسنجی هایی را در سطح شهر پخش کنیم و دیدگاه های مردم را بگیریم و مطابق با آن در سایت های خودمان این دیدگاه را منتشر نماییم. از مردم هم می توانیم بخواهیم که این نظرات را در سایت پیگیری کنند. ایده جالبی است اما گفتم که دیگر وقتی برای این کار نداریم.

با سعید در مورد برنامه زنجیره سبز در استان ها هم صحبت کردم. گزارشی را به بچه های یاری داده و آنها هم منتشر کردند. در عین حال خبر و تبلیغ برنامه در وبلاگ های طرفداران قالیباف هم بازتاب خوبی داشت و آنها هم استقبال کرده بودند. سعید در عین حال از برنامه 30 هزار نفری زنجیره سبز در اهواز گفت که بچه ها امروز آن را برگزار کردند. سعید اعتقاد داشت به دلیل برگزاری خیلی خوب برنامه دیروز در تهران، امروز در اهواز خیلی استقبال خوب بود. رئیس ستاد میرحسین در یزد از تماس دیروز نیروی انتظامی و اطلاعات با رئیس ستاد 88 در یزد انتقاد کرد که به او تاکید کرده بودند اجازه برگزاری برنامه را نمی دهند. از همدان هم بچه ها خبر دادند که با وجود تمکین ستاد برای برگزار نکردن برنامه در همدان، وحید عزیزی، مسئول کمیته دانشجویی ستاد 88 توسط حراست دانشگاه بوعلی دستگیر شده است.

گزارش برنامه زنجیره سبز در بهشر و بابل:

بهشر –محسن بیگلربیگی: ستاد 88 در بهشهر بسیار فعال بود و به دلیل آنکه مسئول ستاد جوانان موسوی و ستاد 88 به صورت همزمان بر عهده محسن بیگلربیگی بود، به همین دلیل فعالیت ها ستادی به صورت هماهنگ برگزار می شد. برای برگزاری برنامه بچه های ستاد متنی را اماده نمودند و با تیتر زنجیره انسانی در حمایت از مهندس موسوی و دکتر زهرا رهنورد به همراه تراکت و سایر اقلام تبلیغاتی به صورت گسترده در شهر پخش کردند. برنامه در ساعت 5 بعد از ظهر با حضور جمعیت بسیار زیادی از جوانان و هواداران روبروی ستاد مرکزی مهندس موسوی به مقصد پارک بوستان سرو آغاز شد. در مسیر و هنگام رسیدن به بیمارستان امام خمینی بچه ها برای شفای بیماران دعا خواندند و با شعار صلوات بر محمد ال محمد به پارک بوستان رسیدند. در پارک به دلیل حضور بچه های انصار حزب الله و شعارهایی که علیه مهندس موسوی می دادند، دو طرف با هم درگیر شدند و تعدای از موتور سوارهای طرفدار احمدی نژاد که از جلسه پرسش و پاسخ با مرتضی نبوی می آمدند به سمت پارک حرکت و با رسیدن به پارک شروع به زد و خورد و برخورد فیزیکی کردند. با دخالت اعضای ستاد مهندس موسوی، به خصوص محمد امیر عادلانی که ریاست ستاد مهندس موسوی در استان مازندران را بر عهده داشت درگیری به پایان رسید و بچه ها رهسپار جلسه سخنرانی دکتر رمضانزاده شدند. هرچند بچه ها از رئیس ستاد موسوی هم شاکی بودند که طی تماسی با مدیران امنیتی به صورت کامل از خودش خلع ید نمود و تمامی مشکلات را متوجه ستاد 88 دانستم. یکی از اتهامات شت محسن بیگلربیگی، رئیس ستاد، پس از دستگیری، همین برگزاری برنامه زنجیره انسانی بود.

بابل – علی رضا فلاحتی: در بابل برنامه زنجیره انسانی با مشارکت توام ستاد 88 و ستاد جوانان موسوی برگزار شد. طبق برنامه ریزی اولیه قرار بود 100 نفر از بچه ها در یک مسیر کوتاه دست های همدیگر را بگیرند و زنجیره را تشکیل دهند. در مسیر خیابان مدرس بابل و پس از تشکیل زنجیره اولیه، ناگهان جمعیت افزایش پیدا کرد و بچه ها شروع به راه رفتن کردند. همین هم باعث شد که مردم به بچه ها ملحق شدند و عملن یک راه پیمایی شکل گرفت که حدود 3000 نفر در آن مشارکت داشتند. پلیس البته سعی داشت که جلوی جمعیت را بگیرد و آنها را به سمت پیاده روها هدایت کرد، اما تعداد مردم آن قدر زیاد بود که مدیریت جمعیت از دست پلیس خارج شود و همین امر هم باعث گردید تا فرماندار بابل به رئیس ستاد موسوی زنگ بزند و با عصبانیت از او بخواهد که جمعیت را کنترل کنند.

طرح ها همه از شیخانی

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s