خاطرات روزانه، 18 خرداد 88: روز زنجیره انسانی

منتشرشده: 7 جون 2012 در Uncategorized

2 شنبه 88.03.18

برگزاری برنامه ای که ابتدا «سپر انسانی» و بعد «زنجیره انسانی» نامیده شد و در نهایت هم به عنوان رسمی «مسیر سبز امید» نام گرفت، پیشنهادی رضا شریفی، عضو هیات موسس و شورای مرکزی ستاد 88 بود. رضا در دوران تبلیغات انتخابات به دلیل همزمانی با ازدواج وی در آن روزها، خیلی درگیر مسئله انتخابات نمی شد و فقط در مواردی که بچه ها نیاز به ایده داشتند به دلیل خلاقیت ذهنی رضا و هوش بالایی که دارد از او مشورت می گرفتند. به نظر من در جبهه مشارکت، رضا شریفی و علی پیرحسین لو به دلیل همین خلاقیت های ذهنی و سعید نورمحمدی به دلیل توان بالای هوش تشکیلاتی، سرمایه هایی هستند که هر کدام در دوره هایی این توانایی هایشان را نشان دادند و در روز زنجیره انسانی، این پیشنهاد رضا شریفی نمود پیدا کرد.

یکی روز در نیمه های خرداد رضا به سعید زنگ زد و در یک ملاقات حضوری این پیشنهاد را مطرح نمود. سعید هم پیشنهاد رضا را در هیات اجرایی ستاد 88 عنوان کرد و پس از تایید به عنوان برنامه ستاد 88، ما با ستاد مرکزی موسوی، ستاد ائتلاف اصلاح طلبان و سایر ستاهای درگیر برای برگزاری برنامه به عنوان یک پروژه هماهنگ کردیم. برای برگزاری این برنامه من مسئول برنامه ریزی و تبلیغات شدم، سعید نورمحمدی مسئول هماهنگی با سایر استان ها و شهرستان ها جهت اعلام مسیر و همزمانی برنامه آن ها با تهران گردید. امیرحسین شمشادی، حجت شریفی و ساجده عرب سرخی هم هماهنگی های برگزاری برنامه در تهران را برعهده گرفتند. برای تعیین مسیر تهران در ابتدا سه مسیر پیشنهاد شد؛ انقلاب تا آزادی که به صورت نمادین همیشه مطرح بود و امیرحسین شمشادی از آن دفاع می کرد، خیابان شریعتی و همچنین خیابان ولی عصر. در نهایت هم خیابان ولی عصر به 2 دلیل انتخاب شد:

1-     طبق برنامه، پیش بینی این بود که مردم در دو طرف خیابان قرار بگیرند و در یک زمان مشخص – ساعت 5 بعد از ظهر – با اتصال پارچه های سبزی از ابتدای خیابان تا انتهای آن خیابان، پیام گستردگی و وحدت سبزها را نشان دهند. خیابان انقلاب به دلیل پهن بودن برای این مناسب نبود، خیابان شریعتی هم یک مقدار از مرکز شهر دور بود. اما خیابان ولی عصر به دلیل عرض کمتر، شکل بهتری را نمایش می داد و دو طرف خیابان همزمان دیده می شدند.

2-     حیابان ولی عصر بیانگر فاصله طبقاتی از پایین تا بالای شهر و به عنوان نمادی از درگیر شدن همه اقشار مردم در حمایت از میرحسین موسوی بود.

مطابق پیش بینی اولیه ما، تصور می کردیم که اگر درهر کیلومتر از خیابات 1000 نفر در این طرح مشارکت کنند و با  با توجه به طول 18 کیلومتری خیابان ولی عصر، ما 18 هزار مشارکت کننده خواهیم داشت؛ ضمن آنکه با تعیین شهرهایی در کل کشور (140 شهر) و تخمین مسیر آنها، کل طول برگزاری این زنجیره به 88 کیلومتر خواهد رسید.

جلسات هماهنگی در نهران در ستاد کوشک در خیابان فردوسی برگزار می شد که جلال محمدلو و داود روشنی آنجا بودند و و گروه هایی از ستادهای کوشک، موج سوم، دانشجویان دانشگاه آزاد، دانشجویان دانشگاه های تهران و ستاد 88 فرزندان شاهد که مسئولیت آن بر عهده داود روشنی بود در این امر مشارکت کردند.

برای برگزاری برنامه آیین نامه هایی تدارک دیده شد و دستورالعمل های مراعات مسائل اخلاقی به دلیل عدم سواستفاده رقیب در رسانه های اصلاح طلب منتشر شد و توسط ستادهای مناطق 88 هم بین مردم توزیع گردید.

در عین حال ما تصمیم گرفتیم در محدوده خیابان جمهوری که بیت رهبری در آنجا مستقر بود به دلیل مسائل امنیتی برنامه برگزار نکنیم (هرچند آنجا هم خارج از کنترل ستاد، مسیر سبز تشکیل شد).

تهران به 20 منطقه تقسیم گردید و در هر منطقه گروهی از ستادهای فعال مطابق برنامه مسئول هماهنگی شدند. در عین حال هماهنگی هایی با ستاد مرکزی میرحسین موسوی صورت گرفت تا خودروهای ون در ساعت 2 در ستاد حاضر شوند و بچه ها را به محل های از قبل تعیین شده ببرند. برای مسیرهای اصلی و مسیرهای فرعی نیز مسئولانی مشخص شدند و کارت هایی هم به آنها داده شد که با همدیگر ارتباط برقرار کنند. کارت هایی با عنوان ویژه هم طراحی شد تا یک سری از بچه ها در طول مسیر در حرکت باشند و در صورت بروز مشکل نسبت به رفع آن اقدام کنند. همینطور مرتضی نائمه هم مسول شد تا با یک مینی بوس از هنرمندان در کل مسیر حرکت کنند و مردم را به حمایت از میرحسین تشویق نمایند.

نکته مهم دیگر آن روز برگزاری برنامه حامیان احمدی نژاد در مصلی تهران بود. آنها با این کار، کل شهر را از افراد ستادی خود خالی کردند و تهران را در اختیار سبزها قرار دادند. ضمن آنکه بعد از برگزاری برنامه و در هنگام خروج از مصلی و حضور در خیابان ها با حجم عظیمی از مردمی رو به رو شدند که همه طرفدار میرحسین و سبز بودند و تعدادشان هم از آنان به مراتب بیشتر بود و عملن توان تشکیلاتی برای مواجه با ما را نداشتند (بعدن آنها خودشان از این اقدام به عنوان یک نقطه ضعف ستاد خودشان یاد کردند. ستاد احمدی نژاد به صورت مصنوعی تلاش داشت، برای خود حامیانی در سطح تهران و به خصوص بالای شهر درست کند و برای این کار هزینه های مالی زیادی را هم متقبل می شد، افرادی را از جاهای مختلف شهر به خصوص به بالای شهر می آورد تا بگوید که طرفداران احمدی نژاد هم در تهران حضور دارند. بعد از برنامه زنجیره انسانی و به خصوص با راه پیمایی روز چهارشنبه 20 خرداد، عملن آنها تهران را باختند).

از صبح من شلوغی شهر را به نوعی دیگر حس می کردم. از ظهر به بعد ترافیک بیشتر بود، به طوریکه وقتی من با آخرین ون حوالی ساعت 3 از ستاد به آفرین به مقصد تجریش حرکت کردیم نتوانستیم تا بالاتر از تقاطع فاطمی بیشتر برویم و من ون را همانجا نگه داشتم. حجم مردم به قدری بود که دیگر فقط یک زنجیره در کنار خیابان را تشکیل نمی داد. مردمی بودند که در خیابان تظاهرات می کردند، ماشین ها را به استفاده از نمادهای سبز تشویق می نمودند و شعار می دادند.

در تقاطع خیابان تخت طاووس – مطهری- رسالت بوذری دوست اصول گرا و روزنامه نگارم را دیدم و او هم به محض مشاهده من به شوخی شعار داد: اصلاح طلب-اصول گرا پیوندتان مبارک و همدیگر را در آغوش گرفتیم و کمی صحبت کردیم. همینطور یک مامور نیروی انتظامی که داشت با بی سیم صحبت می کرد و به کسی که احتمالن مافوقش در آن طرف خط بود می گفت که جمعیت به قدری زیاد است که نمی توانند کاری بکنند. همینطور سردار رویانیان را هم آنجا دیدم که می خندید و با مردم خوش و بش می کرد.

در این برنامه البته درگیری های مختصری هم بین طرفداران موسوی و احمدی نژاد صورت گرفت. در یکی از این موارد طرفداران موسوی با یکی، دو نفر از طرفداران احمدی نژاد درگیر شدند و به بهانه فحش ناموسی که داده بود می خواستند او را بزنند. با هزار خواهش و تقاضا بچه ها را می خواستم آرام کنم که نمی شدند و در نهایت با این طرفدار احمدی نژاد به یکی از کوچه های فرعی خیابان ولی عصر که به یوسف آباد راه داشت فرار کردیم و در یک خانه که باز شده بود از صاحب خانه خواستم دقایقی او را داخل خانه نگه دارد تا بچه های ما بروند. در همین درگیری هم بود که البته عینک من گم شد.

در تقاطع بهشتی، ایمان ارجمندی، ویدا و ایمان طلوع را هم دیدم. قرار گذاشتیم شب برویم ستاد باران که مسئولیت آن با هیلا صدیقی بود و مناظره احمدی نژاد و رضایی را ببینیم.

با سعید در مورد برگزاری برنامه در استان ها تماس گرفتم که گفت در یک جاهایی تشکیل شده و در جاهایی هم مانند مشهد و یزد، نیروی انتظامی اجازه برگزاری برنامه را نداده است. در مورد مشهد گفت که روح الله شهسوار تماس گرفته و گفته است که گارد ویژه آورده اند جلوی ستاد 88 و مانع خروج بچه ها می شوند و از سعید می پرسید که چه کار کنند که سعید هم پیشنهاد کرده است برگزار نکنند و درگیری به وجود نیاورند. هرچند روح الله می گفت با استقرار گارد ویژه جلو ستاد که رنگ لباسشان هم سبز است، عملن خود نیروی انتظامی، زنجیره انسانی را تشکیل داده است.

 سعید از همدان هم گفت که فرمانده نیروی انتظامی به رئیس ستاد، سیروس نجفی زنگ زده و گفته است که اجازه برگزاری برنامه را ندارند. در یزد هم مسئول اطلاعات بچه ها را تهدید کرد که برگزار نکنند. اما سعید می گفت برنامه در شهرهایی مانند تبریز، اصفهان و شیراز خیلی خوب برگزار شده است.

شب رفتم ستاد ائتلاف. بچه ها همه از برگزاری برنامه خوشحال بودند؛ هرچند مردم در خیابان تا شب حضور داشتند و مطابق معمول تبلیغات خیابانی برگزار می شد. بعد هم رفتم ستاد باران در شهرک غرب و مناظره احمدی نژاد و رضایی را دیدم؛ در یک جایی از مناظره احمدی نژاد به قدری با تمسخر با محسن رضایی صحبت کرد که خود محسن رضایی هم تعجب کرد که چرا اینطور صحبت می کند. اشاره احمدی نژاد به اداره کشور توسط سپاه در زمان جنگ بود که احمدی نژاد آن را انکار کرد. رضایی هم البته با بیان شاخص فلاکت که ترکیب شاخص بیکاری و تورم است، احمدی نژاد را مسئول مشکلات کشور دانست.

امروز آخر شب خبر امیر سیدین خبر توقیف روزنامه یاس نو را هم داد. عجیب است، اینها قبلن و در زمان انتخابات روزنامه ای را توفیف نمی کردند. 4 سال پیش، اقبال، روزنامه مشارکت و حامی معین یک روز پس از انتخابات توقیف شد.

عکس اول سمت راست، رضا شریفی، طراح پروژه زنجیره انسانی است. سایر عکس ها هم از روز برگزاری زنجیره است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s