خاطرات روزانه، 1 اردیبهشت 88: چرا نظرسنجی رجانیوز در مورد رای 63درصدی احمدی نژاد دروغ است

منتشرشده: 20 آوریل 2012 در Uncategorized

3 شنبه 88.02.01

صبح زود بیدار شدم. روی طرح نظرسنجی هدایت شده  کار کردم. فردا قرار است یک گزارشی به شهاب بدهم. با سعید شریعتی هم قرار بود در مورد این طرح صحبت کنیم. زیربنای این طرح را ناشناخته بودن میرحسین موسوی و تلاش برای شناسایی وی در جامعه تشکیل می دهد. اما ابزار مورد استفاده اصلن درست نیست. در این طرح گفته شده است که نظرسنجی هدایت شونده برای نقل سینه به سینه طراحی می شود تا گزینه ما در پروژه مورد نظر (اینجا انتخابات) شناخته شود و به همین دلیل نتایج آن چندان اهمیتی ندارد و می توان نتایج نظرسنجی را بعد از انجام آن دور انداخت و به همین دلیل لزومن هزینه زیادی هم در مورد آموزش نیروی انسانی و موارد اینچنینی نخواهد داشت. اما متاسفانه در فهم نظرسنجی های هدایت شونده در این طرح یک برداشت نادرست وجود دارد. نظرسنجی هدایت شونده یعنی ارائه پرسش هایی با سوگیری و هدف دار که مخاطب را وادار می کند به گزینه های خاصی جواب مناسب تری بدهند و از نتایج آن به عنوان یک ابزار برجسته سازی توسط رسانه ها استفاده شود. اگر قرار باشد نظرسنجی کنیم و نتایج آن را دور بیاندازیم و امیدوار به نقل سینه به سینه باشیم، اینکه خنده دار است. از چند نفر می توانیم نظرسنجی کنیم؟ هزار نفر؟ دو هزار نفر؟ چقدر؟ حالا این دو هزار نفر تاثیر بیشتری دارند یا تبلیغات خیابانی که برگزار خواهیم کرد یا خبری که در سایت های خبری و رسانه های ما می رود؟

البته در این نظرسنجی سئوال های خوبی مطرح شده است که می تواند در یک طرح نظرسنجی مورد استفاده قرار بگیرد. اما اساسن مفهوم ارائه طرحی به این شکل را من متوجه نمی شوم. یک گزارشی بر همین مبنا تهیه کردم تا فردا به شهاب بدهم.

سایت رجانیوز یک نظرسنجی دروغی منتشر کرده و مدعی شده که احمدی نژاد 63% آرا را دارد. کروبی، موسوی و رضایی هم در رده های بعدی هستند. در مورد جعلی بودن نتایج نظرسنجی فقط به یک نکته اشاره می کنم که بهتر است این دوستان دروغ گو مورد توجه قرار دهند:

در این نظرسنجی گفته شده که 4500 نفر شرکت کرده اند و 62% آنرا مردان و 38% را زنان تشکیل می دهند. هرکس با اصول نظرسنجی حتی خیلی کم هم آشنا باشند می داند که برای یک نظرسنجی علمی ترکیب جنسیتی و سنی کسانی که مورد پرسش قرار می گیرند به عنوان متغیر مستقل اهمیت دارد. یعنی شما به صورت منطقی نمی توانید از 7 مرد و 3 زن در مورد یک موضوعی بپرسید و نتایج را به کل تعمیم دهید. با توجه به نسبت جمعیتی باید رابطه درستی بین تعداد مردان و تعداد زنان و همینطور سن آنها به عنوان مثال از از 18 تا 25 سال، از 26 تا 34 سال و … داشته باشید. در گزارش نظرسنجی منتشر شده توسط رجانیوز این تناسب سنی رعایت نشده است  و سه رده سنتی به صورت زیر 45 سال، از 45 تا 55 سال و 55 سال به بالا تقسیم بندی شده اند. انگاری می خواستند یه چیزی درست کنند و فقط ارقام و آرا را توی آن بریزند. آخر کدام احمقی است که فکر کند یک جوان 17 یا 18 ساله، ذائقه رای دهی همانند یک آدم 40 ساله دارد که زیر 45 ساله ها همه در یک طبقه قرار گرفته اند؟

ترکیب 62% مرد و 38% زن هم که دیگر نورعلی نور و در هر نظرسنجی در مقایس ملی نادرست است. لااقل ترکیب جمعیتی ایران چنین چیزی را نمی گوید. نمی آیند اگر می خواهند دروغ هم بگویند با چهار نفر صحبت کنند تا این قدر ضایع نشوند.

جزوه ای را که باید به دانشجویانم بدهم آماده کردم. شرح درس را هم همینطور. مدیریت روابط عمومی و همینطور جهانی سازی. در این جلسه راجع به استراتژی های سازمانی و مدل 5 نیروی رقابتی پورتر در بازاریابی صحبت می کنم. در ادامه هم به عنوان یک مدیر روابط عمومی توضیح می دهم که چگونه می توانند از این ابزارها استفاده کنند.

ساعت 12 هم حرکت کردم به سمت اراک.  سه ساعتی راه است و من هم ساعت 4 کلاس داشتم تا ساعت 7. کلاس خیلی خوبی است و همه جوری از بچه ها هم هستند. با آنها از ابتدا صحبت کرده بودم که حضور و غیابی در کلاس در کار نخواهد بود و نمره کسی را هم زیر 10 نمی دهم. اما اگر قصد دارند سر کلاس بیایند باید همه کلاس ها را بیایند و پروژه های گروهی شان را هم هم انجام بدهند. در غیر اینصورت، اسمشان را به من بدهند و من آخر کلاس نمره 10 بهشان می دهم.

بعد از کلاس، جلسه داشتم با اعضای شورای مرکزی ستاد 88 اراک. امروز کروبی آمده است اراک و از بچه های ستاد 88 اراک خواسته تا به دیدارش بروند. شهاب این خبر را به من داد و خواست تا حتمن با بچه های ستاد اراک دیداری داشته باشم و با هم صحبت کنیم. بچه ها خیلی از ستاد میرحسین شاکی بودند و از بی عملگی ستاد گلایه می کردند. از درخواست کروبی برای دیدار با خودشان هم گفتند. کمی راجع به دیدار آنها با کروبی صحبت کردیم و اینکه اساسن موضع گیری های ما در قبال کاندیداها باید در راستای تصمیم جمعی باشد که همه با هم گرفته ایم. موضع ما هم تاکید بر حضور هر دو کاندیدا در شرایط حاضر و مدیریت انتخابات، انتقاد از تخریب و در نهایت حمایت از میرحسین است. حالا اینکه ستاد میرحسین مشکلی دارد ما باید کار خودمان را انجام بدهیم. نمی توانیم که کاری نکنیم و بگوییم ستاد میرحسین فعال نیست. بچه ها حرفشان این بود که ستاد کروبی ارزش کار ستادی را درک می کند، به همین دلیل هم در سفر کروبی به استان از بچه ها خواسته تا با او دیدار کنند. در حالیکه ستاد میرحسین اینگونه نیست. گفتم که اما در نهایت میرحسین ظرفیت رای بیشتری از کروبی دارد، اصلاح طلبان هم از میرحسین حمایت کرده اند. ستاد ما هم در رای گیری های استانی و جلسه های تصمیم گیری به حمایت از میرحسین رسیدیم. البته منعی برای دیدار با کروبی وجود ندارد، ما خودمان – البته قبل از تصمیم گیری نهایی – با او دیدار کرده بودیم. اما باید با حفظ موضع گیری ستادی باشد. کمی هم در مورد شرایط ستاد در اراک صحبت کردیم و من هم فایلی از عکس ها، طرح ها و کلیپ هایی که تا حالا تهیه شده است را در اختیار بچه ها قرار دادم.

بعد از جلسه رفتم بازی پرسپولیس را دیدم. از قطری ها 5 گل خوردیم. اعصابم حسابی خورد شد. امروز خبر استعفای مایلی کهن از سرمربی گری تیم ملی هم منتشر شد، یا بهتر بگویم استعفا داده شد. بعد از بیانیه جنجالی اش برعلیه قلعه نویی، جو بدی علیه مایلی کهن به وجود آمده بود.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s