انتخابات و دعوای برند: شعار تبلیغاتی

منتشرشده: 9 آوریل 2012 در Uncategorized

شعارهای تبلیغاتی، یکی از مهمترین ابزارهای برندسازی یک کاندیدای انتخاباتی است و در این میان Main Slogan یا Soundbite یک کاندیدا اهمیت خیلی مهمی دارد. به قول Newman که در ستاد بیل کلینتون در سال 1996 تحت عنوان Brand Messaging Advsor فعالیت می کرد Slogan اگرچه فقط چند تا کلمه به عنوان بک گراند یک کمپین است اما اهمیت حیاتی دارد، چون باید فهمیده شود و با چکش کاری در جامعه جا بیفتد. Newman در سال 1996 که بیل کلینتون قصد داشت برای دور دوم کاندیدای دموکرات ها شود شعار Bridge to the 21st Century را برای کمپین کلینتون انتخاب کرد. دغدغه ای که کمپین اوباما امروز و برای انتخاب شعار جدید با آن مواجه است.  مقاله پولتیکو در این رابطه جالب است.

در انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال 1388، انتخاب عنوان «تغییر» یک انتخاب منفعلانه از سوی ستادهای اصلاح طلبان بود، اما درون محتوای انتخابات موفق شد. این که می گویم منفعلانه بود به این معنی است که واجد حرف جدیدی نبود و کاندیداها را متمایز نمی کرد. در انتخابات آمریکا هم به کار رفته بود و به نوعی یک تقلید انتخاباتی تلقی می شد. Slogan باید واجد حرکت جدید باشد، «تغییر» در ذات خود حرکت دارد اما خنثی است. چون در سال 1384 هم احمدی نژاد به نوعی همین را بیان می نمود و اساسن در ایران هر کسی از تغییر می گوید رای می آورد. تاکید بر واژگانی مانند «نجات» Save the Country اما می توانست به تغییر، ضربان آهنگ بدهد. هرچند در انتخابات ریاست جمهوری ایران، رنگ سبز همه نقش های انتخاباتی را با هم برعهده داشت و Slogan خیلی مهم نبود.

آنهایی که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را دنبال می کنند به این سایت هم حتمن سر بزنند. از لحاظ تبلیغات آن لاین فوق العاده است، در عین حال یاد می دهد که کمپین های کمیته ای (کمپین های مرتبط با هسته مرکزی اما مجزا از آن) چگونه سازماندهی می شوند.

برای آنهایی که در ایران با ابزار پر اهمیت اپلیکیشن های موبایل ها و تبلت ها آشنا نیستند هم نگاهی به این پیشنهاد آی پدی کمپین اوباما را پیشنهاد می کنم که کمپین اوباما مدتی پیش منتشر کرد. اپلیکیشن ها در انتخابات سال 2008 نقش چندان مهمی را ایفا نمی کردند اما برای انتخابات سال 2012، تبلیغات آن لاین وجوه دیگر خودش را هم نمایش می دهد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s