خاطرات روزانه، 16 فروردین 88: دیدار ستاد 88 با میرحسین موسوی + جزوه ارائه دیدگاه و بیان مطالبات ستاد 88 از میرحسین موسوی

منتشرشده: 4 آوریل 2012 در Uncategorized

1 شنبه 88.01.16

صبح رفتم دنبال شهاب و بابک. خانه هر سه تا ما در سعادت آباد است و کمتر از 5 دقیقه با هم فاصله داریم. شهاب که البته خانه شان سر کوچه ماست. با هم رفتیم دفتر جبهه. ساعت 7:30 با بچه ها جلسه داشتیم که متن دیدگاه ها و مطالبات را به آنها در 5 سرفصل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و دانشگاه بدهم تا مطابق برنامه از قبل تعیین شده هرکس 5 دقیقه صحبت کند. عطا هم جداگانه در مورد پرونده هسته ای صحبت می کند. راجع به موضوع هم کار کرده است. شهاب هم در ابتدا یک مقدمه ای از ستاد، شیوه تشکیل و برنامه های آتی اش ارائه می دهد. ضمن اینکه قرار شد تاکید کند که قصد داریم هم با میرحسین و هم با کروبی دیدار داشته باشیم و بعد از رای استمزاجی استان ها، تصمیم نهایی را خواهیم گرفت. هرچند خودمان هم می دانیم که در نهایت حمایت ما از میرحسین قطعی است. هم نظر استان هاست و هم به هر حال نظر خاتمی روی میرحسین است.

ساعت 9 رفتیم پیش میرحسین. حمزه از قبل آنجا بود. جلسه خیلی خوبی داشتیم. در ابتدا شهاب انتقادی و محکم صحبت کرد. و در ادامه در سرفصل های مختلف موارد مهم قابل توجه خودمان را که مواردی شامل نظارت استصوابی، انتخابات، حقوق بشر، وضعیت بیکاری، تورم و … بود ارائه دادیم و سئوال هایی را هم به شرح زیر مطرح کردیم.

سیاست (رضا شریفی):

–         شما در قبال انتخاباتی همانند انتخابات مجلس هفتم چگونه موضع گیری می کنید و نظارات استصوابی شورای نگهبان را تا چه حد منطبق بر آرمانهای اصیل انقلاب می دانید و با آن چگونه برخورد خواهید کرد؟

–         جنابعالی در قبال رفتارهای غیر قانونی برخی مسئولین با شهروندان، همانند آنچه که بر زهرا کاظمی یا زهرا بنی یعقوب رفت چه برخوردی خواهید داشت؟

–         حضرتعالی در مقابل زندانی کردن شهروندان تنها  به دلایل اظهار عقیده چگونه موضع گیری خواهید نمود و نظر شما در رابطه با زندانیان سیاسی چیست؟

اقتصاد (امیرحسین مهدوی):

–         با نفت چهل دلاری و کمبود منابع، چه راهکاری برای رشد صنعت، کاهش تورم و بیکاری و رسیدن به اهداف سند چشم انداز دارید؟

–         برای رویارویی با بحران مصرف وکمبود حامل های انرژی چه ایده یی دارید؟

–         راهکارهای حضرتعالی برای مهار تورم چیست؟

–         با 20000 میایارد تومان کسری بودجه امسال چه خواهید نمود؟

–         راهکارهای حضرتعالی برای تولید سالانه 1 میلیون شغل (به عنوان مهم ترین نیاز جوانان) چیست؟

–         برای پیشرفت در عسلویه و اساساً سرمایه گذاری در حوزه های بالادستی چه برنامه ای دارید؟

فرهنگ (حمید متقی):

–         برخورد شما در قبال توقیف مطبوعات مستقل و منتقد چگونه خواهد بود؟

–         در خصوص نیاز های قانونی و با وجود توان نمایندگان خود در شورای نظارت بر صدا و سیما ، جهت اصلاح رویه های غلط و جناحی صدا و سیما  چگونه اقدام  خواهید نمود؟

–         وزارت فرهنگ و ارشاد شما چه سیاستی در قبال فرهنگ و هنر و سانسوری که بر آن تحمیل می شود اتخاذ خواهد نمود؟

–         در قبال عملکرد نهادهای نظامی در برخورد با آنچه که جرایم اینترنتی خوانده می شود چه عکس العملی نشان خواهید داد و آیا اساساً به عقیده جنابعالی این نهادها حق برخورد خودسرانه با مظاهر فرهنگی – چه درست و چه نادرست- را دارند یا خیر؟

اجتماع (داود روشنی):

–         در قبال طرح هایی همانند طرح امنیت اجتماعی به شیوه ای که امروز اجراء می شود چه موضعی دارید و به عنوان رئیس جمهور با آن چگونه برخورد خواهید نمود؟

–         برای دفاع از آزادی عمل سازمان های مردم نهاد وغیردولتی بعنوان یکی از مظاهر تحقق جامعه مدنی چه برنامه هایی دارید؟

–         در دولت جنابعالی قومیت ها و اقلیت ها تا چه حد در بیان عقاید خودشان و انجام فریضه های دینی شان آزاد خواهند بود؟

دانشگاه (حامد خوانساری):

–         در قبال انحلال انجمن های اسلامی دانشگاهها چه موضعی دارید؟

–         نظر جنابعالی در مورد حمایت از تشکل های دانشجویی مستقل چیست؟

در انتها هم آوردیم:

آقای رئیس جمهور

مسائل فوق حداقلی است که بخش عظیمی از نسل جوان از رئیس جمهور آینده و مردمی انتظار دارد. مطالباتی که در تحجر و نیرنگ و فریب موجود، به عنوان کف انتظارت محسوب می شود و تنها بر گرده رئیس جمهوری سنگینی نمی کند که از درون نظام و انقلاب و مردم باشد، دل به حال آرمان های انقلاب بسوزاند و آينده ایران مان را مهمتر از هر چیز دیگری بداند. ما جنابعالی را اینگونه می شناسیم و از حضرتعالی می خواهیم که شما  نیز ما را نسبت به  تحقق این آرمانها در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری دهم امیدوارتر نمائید.

ستاد ملی جوانان حامی خاتمی(ستاد 88)

میرحسین هم تقریبن دیدگاه های اصلاح طلبانه داشت. در مورد بحث هسته ای البته، دیدگاه های میرحسین متفاوت از احمدی نژاد است، اما این طور نیست که قائل به امتیازدادن به غرب باشد. از منظر شخصی من از خودم طرفدار این موضع میرحسین هستم،  دفاع از برنامه هسته ای و تاکید بر مطالبات ایران. چیزی بود که میرحسین روی آن تاکید داشت، هرچند گفت که سواستفاده از آن برای رای را قابل انتقاد می داند. از سیاست خارجی دولت نهم هم انتقاد زیادی کرد. شهاب مطلبی در مورد این جلسه به شرح زیر نوشت:

در مورد موضوعات اقتصادی و مخصوصا سرمایه گذاری بخش خصوصی و خارجی مهندس موسوی به این نکته اشاره کرد که سرمایه گذار باید دیوانه باشد در کشوری که در طول سه سال سه رییس کل بانک مرکزی می آیند و می روند سرمایه اش را زمین بگذارد. گفت که برنامه ها و سیاست های دولت اگر متغیر و غیرقابل پیش بینی و دایما در حال دگرگونی باشند مشخص است که وضع چنین می شود که امروز شده. گفت که به نظرش تولید در کشور به منحط ترین وضع خود در 30 سال جمهوری اسلامی رسیده است. علت وضع کنونی را این طور بیان کرد که منابع کمیاب در خدمت پروژه های رای ساز و بی اهمیت بوده، در بخش سیاست داخلی صریح و خلاصه مخالفت اش را با نظارت استصوابی اعلام کرد و آن را به فروکاستن نقش مردم در انتخابات تعبیر کرد.در بخش سیاست خارجی اشاره کرد که باید ماجراجویی را با سیاست های اصولی مخلوط نکنیم، فقط به مصرف داخلی موضوعات خارجی توجه نشود، دستگاه خارجی کشور را فلج و وزارت خارجه را تکه پاره دانست. انرژی هسته ای را موضوعی دانست که اگر در این بیست سال سکوت کرده لحظه ای از تعقیب و رصد کردن آن غافل نبوده، از ضیاء الحق نقل کرد که می گفته ملت پاکستان علف هم بخورد باید به انرژی هسته ای دست پیدا کند، می گفت در مورد انرژی هسته ای نباید سرنخ می دادیم، تعبیرش این بود سرنخ را که بدهی پلیور تن ات را در می آورند، معتقد بود با رقبا باید تک تک مذاکره کرد به جای آنکه مثلا در قالب پنج به اضافه یک متحدشان کنیم، معتقد بود می شد بهتر از این عمل کرد تا قطعنامه صادر نشود و کار هم جلو برود. در حوزه اجتماعی ، گفت که گشت های ارشاد را باید جمع کرد. نهادهای مدنی را لازم و ضروری برشمرد تا حوزه عمومی شکل بگیرد و قدرت حکومت را محدود کند، اما اشاره کرد که جامعه مدنی فقط به نهادهای مدنی مدرن محدود نمی شود و هیات های مذهبی ، منابر و خیریه ها را هم جزء نهادهای مدنی می داند. تشکیل حوزه عمومی را ضرورتی دانست که فوریت دارد تا دولت آمرانه نتواند در حوزه خصوصی دخالت کند. خودی و غیرخودی کردن شهروندان را بی اساس و خلاف حقوق انسانی شمرد.ستاره دار کردن دانشجویان را محکوم کرد، عدم موافقت اش را با سهمیه بندی جنسیتی اعلام کرد، تنوع در دانشگاه و به رسمیت شناختن گرو ه های مختلف و دیدگاه های متکثر در دانشگاه را ضروری دانست. از اعتقادش در مورد شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت که باید کار دانشگا ه ها را به وزارت علوم بسپرد و به کار فرهنگ عمومی بپردازد.

در نهایت هم میرحسین گفت که ما (ستاد 88) تنها گروهی بودیم که با برنامه به سراغ او آمدیم و بهترین سئوال ها را مطرح کردیم. یک نسخه از دیدگاه ها و سئوال هایمان را هم تحت عنوان جزوه ای به نام «ارائه دیدگاه ها و بیان مطالبات ستاد 88 از میرحسین موسوی» از میرحسین موسوی که به صورت تفصیلی تر بود هم شهاب به میرحسین داد. در این جزوه همانطور که گفتم در فصل های مجزا، دیدگاه های خودمان را ارائه دادیم و سئوالاتمان را هم از میرحسین مطرح کردیم.

می توانید از لینک زیر به این جزوه دسترسی داشته باشید:

«ارائه دیدگاه ها و بیان مطالبات ستاد 88 از میرحسین موسوی«

میرحسین در عین حال بعد از پاسخ به پرسش ها و بیان دیدگاه های خود از ما خواست ریز موارد ارائه شده را خبری نکنیم. چون قصد دارد در برنامه های انتخاباتی این موارد را با جامعه مطرح کند. فقط قرار شد سجاد سالک با ستاد هماهنگ کند و گزارش دیدار با میرحسین را تهیه نماید.

تا حالا میرحسین را ندیده بودم. مغرور است و محکم. از غرورش خیلی خوشم آمد. حرفی از حمایت ما از خودش نزد. جایی به تلویح گفت که فکرهایتان را بکنید. منظورش در مورد حمایت ستاد 88 از خودش بود.

بعد از جلسه نظر اکثر بچه ها مثبت بود. ناهار را من، فاطمه، ساجده، بابک و سعید با هم بودیم. در مورد جلسه صحبت کردیم و اینکه میرحسین اهل کوتاه آمدن نیست. در مورد انتخابات مجلس هفتم و همینطور مواردی مانند طرح امنیت اجتماعی هم محکم برخورد کرد. همه راضی بودیم

سعید نورمحمدی از حضور برخی از اعضای ستاد 88 در ستادهای نیسم میرحسین خبر داد. ما نسبت به ستاد نسیم موضع داریم. خبر تشکیل این ستاد را حمید سیدی قبل از عید به من داده بود. اما خب، کارشان جعلی است. نسیم ستاد انتخاباتی حامیان معین تحت عنوان «نسل سومی های یاریگر معین» یا همان «نسیم» بود که در انتخابات سال 84 با مسئولیت سمیه توحیدلو برای دکتر معین فعالیت می کردند. خیلی هم بچه های پیگیر و به قول معروف باحالی بودند. در انتخابات شوراها هم با عنوان «نسل سومی های یاریگر میهن» برای ستاد ائتلاف اصلاح طلبان کار کردند. در آن انتخابات من هم با آنها همکاری داشتم. حالا یک سری افراد دیگر، ستادی به نام نسیم زده اند. تازه نسیم خالی نه، نسیم 88. بهتر بود اگر چنین قصدی هم دارند که ستاد بزنند یک اسم دیگر انتخاب می کردند.

پیشنهاد کردم در شورای سیاست گذاری تصویب کنیم که هرکس عضو ستاد نسیم شده است دیگر در ستاد 88 عضویت نداشته باشد. بچه ها هم موافق بودند. در مورد کنگره انتخاب کاندیدای نهایی هم هم هماهنگ کردیم تا برنامه را برای روز جمعه بگذاریم. سعید می گفت تا پنجشنبه تمام کنگره ها استانی برگزار خواهد شد. اگر هم بتوانیم بعد از کنگره برویم نزد خاتمی خیلی خوبست. حمایت از میرحسین را در جلسه با خاتمی باید اعلام کنیم.

بعد از ناهار، من رفتم فرودگاه بروم بندرعباس و از آنجا هم قشم. پرواز خوبی بود. بعد هم با اتوبوس دریایی رفتم قشم. هرچند دوباره فردا برمی گردم تهران.

سعید رئوفی، شهاب طباطبایی، میرحسین موسوی و امیرحسین مهدوی

دیدگاه‌ها
 1. روح الله شهسوار می‌گوید:

  دیدار خیلی خوبی بود. من جدا از همین جلسه کمربندم رو برای حمایت از میرحسین محکم بستم. مخصوصا اونجایی که در مورد پس گرفتن نمادها و ارزش ها صحبت می کرد واقعا من رو تحت تاثیر قرار داد. اینجا در موردش نوشتم.
  http://www.roohsavar.com/2010/02/blog-post_21.html
  یک جایی هم به نخی که از ژاکت من آویزون بود اشاره کرد و گفت بعضی مسائل مثل نخ این ژاکت هستن. اگر بکشیشون کل بافت لباس رو از هم می پاشونن.
  کلی ضایع شدم 🙂

 2. نیما می‌گوید:

  تمام خاطراتتون رو خوندم. واقعا مفید بود.خوشحال میشم ادامه بدین

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s