خاطرات روزانه، سه شنبه 27 اسفند 87: پیام میرحسین به خاتمی

منتشرشده: 26 مارس 2012 در Uncategorized

3 شنبه 87.12.27

صبح تا ساعت 11 خواب بودم. دیشب هم بیانیه ستاد در حمایت مجدد از خاتمی و تلاش در جهت اجرایی شدن اهداف او را برای بهروز فرستادم. امروز صبح بیانیه در سایت یاری کار شد. سایت های دیگر هم این خبر را کار کردند. رجانیوز در خبرهای تکمیلی خود راجع به انصراف خاتمی به خبر ما اشاره داشت. ظهر در شرکت دیدم. فاطمه عرب تماس گرفت در مورد هزینه ها و گفت که می توانند یک مقدار دیگر را هم تامین کنند. خواست که 3:30 رایزن باشم برای جلسه امروز خاتمی و آنجا با هم صحبت کنیم. از دبیرخانه ستاد تماس گرفتند برای جلسه امروز خاتمی در رایزن. گفتم خبر جلسه فردای شورای سیاست گذاری را هم بدهند. ساعت 10 صبح می شود. به سعید زنگ زدم که چند تایی از جزوه مانیفست اصلاحات خاتمی را بیاورد. دکتر خانیکی می خواست امروز تعدادی پخش کنیم. به بچه ها هم گفتم که سی-دی کلیپ های ستاد در مورد خاتمی را تکثیر کنند برای جلسه امروز به بچه بدهیم. هفت، هشت کلیپ می شود به همراه آهنگ یاور که همتی بالاخره نهایی اش را برایم فرستاد. سایت «نسیم» خبری منتشر کرد که میرحسین موسوی بعد از بیانیه خاتمی قصد دارد بیانیه ای منتشر کند. زنگ زدم به بچه های ایلنا، گفتند که محتوای آن تشکر از آقای خاتمی است.

ساعت 4 رفتیم رایزن. خاتمی آمده بود. یک سری بچه ها در انتقاد و البته برخی هم در حمایت از تصمیم خاتمی صحبت کردند. در نهایت هم خودش صحبت کرد و ضمن اینکه اخلاق را مهمترین دلیل تصمیم خودش برشمرد تلویحن بچه ها را به حمایت از میرحسین فرخواند. بچه های یاری البته امروز صبح پیش خاتمی بودند و او از آنها خواسته بود که از میرحسین حمایت کنند. بچه ها هم قبول کردند. تعجب نکردم البته. هرچند بهروز شجاعی در جلسه یکشنبه شورای سیاست گذاری گفته بود که چون میرحسین 2 دروغ گفته و بر او مسلم شده است، یاری به هیچ وجه پشت میرحسین نمی رود اما خب، رفت. پیش بینی من اینست که ما هم در نهایت از میرحسین حمایت می کنیم. هرچند در نهایت تکلیف را باید استان ها مشخص کنند.

امروز در جلسه خبری منتشر شد که همسر امام فوت کرده است؛ آقا رضا و خانم اشراقی هم رفتند. ولی خبر تکذیب شد. وسط جلسه نامه میرحسین خطاب به خاتمی که با لحن تمجید آمیزی بود روی سایت ها رفت. او از خاتمی به نوعی می خواست که در صحنه باشد و اگر هم در تصمیم برای نیامدن جدی است، هدایت جامعه مدنی را بر عهده گیرد. از اصلاحات هم دفاع کرد. متن بیانیه میرحسین به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

برادر عزیز جناب حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی

با سلام، پیام دلسوزانه شما را مطالعه كردم و از اظهار لطفی كه به این فرزند كوچك مردم و دوست قدیمی خود نموده بودید منفعل شدم. برای سال‌ها به عنوان یك شهروند از این كه شخصیت عزیزی چون شما ریاست این جمهوری را بر عهده گرفته است لذت می‌بردم وب ه آن افتخار می کردم. زمانی كه نسل نوخاسته تلالو آرمانهاي خود را در آن چهره ملاقات می‌كرد و به هیجان می‌آمد به همراه آنان خود را جوان می‌دیدم. این احساس همچنان كه هنوز با آنان باقیمانده است با اینجانب نیز هست و ذخیره‌ای است برای اسلام و انقلاب و سعادتی كه مردم ما به راستی مستحق آنند. بسیار تاسف خورده‌ام كه مخالفان چگونه می‌توانند نقشی را كه در بزنگاهی خطیر از انقلاب اسلامی برای اصلاح‌طلبی بر عهده گرفتید نبینند و یا موافقان با امید افزایش مطالبات از تاكید بر دست‌آوردهای بزرگی كه داشته‌اید چشم‌پوشی كنند، تا جایی كه فضا برای غفلت از آنها باز شود؛ غفلت نه فقط از كامیابی‌های دوران‌سازی كه دركشان به مرور زمان و یا نگاه‌های عمیق نیاز دارد كه حتی حقیقت روشنی چون نقش دولت شما در انشای پیشرفت‌های بدست آمده در زمینه انرژی هسته‌ای و یا ارتقای موقعیت جهانی نظام وكشور.
خود می‌دانید كه اینجانب چون شما راه درست را اصلاحات همراه بازگشت به اصول، و نيز پیرایش و نوزایی در این مسیر تلقی می‌كنم و اگر مختصات زمانه ایجاب نمی‌كرد برای تداوم این طریق كسی را مناسب‌تر از پایه‌گزار آن نمی‌دانستم. همچنین و همان‌گونه كه در ملاقات حضوری عرض كردم دقت و صحت برآوردی كه از این مختصات دارم را برگشت‌ناپذیر نمی‌بینم و اگر  فارغ از رودربایستی‌هایی كه تاریخ بر ما نخواهد بخشید و ملاحظاتی كه در مقایسه با منافع ملی جا دارد نادیده گرفته شوند، رای دوستان و غالب بر همه نظر شما این ارزیابی مرا تایید نكند بر آن اصرار نمی‌كنم. همچنین فرصت و فسحت مجال را برای اتخاذ بهترین تصمیم و   وصول وحدتی كه نیروهای همفكر و همسنگر بدون تردید به آن می‌رسند هنوز گسترده می‌دانم  و تاخیر خود یا شما یا هریك از دیگر دوستان را در خروج از صحنه مفید به شورانگیزتر شدن فضای انتخابات می‌شناسم.
در عین حال اگر تصمیم شما قطعی است، انتظار تمامی مردم ایران و در میانشان اینجانب از تعهد اسلامی و انقلابی كه در آن جان عزیز سراغ گرفته‌ایم این است كه نقش شما در تحقق آرمان‌هایی كه پیشارو داریم همچنان ادامه یابد. به ویژه برای توسعۀ جامعه مدنی كه دغدغۀ عصری نیروهای فهیم و دلسوز كشور است نیاز به سرمایه‌گذاری‌های جدی چون تلاش و تكاپوی مشخص شماست.

والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته
میر حسین موسوی

با اینحال برخی بچه ها خیلی شاکی هستند، از این بابت که می گوید میرحسین اصلاح طلب نیست و تاکیدی هم بر اصلاح طلب بودن ندارد. بچه های موج سوم برنامه دوباره بازگشت خاتمی را دارند. ما هم در بیانیه مان تلویحن همین را گفته ایم. امین زاده می خواهد پنجم، ششم عید با بچه های 88 و موج سوم جلسه داشته باشد. شهاب به من می گفت نمی داند که حمایت از میرحسین در نهایت درست است یا نه. همه حرف بچه ها این است که خاتمی با کناره گیری خود، فرصت پیروزی محتمل بر احمدی نژاد را از اصلاح طلبان گرفته است. میرحسین هم معلوم نیست که بتواند در رقابت با احمدی نژاد پیروز باشد. تاکید میرحسین بر رای گروه هایی است که احمدی نژاد فعلن رای آنها را برای خود دارد. با کسری نوری هم صحبت می کردم؛ اعتقاد داشت که خاتمی حق ندارد از بچه ها بخواهد میرحسین را مورد حمایت قرار دهند. خودش نمی آيد، خب، نیاید. اما حمایت از میرحسین نه. در پایان صحبت های خاتمی، کلیپ یاور را برای خاتمی و بچه ها پخش کردیم. خیلی استقبال شد. خانیکی هم با من صحبت کرد و گفت که خیلی کار خوبی در آوردیم.

بعد از جلسه رفتم پیش علی بابایی. نیم ساعتی صحبت کردیم. از برنامه آینده ما می پرسید. گفتم که خودم هم خبر ندارم.

امیر سیدین تماس گرفت؛ گفت که از طرف ستاد میرحسین با او صحبت کرده اند که برود دفتر سیاسی. عدنان سپهری زنگ زده بود. عدنان از بچه های شورای مرکزی جامعه اسلامی واحد جنوب بود. آن زمان ما در تابلوی افکار دانشکده بودیم. رفاقت می کردیم ولی از لحاظ فکری اختلاف نظر داشتیم. امیر اسم من را آورده بود که او هم اظهار آشنایی کرد. با فاطمه عرب سرخی هم صحبت کردم در مورد کارهای مالی ستاد. خیلی اما دل شکسته بود. او از کارش به خاطر ستاد استعفا داده بود و حالا خاتمی با انصراف، او را آزرده کرده بود. از این جنس بچه ها زیاد هستند. صحبت کردم با او که هیچ شرایطی بدتر از پیروزی احمدی نژاد در انتخابات نهم نبود. تازه قبل از آن هم ما مجبور شده بودیم به هاشمی رای بدهیم. کسی که تا 10 روز قبل از انتخابات دور دوم برایش شعار می دادیم: «عالیجناب سرخپوش ما همه گنجی شدیم» این شعار ما، آن روزها البته از خامی مان بود ولی پیروزی احمدی نژاد، مثل آواری بر سر همه ما بود. آن شرایط را تحمل کردیم تا به امروز رسیدیم. درست است که سخت است، اما همیشه باید برای خودمان راه آینده را پیدا کنیم. امروز هم روز پیدا کردن راه است.

بچه های مازندران تماس گرفتند. مطلبی می خواستند در سایت نوروز کار شود و شماره تلفن مسئول سایت را می خواستند. گفتم که مسئول سایت حنیف است؛ مطلب را برای من بفرستید به او بگویم که اگر می تواند کار کند.

کنگره استانی ستاد 88 در سیستان

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s