مشارکت در انتخابات؛ بیشتر از 100 درصد

منتشرشده: 29 فوریه 2012 در Uncategorized

همینطوری که سایت های فارس و رجا و انجمن های نظرسنجی مختلف پیش می روند، اگر تبلیغاتی انتخاباتی یک هفته دیگر هم ادامه داشت، میزان مشارکت در انتخابات مجلس حتمن از 100 درصد بالاتر می رفت. در عین حال دوستان اصول گرای نظرسنج و آنها که نتایج پیمایش های میدانی آنان را منتشر می کنند، یا عدد و رقم را نمی دانند که چیست و یا اینکه خیلی به قول دوستان ما روی باسکول سیر می کنند و قرص های توهم زا مصرف می کنند. آن کسی که می گوید نظرسنجی 90 هزار نفری انجام داده و

http://www.google.com/imgres?hl=en&biw=1600&bih=767&gbv=2&tbm=isch&tbnid=LUWYKce3SXc6rM:&imgrefurl=http://adams912patriots.org/&docid=Y9HV2yJWIVq0BM&imgurl=http://www.adams912patriots.org/wp-content/uploads/2010/11/watchDogLogo_onFence2380.jpg&w=638&h=464&ei=m5hOT4SiCOTr0gGg_czHCg&zoom=1

و فرضا به مشارکت 60 یا 70 درصدی رسیده اگر فقط به یکی، دو نمونه از نظرسنجی های پیش از سال 88 دسترسی داشت می دید که برای جمعیت تهران 10 میلیون نفری، نمونه ای که واجد جامعیت کامل برای نظرسنجی – به شیوه خوشه ای – باشد چیزی در حدود 2000 تا 2500 نفر است و اساسن اگر شما تعداد افرادی را که مورد پرسش قرار می گیرند زیادتر کنید، بر اساس مدل های آماری چیز بیشتری به دست نمی آورید. حالا اینها چطوری نظر 90 هزار نفر را پرسیده اند دیگر از آن حرفاست.

در ضمن دوستانمان در انجمن دانش آموختگان علوم اجتماعی دانشگاه تهران هم که از ارائه نتایج این نظرسنجی های میدانی و میلیونی خبر می دهند خوبست کتاب Political Polling in the Digital Age را بخوانند. (من یک نسخه چاپی اضافی دارم، اگر دوست داشته باشند حاضرم مفت و مجانی بدم که آن را بخوانند). این کتاب توضیح می دهد که چرا نتایج نظرسنجی ها به خصوص با گذشت زمان غیرقابل استناد تر می شود. در عین حال آنچه که این نظرسنج های وطنی باید به آن توجه کنند اینست که هر مرکز نظرسنجی اگر می خواهد تحقیقش، اعتبار علمی داشته باشد، سعی می کند جهت گیری های سیاسی خود را دخیل نکند. یعنی وقتی شما در اول گزارش هی مدام از فتنه می گویید، معلوم می شود تکلیفتان از قبل معلوم است و نتایجی هم که گزارش می کنید پر از خدشه و حرف و حدیث. طرف می رود پشت هزار پیدا و پنهان قایم می شود که گزارشش موجه تر باشد، آن وقت این دانشمندان علوم اجتماعی ما (!) از اول کار خودشان را لو می دهند. آخه برادر من، کاری را که بلد نیستی، مگه مریضی انجام می دی؟ حداقل پیش چهار نفر برو این قدر سوتی تو کارت نباشه.فاست. بعضی موقع ها یک دو دو تا چهار تا هم خوبست، هرچند شاید مثل همان 24 میلیون رای یا 63 درصدشان باشد.

پی نوشت: این خانم آلیا البته خودش کلی دستگاه نظرسنجی یک نفره است. در انتخابات ریاست جمهوری هم پیش بینی کرده بود احمدی نژاد 63 درصد رای می آورد و آورد. حالا هم می گوید پایداری ها، حداقل 15 تاشون از تهران به مجلس می روند. هرچند شکسته نفسی فرموده اند ایشون، اما به هر حال آنهایی که 90 هزار، 90 هزار نظرسنجی می کنید، یک دونه فاطمه خانم به اندازه همه آن 90 هزار نفر می ارزد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s